REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaGala XIII Edycji Konkursu „BYĆ POLAKIEM”

Gala XIII Edycji Konkursu „BYĆ POLAKIEM”

-

Komunikat prasowy

Uroczystą Galą na Zamku Królewskim w Warszawie w dniu 2 sierpnia zakończono XIII edycję Konkursu „Być Polakiem”. Obecni w Warszawie laureaci i wyróżnieni w Konkursie w dniu 1 sierpnia złożyli hołd najmłodszym bohaterom Powstania Warszawskiego, udając się pod Pomnik Małego Powstańca.

REKLAMA

Tego samego dnia po południu na specjalnej audiencji zostali przyjęci przez Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej panią Elżbietę Witek.
Na galę przybyło ponad 70 laureatów i wyróżnionych. Na Konkursu wpłynęło 1.194 prac z całego świata, między innymi z Chin,Madagaskaru, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Islandii, Cypru. Na Galę przybyli też nauczyciele – laureaci najciekawszego konspektu lekcji gramatyki.
Prowadzącymi Galę byli: redaktor Agnieszka Kopacz i przedstawiciele laureatów: Victoria Billack (Stany Zjednoczone Ameryki) i Adam Domański (Bułgaria), którzy w imieniu organizatorów konkursu powitali przybyłych gości: patronów konkursu „Być Polakiem”, członków Komitetu Honorowego, jurorów, rodziców, nauczycieli, przedstawicieli organizacji polonijnych. dyrektorów szkół, przyjaciół Konkursu z kraju i zagranicy, sponsorów, media.
W szczególny sposób zostali powitani najważniejsi uczestnicy Gali: laureaci i wyróżnieni w XIII edycji Konkursu. Na scenę zaproszono Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego do odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Do Zespołu przyłączyli się wszyscy obecni na Gali.
Po hymnie prowadzący uroczystość serdecznie powitali obecnych na Gali Patronów Konkursu: . pana Jana Dziedziczaka – Sekretarza Stanu, Pełnomocnika Rządu do Spraw Polonii i Polaków za Granicą,
. panią Annę Marię Anders – Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Włoskiej i Republice San Marino,
. Księdza Biskupa Piotra Turzyńskiego – Delegata Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej,
. pana Dariusza Piotra Bonisławskiego – Prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, . pana Jarosława Stolarczyka – Zastępcę Szefa Kancelarii Senatu, reprezentującego Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej pana Tomasza Grodzkiego,
Wymienieni Patroni Konkursu „Być Polakiem” wygłosili swoje przesłania do uczestników Konkursu i złożyli gratulacje laureatom i wyróżnionym.
Listy gratulacyjne do Uczestników i Organizatorów Konkursu przesłali patroni nieobecni na Gali:
. pani Teresa Berezowska – przewodnicząca Rady Polonii Świata z Kanady
. pani Jagoda Kaczorowska – Harcmistrzyni ZHP w Wielkiej Brytanii, także jurorka Konkursu
Wszyscy patroni Konkursu, przedstawiciele Komitetu Honorowego, jurorzy, goście specjalni, przedstawiciele zaprzyjaźnionych organizacji przedstawieni zostali z imienia, nazwiska, nazwy organizacji i kraju zamieszkania. W swoich wystąpieniach składali gratulacje pomysłodawczyni Konkursu pani poseł Joannie Fabisiak, organizatorom, jurorom, a nade wszystko wyrazili wielkie uznanie dla laureatów i wyróżnionych w konkursie, ich rodzicom, nauczycielom za: zgłębianie polskiej historii, tradycji, kultury, umacnianie więzi z Ojczyzną, podtrzymywanie tożsamości narodowej, bycia ambasadorami polskości w kraju zamieszkania. Gratulowali wyobraźni, talentu i zaangażowania.
W imieniu organizatorów konkursu głos zabrała inicjatorka konkursowego pomysłu, poseł na Sejm RP i przewodnicząca Komitety Organizacyjnego Konkursu pani Joanna Fabisiak. Jak powiedziała: Konkurs wędruje po całym świecie i zachęca uczniów szkół polonijnych do udziału w Konkursie…, czytałam prace konkursowe i najchętniej wszystkim przyznałabym nagrody, bo zarówno prace plastyczne, literackie jak i filmowe dostarczały wzruszeń, pobudzały do refleksji i zadumy. Dziękuję wszystkim uczestniczącym w Konkursie za chwile wzruszeń i radości. Tak naprawdę to wygraliście wszyscy …, poznaliście lepiej piękno Polski…
Z przesłaniem od młodzieży uczestniczącej w Konkursie „Być Polakiem” zwrócili się: Adam Domański z Bułgarii i Victoria Billack z USA. Przesłanie przygotował zespół, który intensywnie pracował nad częścią artystyczną i merytoryczną.
Oto wybrane fragmenty przesłania:
Szanowny Panie Ministrze, Pani Ambasador, Panie Prezesie, Księże Biskupie, Drodzy Przedstawiciele Władz i Organizacji, nasi oddani Jurorzy, Mamo , Tato, Babciu, Dziadku, kochani, Pani Joanno, Panie Marku, nasi Drodzy opiekunowie, Koledzy i Koleżanki, Mili Goście.
… Stajemy wobec Was w tym uroczystym dniu w niezwykłym miejscu. W sercu Polski – Warszawie. W mieście i zamku królów, tu gdzie tworzyła się historia naszego dumnego Narodu. …Miłość do Ojczyzny i język polski towarzyszą nam w codziennym życiu. Będziemy te skarby nosić i pielęgnować w sobie zawsze, aż do końca naszej ziemskiej wędrówki… Jesteśmy z różnych krajów, ale wszyscy tęsknimy za Polską. Dzięki organizatorom i sponsorom za to, że mamy możliwość być tu razem z Wami… W każdym z nas jest iskierka, która związana jest z naszą osobistą historią i miłością Ojczyzny. Tę iskierkę chcielibyśmy nieść przez całe życie i przekazać ja kiedyś naszym dzieciom… Dziękujemy za to niezwykłe wyróżnienie, a zaszczyt, który nas spotkał. Za biało-czerwona flagę, której przyjęcie każdy z nas traktuje jako nominację do tego by być ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej.
Najważniejszym i najbardziej wzruszającym momentem podczas gali było wręczanie laureatom i wyróżnionym polskiej flagi, biało-czerwonych rozetek i dyplomów. Flagi laureatom i wyróżnionym w grupach wiekowych wręczali wyjątkowi goście między innymi: Jan Michał Dziedziczak, Anna Maria Anders, Ks. Biskup Piotr Turzyński, Dariusz Bonisławski, prof. Tomasz Kaźmierski, Justyna Kralisz, przedstawiciele organizacji z kraju i zagranicy. Każdy z uczestników Konkursu otrzymał również nagrody rzeczowe, w tym pięknie wydaną Kronikę XIII edycji Konkursu. Nagrodą była też wycieczka krajoznawcza po Polsce, która miała miejsce jeszcze przed Galą. Laureaci i wyróżnieni zwiedzili Warszawę, Częstochowę, Kraków, Wieliczkę, Zakopane i mieli okazję płynąć przełomem Dunajca.
Galę uświetnił koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego programem pt. „Skąd nasz ród”. Program występu graficznie opracował koordynator Konkursu p. Marek Machała, a w nim zamieszczone jest specjalne przesłanie p. Joanny Fabisiak do uczestników Konkursu oraz teksty pieśni patriotycznych, które umożliwiły wszystkim uczestnikom Gali wspólne śpiewanie. Występy Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego przeplatały się z program artystycznym, przygotowany przez uczestników Konkursu pod kierunkiem jurora pana Tomasza Bastkowskiego. Uczestnicy prezentowali własne utwory poetyckie, pieśni napisane na tę wyjątkową dla nich uroczystość. W tle sceny obecni na gali mogli zobaczyć filmy i zdjęcia związane z konkursem także autorstwa laureatów.
W programie znalazły się wzruszające teksty :
. piosenka – Kiedy pytasz mnie, co znaczy być Polakiem? wykonywana przez wszystkich laureatów i wyróżnionych
„…Ja po polsku śmieję się, po polsku płaczę.
Ja po polsku tak jak ty, mam o Polsce piękne sny.
Mama, tata, babcia, dziadek – kwitnie maj.
Czy widziałeś gdzieś na świecie taki kraj?”
. piosenka – Jest takie miejsce -taki kraj ! w wykonaniu Anity Cyporenko z Ukrainy . „List do Polski, a w nim
Kochana, Najdroższa Polsko!
…Chcemy Ci z całego serca podziękować za wszystko co mamy od Ciebie…
Dziękujemy Polsko, że jesteś na świecie.
Dziękujemy za polskie miasta, niezwykłą przyrodę,
za najpiękniejsze na świecie krajobrazy,
za wiarę naszych przodków, za polską szkołę za granicą…
Dzięki naszym rodzicom, dziadkom, nauczycielom
– wciąż jesteśmy Twoimi dziećmi i bardzo Cię kochamy – Polsko!”
Rozśpiewana młodzież i dzieci swoimi występami zakończyły artystyczną część Gali. Prowadzący złożyli serdeczne podziękowania naszym dobrym duchom pani Joannie Fabisiak i panu Markowi Machale, pięknymi kwiatami.

Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem hymnu Polonii „Marsz, marsz Polonia”.

Halina Koblenzer
Rzecznik Prasowy Konkursu

Od Redakcji

Wiecej infromacji na stronie  konkursu:  swiatnatak.pl, na Facebooku i w Kronice Konkursu “Być Polakiem”. W niej: prace laureatów, wybrane fragmenty prac wyróżnionych i nazwiska wszystkich uczestników wraz z zaproszeniem do udziału w kolejnej edycji.

http://bycpolakiem.pl/wp-content/uploads/2022/08/kronika_2022_internet.pdf

REKLAMA

2103217602 views

REKLAMA

2103217835 views

REKLAMA

2105014227 views

REKLAMA

2103217978 views

REKLAMA

2103218078 views

REKLAMA

2103218187 views