REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia Jan Krawiec marszałkiem Parady 3 Maja. 96-letni weteran znieważony podczas wyborów!

Jan Krawiec marszałkiem Parady 3 Maja. 96-letni weteran znieważony podczas wyborów!

-

1
Redaktor Jan Krawiec fot.Andrzej Kazimierczak

Zaszczytną funkcję wielkiego marszałka Parady 3 Maja będzie w tym roku pełnił Jan Krawiec, kombatant II wojny światowej, były więzień hitlerowskich obozów zagłady i były redaktor naczelny “Dziennika Związkowego”. Choć 96-letni polski patriota i zasłużony działacz polonijny został wybrany demokratycznie na marszałka parady przez komisję złożoną z przedstawicieli różnych środowisk polonijnych, w czasie ogłoszenia wyniku wyborów został znieważony przez grupę zwolenników Łucji Śliwy i jej programu radiowego.

REKLAMA

2147483647 clicks

Decyzję o wyborze red. Jana Krawca część zebranych przyjęła głośnym buczeniem. Padły żądania, by Jan Krawiec zrzekł się funkcji, pojawiły się zarzuty wobec komisji nominacyjnej o oszustwo, w końcu grupa zaczęła skandować “hańba” i nazwisko swej kandydatki.

Nie pomogły prośby o spokój ze strony prowadzącego zebranie przewodniczącego parady i prezesa Związku Klubów Polskich Jana Kopcia, który został zagłuszony. W końcu Kopeć po wielokrotnych prośbach o spokój, atakowany werbalnie, zdecydował o zakończeniu zebrania, mimo że nie wybrano na nim hasła parady.

− Jestem zbulwersowany. Od 25 lat, od kiedy działam w Związku Klubów Polskich, nie widziałem tak skandalicznego zachowania i próby rozbicia naszej organizacji przez małą grupę osób. A przede wszystkim ludzie ci wykazali brak szacunku dla osoby starszej, zasłużonej, która walczyła za naszą wolność − powiedział nam Kopeć.

4

Ogłoszenie wyników wyboru marszałka parady
Ogłoszenie wyników wyboru marszałka parady

3

Jan Krawiec nie ugiął się pod naporem słownych prowokacji. − Nie jestem kapitulantem i wiele przeszedłem w życiu. Przyjemnie mi, że ludzie pamiętają o mnie i wybierają na honorowe stanowiska − powiedział naszej gazecie poproszony o komentarz.

Wicemarszałkami parady zostały: sekretarz stanu w kancelarii premiera RP Anna Maria Anders i Lucyna Migała, dyrektor artystyczny i menadżer zespołu Lira Ensemble.

Jak wyjaśnia nam rzecznik ZKP Łucja Mirowska-Kopeć zasady wybory marszałka parady uległy zmianie w 2012 roku. − Wcześniejsze procedury były nie do przyjęcia i sprzyjały awanturom. Przywożono na przykład na głosowanie autobusy pełne ludzi, którzy nawet nie mówili polsku, nie mieli pojęcia, co to jest Parada 3 Maja i wybierali marszałka na walnym zebraniu. Od tego czasu postępujemy według regulaminu.

Komunikat prasowy Komitetu Parady Dnia Konstytucji 3 Maja informuje, że otrzymał siedem prawomocnych nominacji na marszałka. Kandydatami byli: Anna Maria Anders, Bożysława Anderson, o. Łukasz Kleczka, Jan Krawiec, Lucyna Migała, Łucja Śliwa, Wiktor Węgrzyn. Dodatkowe trzy nominacje nie spełniały warunków regulaminu.

Troje finalistów − Annę Marię Anders, Lucynę Migałę i Jana Krawca − wyłonił 29 lutego w toku demokratycznego głosowania komitet złożony z przedstawicieli różnych organizacji polonijnych. Oto jego skład: Jan Kopeć − przewodniczący, Michelangelo Siracki − wiceprzewodniczący, koordynator porządku parady, Ewa Rumiński − skarbnik, przewodnicząca zespołu wyborów królowej, Romuald Matuszczak − sekretarz finansowy Chicago Society, Barbara Chałko − sekretarka, Związek Harcerstwa Polskiego, Łucja Mirowska-Kopeć − rzecznik prasowy ZKP, Adam Kopeć − zastępca koordynatora porządku parady, Maria Rysz − wiceprzewodnicząca zespołu wyboru królowej parady, Lucas Figiel − Advocates Society (Związek Adwokatów), Micheline Jaminski− Zjednoczenie Polskie Rzymsko-Katolickie, Sławomir Budzik − komentator na trybunie parady i dziennikarz Radio Deon, Małgorzata Ptaszyńska − komentatorka na trybunie parady, dziennikarka Polskiego Radia, Marian Grabowski − skarbnik Związku Narodowego Polskiego, Bożenna Haszlakiewicz − Legion Młodych Polek, Martin Obręcki − Stowarzyszenie Amerykańskich Policjantów Polskiego Pochodzenia (PAPA), Ewa Prokop − Zrzeszenie Polsko-Amerykańskie, Anna Morzy −prezes, Polska Izba Gospodarcza (PACC), Małgorzata Tys − przewodnicząca konkursu plastyczno-literackiego parady, Bogusław Niemczewski − Polonia for Poland, Józef Cikowski − Związek Podhalan w Ameryce, Helena Studencka − Związek Podhalan w Ameryce, Anna Rosa − Zrzeszenie Nauczycieli Polskich, Andrzej Baraniak − Radio DEON i Robert Ignaciuk − PACBA.

Jak nam powiedział Jan Kopeć Komitet Parady ponownie zbierze się w nadchodzącym tygodniu, by dokonać wyboru hasła.

Alicja Otap

a.otap@zwiazkowy.com

Zdjęcia: Andrzej Kazimierczak

[spacer color=”000000″ icon=”Select a Icon” style=”1″]

Jan Krawiec – chicagowski dziennikarz, były długoletni redaktor “Dziennika Związkowego”, kombatant II wojny światowej, patriota polski, działacz polonijny. Pochodzi z wsi Bachórzec nad Sanem. Po maturze trafił do podchorążówki, którą skończył w stopniu kaprala podchorążego. W sierpniu 1939 roku został przydzielony do 38. Pułku Piechoty w Przemyślu.

Po wybuchu wojny brał udział w kampanii wrześniowej. W konspiracji najpierw organizował logistyczne wsparcie dla polskich żołnierzy, którzy przez Węgry próbowali dostać się do Francji, później redagował biuletyn podziemny. Poszukiwany przez gestapo. Był więźniem obozów Aushwitz-Birkenau i Buchenwaldu.

Na emigracji w USA ukończył chicagowski Uniwersytetu Loyola. W latach 1968–1985 Jan Krawiec był redaktorem naczelnym „Dziennika Związkowego”. Od wielu lat w Muzeum Holocaustu w Skokie koło Chicago regularnie spotyka się z młodzieżą szkolną, by opowiadać o czasie znanym jej tylko z podręczników. Dotychczas wspomnień Jana Krawca wysłuchało ponad trzy tysiące młodych ludzi.

W ubiegłym roku wspomnienia Jana Krawca „Od Bachórca do Chicago”zostały wydane przez Instytut Pamięci Narodowej.

4 KOMENTARZE

  1. Szkoda,ze w tym tekscie nie podano faktycznych wynikow glosowania.To zawsze dobra parlamentarna formula,w czym zgadzam sie z Rzecznik Komitetu. Bo nie chodzi o to,kto na kogo glosowal,lecz o to,kto z dopuszczonych do dalszej fazy wyborow(czyli spelniajacych warunki wyborcze Komitetu Parady) otrzymal okreslona ilosc glosow. Byly redaktor naczelny Dziennika Zwiazkowego jest niewatpliwie zasluzona IKONA PRZESZLOSCI. Lecz czy powierzenie Mu zaszczytnego tytulu Marszalka Parady moze uczynic z tej postaci odpowiedzialna “IKONE PRZYSZLOSCI” ?! ; oby tak!

  2. Nie jestem ani za pania Sliwa ani za panem Krawcem, ale chodzi o to zeby bylo jasne jak to glosowanie przebiega. A jezeli ludzie tam zebrani byli oburzeni to chyba bylo sporo niejasnosci. Mowiac krotko, organizatorzy powinni to byli zrobic lepiej, tak aby nie janosci nie bylo. Przekrety zawsze wywoluja oburzenie. Nie sadze ze Pani Sliwa tak bardzo pragnela byc Marszalkiem ze wytoczyla jakas wojne, przeciez to jest funkcja czysto symboliczna, i tak naprawde do niczego to jej nie jest potrzebne. Podobnie pan Krawiec, czlowiek o ciekawym zyciorysie i zaawansowanym wieku przeciez nie potrzebuje takich takich kontrowersji. Ja na jego miejscu bym po prostu odmowil. Zalosne jest to ze polonia tak kiepsko to zorganizowala, ze probojac zrobic cos pozytywnego sami prowokuja konflikty wewnetrzne. Powiem ktorko TO WSTYD!. Jest coraz mniej, jest nas naprawde malo w Chicago w porownaniu do innych grup etnicznych, ale niestety wewnetrzne spory i niechec zyja sobie dobrze. Taka polonia nie wiele juz moze, z sklucona nie moze juz nic. Z tekstow w Dzienniku rozumie ze polonijne podjazdy i walki maja sie dobrze, co jest smutne, troche zalsne i pokazuje jacy naprade jesesmy, choc oczywiscie chcielibysmy wiezyc ze jestesmy spolecznoscia duzo wspanialsza niz okazuja to polonijne wydarzenia. Mnie jest poprostu wstyd.

REKLAMA

2131828904 views

REKLAMA

REKLAMA

2131828919 views

REKLAMA

REKLAMA

2133625239 views

REKLAMA

2131828929 views

Dominika Pindor

Emilia Plewa

Alexandra Sankowska

Tomasz Witkowski

Maya Woroszyło

REKLAMA

2131828932 views

Lusia Planica

Zuzanna Ochwat

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

Patrick Jerabek

Mateusz Boksa

Hubert Dybiński

Sebastian Skoczeń

Patrycja Szot

Emilia Jodlowska

REKLAMA

2131828936 views