REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżąco„Dziennik Związkowy” już 114 lat w służbie Polonii

„Dziennik Związkowy” już 114 lat w służbie Polonii

-

„Dziennik Związkowy” obchodzi 15 stycznia swoje urodziny. Polonii służy już 114 lat! Jest najstarszą na świecie polskojęzyczną gazetą wydawaną nieprzerwanie od chwili swojego powstania.

Przetrwała ona wojny i zawieruchy dziejowe. Mimo trudności związanych z pandemią, osłabioną ekonomią, podziałami w społeczeństwie i niepokojami na tle politycznym, patrzy z optymizmem w przyszłość.

REKLAMA

Pierwszy numer „Dziennika Związkowego” ukazał się 15 stycznia 1908 roku na mocy uchwały przyjętej podczas Sejmu Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance) w Baltimore we wrześniu 1907 roku. W tym czasie ZNP (PNA) miał już swój oficjalny organ „Zgodę”, wówczas tygodnik, przeznaczony wyłącznie dla członków organizacji. Zgodnie z intencją ojców założycieli, nowa gazeta miała być drugą publikacją ZNP-PNA przeznaczoną dla ogółu Polonii, stanowiąc obiektywne źródło informacji z USA, z Polski i ze świata.

„Dziennik Związkowy” podtrzymywał ducha patriotycznego Polaków w USA w czasie I i II wojny światowej, później przeciwstawiał się komunizmowi w Polsce, popierał jej demokratyczne dążenia oraz starania o przyłączenie Polski do NATO i zniesienie wiz amerykańskich dla Polaków. Teraz informuje o wszystkim, co jest ważne dla naszych Rodaków mieszkających w USA i nie tylko, bo rzesza czytelnicza rozproszona jest praktycznie po całym swiecie.

Pisze m.in. o sprawach dotyczących Polaków w USA i ważnych wydarzeniach w Chicago, stanie Illinois, Ameryce oraz w Polsce i na świecie. „Dziennik Związkowy” zamieszcza obszerne fotoreportaże z wydarzeń polonijnych w Wietrznym Mieście oraz wywiady z ważnymi i interesującymi osobami. Bogato przedstawia działalność kulturalną Polaków i Polonii w aglomeracji Chicago.

Gazeta posiada też obszerną część z ogłoszeniami i poradami, znakomity dział sportowy oraz magazyn weekendowy „Kalejdoskop”. Dużym uznaniem cieszą sie nasze dodatki tematyczne i kalendarze. Coraz bardziej popularne wśród czytelników jest wydanie internetowe gazety oraz jej obecność w mediach społecznościowych.

„Dziennik Związkowy” przetrwał wojny i zawieruchy dziejowe, a teraz stawia czoła trudnościom związanym z pandemią, osłabioną ekonomią, podziałami w społeczeństwie i niepokojami na tle politycznym. Ze względu na restrykcje epidemiczne i rosnącą liczbę zakażeń COVID-19 nasza gazeta nie może obchodzić swojego święta już drugi rok z rzędu.

W poprzednich latach organizowaliśmy gale, na których uroczyście wręczaliśmy tytuł Człowieka Roku i wznosiliśmy toast z okazji kolejnych urodzin gazety. Już po raz drugi uroczystości te musieliśmy odroczyć do lepszych, zdrowszych i spokojniejszych czasów.

Życzymy sobie zdrowia, optymizmu, nieustających sił, wierności prawdzie, twórczej weny oraz rosnącej liczby czytelników, reklamodawców i sponsorów.

Dziękujemy Czytelnikom i Instytucjom za nadesłane nam życzenia urodzinowe i podziękowania.

Alicja Otap
Redaktor naczelna

REKLAMA

2115147342 views

REKLAMA

2115147574 views

REKLAMA

REKLAMA

2116943964 views

REKLAMA

2115147714 views

REKLAMA

2115147813 views

REKLAMA

2115147921 views