REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaDzieci na scenie i widowni. Sukces warsztatów teatralnych Kingi Modjeskiej

Dzieci na scenie i widowni. Sukces warsztatów teatralnych Kingi Modjeskiej

-

Na bajce autorstwa Hansa Christiana Andersena “Księżniczka na ziarnku grochu” wychowało się kilkanaście pokoleń dzieci na całym świecie. Bajka opowiada o księciu, który długo poszukuje prawdziwej księżniczki, ale wraca zmartwiony do swojego królestwa bez narzeczonej, gdyż nigdy nie ma pewności, że ta, którą wybrał, jest tą prawdziwą księżniczką. Z pomocą przychodzi królowa matka − sprawdza wrażliwość kandydatki podczas snu na łożu z ziarnkiem grochu pod górą materacy. Morał z tej bajki  − że jak się czegoś szuka, to się znajdzie, a prawda zawsze zwycięży − przekazał polskim dzieciom w swojej zabawnej adaptacji Jan Brzechwa.

Na kanwie tej adaptacji dzieci ze Studia Teatralnego “Modjeska” oraz aktorzy Teatru “Scena Polonia” przedstawili 10 sierpnia spektakl, wieńczący prowadzone przez Kingę Modjeską czterotygodniowe letnie warsztaty teatralne. Obok nauki tekstów i pracy nad rolami, dzieci uczestniczyły w przygotowaniu rekwizytów i fragmentów dekoracji wykorzystanych podczas przedstawienia, stanowiącego połączenie teatru kukiełkowego i żywego aktora.

REKLAMA

Dzieci na widowni i na scenie  bawiły się wspaniale, a finałem imprezy był konkurs rysunkowy. Dzieci miały za zadanie namalować to, co po obejrzeniu spektaklu najbardziej utkwiło im w pamięci. Powstała więc cała seria portrecików księżniczek, rysunków królewskiego zamku, a jeden z chłopców namalował ziarnko grochu. Kreatywność najmłodszych artystów została nagrodzona prezentami.

– Moje córeczki chodzą na zajęcia i wręcz je uwielbiają. Z pewnością zapiszę je na następny semestr. Każda forma zajęć, czy to jest teatr, taniec czy też śpiew, pomaga dzieciom się rozwijać. Wszystkim polecam, to świetne zajęcia – powiedziała po spektaklu Marzena Sanecka, mama dwóch „księżniczek”.

Realizatorka przedstawienia Kinga Modjeska z teatrzykiem kukiełkowym chce docierać do najmłodszej publiczności częściej niż dwa lub trzy razy w roku. Do tej pory z Teatrem “Scena Polonia” robiła jedynie duże projekty teatralne. -Dzisiejszy spektakl to wstęp do cyklu mniejszych, kameralnych produkcji przeznaczonych dla dzieci od trzeciego do dziewiątego roku życia. Wszystko się dzieje tutaj, w studiu przy 6059 W. Irving Park. Będzie to teatrzyk kukiełkowy, ale nie tylko. Wiadomo, że dziecko jest bardzo trudnym i wymagającym odbiorcą, więc będę łączyć kukiełki z aktorami, dobrą muzyką i innymi efektami dźwiękowymi. W przypadku tego spektaklu wykorzystałam muzykę mojego ulubionego kompozytora Piotra Czajkowskiego – powiedziała Modjeska.

W polonijnym środowisku  pojawiła się więc nowa, godna zauważenia propozycja teatru dziecięcego. Z pewnością skorzystają z niej polscy rodzice, aby umożliwić swoim dzieciom miłe i twórcze spędzenie wolnego czasu. Szkoda tylko, że w Chicago nie możemy doczekać się miejsca, które zarówno aktorom jak i widzom zapewni pełen komfort obcowania ze sztuką.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

  • DSC_6163
  • DSC_6190
  • DSC_6223
  • DSC_6224
  • DSC_6231
  • DSC_6233
  • DSC_9664 (Large)

 

REKLAMA

2107437462 views

REKLAMA

2107437694 views

REKLAMA

2109234085 views

REKLAMA

2107437835 views

REKLAMA

2107437934 views

REKLAMA

2107438042 views