REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia Dzień Dwujęzyczności 2016

Dzień Dwujęzyczności 2016

-

1

Pomysłodawcami święta, które zapoczątkowano w zeszłym roku, są portal DobraPolskaSzkoła.com prowadzący od kilku lat akcję „W naszym domu mówimy po polsku” oraz Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku. W tym roku po raz drugi i na większą skalę akcję świętowania polskości zagranicą udało się przeprowadzić także w Chicago. Uroczystości w niektórych placówkach zaplanowano nawet na dwie kolejne soboty października.

REKLAMA

Szkoła im. Tadeusza Kościuszki w Chicago

Polska Szkoła im. Tadeusza Kościuszki w Chicago po raz pierwszy w tym roku przyłączyła się do obchodów Polonijnych Dni Dwujęzyczności, celebrując polską mowę, bogatą polską kulturę i symbolikę w połączeniu z amerykańską.

Do obchodów przygotowaliśmy różne propozycje dla poszczególnych grup wiekowych. Klasy najmłodsze kolorowały polskie i amerykańskie flagi, klasy II i III kolorowały godło polskie i amerykańskiego orła, odnajdując podobieństwa koloru i kształtu. Klasy IV i V śpiewały hymny polski i amerykański, prezentując je innym klasom z przypomnieniem właściwej postawy podczas ich wykonywania. Klasy VI i VII poznawały historię hymnów, ich twórców, kompozytorów, tłumaczyły tekst hymnu polskiego na angielski i amerykańskiego na polski. Klasy VIII odnajdywały podobieństwa i różnice pomiędzy powierzchnią krajów, populacją, geografią, świętami, językami, kolorami flag, symbolami narodowymi, historią, tradycjami. Klasy licealne przygotowywały prezentacje o konstytucji polskiej i amerykańskiej. Wszyscy uczniowie, nauczyciele i rodzice po zakończeniu obchodów dostali w prezencie przypinki z napisem: „Cześć Hello! Dzień Dwujęzyczności! – przygotowane specjalnie dla naszej szkoły. Po zakończeniu obchodów wszyscy stwierdzili, że była to świetna, pouczająca i pełna ciekawostek wspólna zabawa. Na pewno powtórzymy ją za rok w innej odsłonie.

Urszula Gawlik, dyr. Polskiej Szkoły im. Tadeusza Kościuszki

 • 1
 • 2
 • 20161015_110553
 • 20161019_125634

[spacer color=”000000″ icon=”Select a Icon” style=”1″]

Szkoła im. Marii Skłodowskiej-Curie w Chicago

8 października wszystkie klasy wzięły udział w zajęciach promujących polskość i język polski zagranicą. Maluszki, czyli nasze przedszkolaki, i najmłodsze klasy kolorowały na zajęciach kogutka – logo Polonijnego Dnia Dwujęzyczności oraz robiły wyklejanki nawiązujące do tego święta. Klasy starsze opowiadały o swoich doświadczeniach z językiem polskim, czasem śmiesznych, czasem niezręcznych, ale zawsze czegoś uczących. Poza tym malowały herby miast i miasteczek, z których pochodzą ich dziadkowie i rodzice oraz wspominali wakacje spędzone w Polsce. Natomiast uczniowie klas najstarszych mogli kręcić krótkie filmiki, w których opowiadali o swoich potyczkach z językiem polskim lub brali udział w zajęciach językowych, np. dyktandach.

Następna sobota, czyli 15 października, była jeszcze bardziej uroczysta, ponieważ w tym dniu oprócz kontynuacji Polonijnego Dnia Dwujęzyczności pierwszaki były uroczyście pasowane na uczniów Polskiej Szkoły Sobotniej im. Marii Skłodowskiej-Curie, a grono pedagogiczne obchodziło Dzień Nauczyciela.

Najmłodsze klasy wraz z wychowawczyniami wykonywały czapki-pióropusze z logo święta i tak przystrojeni wszyscy radośnie wykrzykiwali podczas spotkania na sali hasło: „Mówię po polsku and it’s awesome!”. Oczywiście obowiązkowymi barwami w tym dniu były biel i czerwień. Starsze klasy przygotowały krótką inscenizację przybliżającą Polskę i miejsca, z jakich pochodzą rodziny naszych uczniów, a także robiły projekty na temat znaczenia języka polskiego i polskich korzeni. Licealiści natomiast, dzięki uprzejmości i ofiarności profesora slawistyki Michała Jacka Mikosia, wykładowcy na Uniwersytecie Wisconsin w Milwaukee, otrzymali tomiki z tłumaczeniami „Trenów” Jana Kochanowskiego. Pierwszoklasiści podczas składania ślubowania obiecywali pilnie się uczyć i „szerzyć i pielęgnować mowę polską”.

Iwona Biernacka, Polska Szkoła Sobotnia im. Marii Skłodowskiej-Curie

 • 016
 • 024
 • 026
 • 042
 • 061
 • 093
 • 2016-dzien-nauczyciela

[spacer color=”000000″ icon=”Select a Icon” style=”1″]

Szkoła im. Jana Karskiego w Palos Hills

Wraz z innymi polonijnymi szkołami na całym świecie Szkoła im. Jana Karskiego w Palos Hills uroczyście świętowała kolejny Dzień Dwujęzyczności. Szkolne korytarze zdobiły plakaty przedstawiające miejsca w Polsce, skąd pochodzą rodzice i dziadkowie naszych uczniów oraz najciekawsze turystycznie miejsca w starej ojczyźnie. Można było również zobaczyć wystawy o najciekawszych polskich książkach, największych Polakach, w tym oczywiście o Janie Pawle II, ekspozycję o kwiatach i ziołach polskich oraz cennych pamiątkach przywiezionych do USA. Prawdziwym hitem była budowa makiety osady w Biskupinie, wykonana przez uczniów klasy 5b. Uczniowie szkoły Karskiego z okazji Dnia Dwujęzyczności chętnie śpiewali polskie piosenki, ubrani w stroje regionalne, barwy narodowe lub szkolne koszulki. Starsze klasy spotkały się z chicagowską poetką Joanną Bielobradek, która opowiadała o swojej twórczości i o patronie szkoły Janie Karskim, którego miała okazję poznać. W takim dniu nie mogło zabraknąć pączków, którymi wszyscy zajadali się ze smakiem. Dla całej szkolnej społeczności było to wspaniałe święto polskiego języka, kultury i tradycji, każdy mógł dumnie zamanifestować swoją polskość.

Marek Adamczyk, Polska Szkoła Sobotnia im. Jana Karskiego

 • 1
 • 2
 • chicagowska-poetka-i-felietonistka-spotkala-sie%cc%a8-z-uczniami-starszch-klas-foto-m-adamczyk
 • dzien-dwuje%cc%a8zycznosci-w-szkole-im-jana-karskiego-foto-m-adamczyk
 • uczniowie-2a-prezentowali-pamia%cc%a8tki-przywiezione-z-polski-foto-m-adamczyk
 • wystawa-o-kwiatach-i-ziolach-polskich-foto-m-adamczyk

O idei powstania Dnia Dwujęzyczności pisaliśmy na naszych łamach. Tekst dostępny pod adresem: https://dziennikzwiazkowy.com/polonia/polacy-nie-gesi-swoj-dzien-dwujezycznosci-maja/

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Obraźliwe słowo

Po linie na randkę

Śmierć przyszła nocą

Hakerzy kontra wybory

Kurtyzana cesarzową

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks