REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKulturaJeden obraz, a ile emocji

Jeden obraz, a ile emocji

-

Obraz Dzieci Wrześni w kolekcji Muzeum Polskiego w Ameryce uczy patriotyzmu

Obraz Dzieci Wrześni w kolekcji Muzeum Polskiego w Ameryce (MPA), wzbudza emocje i zdobywa coraz większe grono admiratorów. 12 sierpnia br. dołączył do tego grona burmistrz miasta Bochni, Stefan Kolawiński. Z zainteresowaniem obejrzał obraz Ludwika Stasiaka, artysty, który urodził się, tworzył i dokonał żywota właśnie w Bochni.

REKLAMA

Przedstawiciele Zrzeszenia Nauczycieli Polskich podczas wręczenia nagrody Ducha Polskości na Balu MPA fot. Julita Siegel
Przedstawiciele Zrzeszenia Nauczycieli Polskich podczas wręczenia nagrody Ducha Polskości na Balu MPA fot. Julita Siegel

Obrazy Stasiaka można obejrzeć m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Śląskim w Katowicach, w Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, a jeden z nich, dar ks. K. Gronkowskiego z 1940 roku „Dzieci Wrześni”, zdobi galerię Muzeum Polskiego w Ameryce.

Ludwik Stasiak (1858-1924) studiował malarstwo między innymi w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Jego nauczycielem kompozycji był Jan Matejko. Stasiak był jednym z gości weselnych na pierwszym młodopolskim ślubie Włodzimierza Tetmajera z Anną Mikołajczykówną w Bronowicach. Ślub ten nie pozostał bez wpływu na twórczość wielu artystów.

To właśnie w domu nowożeńców rozgrywa się akcja “Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, a inspiracją Stasiaka, zaliczanego do nurtu chłopomanii, było zawsze piękno wiejskiego krajobrazu, życie codzienne wsi i obrzędy ludowe.

Obraz w kolekcji MPA Dzieci Wrześni L. Stasiaka fot. Julita Siegel
Obraz w kolekcji MPA Dzieci Wrześni L. Stasiaka fot. Julita Siegel

Obraz Dzieci Wrześni w kolekcji MPA „odkryła” niejako na nowo, mieszkająca w Polsce wnuczka Stasiaka, Olga Chyl, która wraz z synem Ludwikiem, prawnukiem artysty, zamieszkałym w Roselle k. Chicago zwiedziła muzeum w 2004 r. Z zaskoczeniem i ogromnym wzruszeniem zareagowała na obecność obrazu dziadka w dalekim chicagowskim muzeum. W 2008 roku, kiedy przypadła 150. rocznica urodzin malarza, w Bochni świętowano Rok Ludwika Stasiaka.

Zbieg okoliczności sprawił, że w roku jubileuszowym, obraz Dzieci Wrześni, dzięki darowi The Polish American Engineers Ladies Auxiliary, w wysokości 2 500 dol., poddany został konserwacji, a po otwarciu nowej galerii, prezentuje się wspaniale, ciesząc oczy odwiedzających muzeum.

Płótno i jego tematyka służy nam, oprowadzającym wycieczki, jako przykład patriotyzmu i miłości do języka polskiego, szczególnie cenny dla uczniów polskich szkół sobotnich. Obraz Dzieci Wrześni nawiązuje do strajku uczniów we Wrześni w latach 1901–1902, skierowanym nie tylko przeciw germanizacji szkół w zaborze pruskim, ale obejmującym też protest rodziców przeciw biciu dzieci, na które zezwalały władze szkolne. W fazie największego nasilenia, we wszystki zaborach strajkowało ok. 75 tys. dzieci w około 800 szkołach.

W sprawie dzieci polskich protestowała Maria Konopnicka pisząc wiersz O Wrześni. Do protestu włączył się też noblista, Henryk Sienkiewicz, który w liście otwartym do Wilhelma II, króla pruskiego, z 16 listopada 1906 roku apeluje: „Szkoła, a w niej nauczyciel, w Królestwie Pruskim nie jest przewodnikiem, który dziecko polskie oświeca i prowadzi do Boga, ale jakimś bezlitosnym ogrodnikiem, którego urzędowym obowiązkiem jest zdrową polską latorośl przemocą przerobić, choćby na krzywą i skarlałą płonkę niemiecką”. Za dziećmi ujął się i swym zwyczajem przeznaczył fundusze dla nich i ich prześladowanych rodzin mistrz I. J. Paderewski. Free Poland, ze stycznia 1919 roku zamieszcza relacje z Poznania, gdzie 26 grudnia 1918 roku, w samo południe, w wielkiej paradzie na powitanie I. J. Paderewskiego uczestniczyło 23 tysiące dzieci z zaboru pruskiego.

Uczniowie szkoły św. Jakuba z nauczycielem ks. Edwardem Przybylskim, prezntują wypracowania z wizyty w MPA. Chicago, 1943  fot. archiwum MPA
Uczniowie szkoły św. Jakuba z nauczycielem ks. Edwardem Przybylskim, prezntują wypracowania z wizyty w MPA. Chicago, 1943  fot. archiwum MPA

Wraz z nieustającym zaproszeniem do odwiedzenia Muzeum Polskiego w Ameryce, składamy najserdeczniejsze życzenia uczniom i ich nuczycielom – owocnego nowego roku szkolnego.

Równocześnie przypominamy, że 7 czerwca 2013, podczas Balu Letniego MPA, Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce otrzymało Nagrodę Ducha Polskości przyznawaną przez MPA od 1987 roku. Gratulujemy raz jeszcze.

Statystyki zamieszczone w kwartalniku Głos Nauczyciela z 2007 r. informują, że na przestrzeni lat, na terenie metropolii chicagowskiej istniało 59 polskich szkół sobotnich. Najnowsze badania przeprowadzone w 2013 roku przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich, jak zapewnia prezeska Ewa Koch, potwierdzają, że liczba uczniów uczęszczających do 40 szkół, utrzymuje się w granicach ok. 16,5 tysiąca. Pracuje z nimi 800 nauczycieli i 200 katechetów.

Halina Misterka

archiwistka MPA

REKLAMA

2116255747 views

REKLAMA

2116255962 views

REKLAMA

REKLAMA

2118052341 views

REKLAMA

2116256085 views

REKLAMA

2116256174 views

REKLAMA

2116256270 views