REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaHej, zbójnik ci jo

Hej, zbójnik ci jo

-

Szymon Jakubiec wybrany “Zbójnikiem Roku”

Szymon Jakubiec z zespołu “Siumni” został wybrany “Zbójnikiem Roku” podczas trzydziestego pierwszego konkursu zorganizowanego 9 czerwca przez Związek Podhalan w Ameryce Północnej. Uroczystego pasowania laureata dokonał prowadzący konkurs wiceprezes Związku ds. kultury Józef Cikowski dotykając ramienia nominata ciupagą. Zbójnik otrzymał insygnia władzy: “harnasiowe” nakrycie głowy oraz pozłacaną spinkę góralską.

“Zbójnik Roku” Szymon Jakubiec
“Zbójnik Roku” Szymon Jakubiec

REKLAMA

Wybory zbójnika poprzedziły wybory “Honielnika”, czyli małego zbójnika oraz kandydata na zbójnika.

Jurorzy oceniali występy poszczególnych kandydatów pod względem umiejętności tańców góralskich, a szczególnie tańców zbójnickich z tańcem solowym na “pnioku”, śpiewu, czystości gwary, strojów, wyboru tekstów przyśpiewek i figur tanecznych oraz gry na rogu.

Zawodnicy musieli dodatkowo wykazać się prawdziwą krzepą, co sprawdzono podczas wykonywania pompek “do skutku”. W grupie nastolatków i seniorów uczestnicy dodatkowo rywalizowali w piłowaniu drewna na czas oraz siłowaniu “na rękę”.

W gronie chłopców ubiegających się o tytuł “Honielnika” zwyciężył Patryk Gondek. W rywalizacji o tytuł “Kandydata na zbójnika” pierwszym miejscem nagrodzonych zostało dwóch uczestników: Tomasz Kulak i Janusz Waliczek.

“Zbójnik Roku”Szymon Jakubiec ma 19 lat. Jest tancerzem zespołu “Siumni” i studentem Marina Valley Community College.

– Tata Andrzej uczył mnie gry i śpiewu od małego chłopaka, a mama Teresa dopingowała, żebym uczył się tańca góralskiego. Jestem im niezmiernie wdzięczny za to – mówi; po wyborze Szymon Jakubiec.

Gratulując zwycięzcy, wicekonsul Konrad Zieliński powiedział, że i Polsce i Polonii potrzeba takich energicznych i mądrych “zbójników”.

Tekst i zdjęcia:

AB/NEWSRP

REKLAMA

2097850502 views

REKLAMA

REKLAMA

2097850735 views

REKLAMA

REKLAMA

2099647127 views

REKLAMA

2097850878 views

REKLAMA

2097850980 views

Szał autoportretów

Epidemia tajności

Śmierć dyktatora

Porwana na statku

REKLAMA

2097851090 views