REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia Dyrektorzy KPA spotykają się z politykami w Waszyngtonie

Dyrektorzy KPA spotykają się z politykami w Waszyngtonie

-

fot.KPA/BruceEmmerling /pixabay.com
fot.KPA/BruceEmmerling /pixabay.com

Działacze Kongresu Polonii Amerykańskiej spotkają się w Waszyngtonie z przedstawicielami Białego Domu oraz amerykańskimi kongresmenami. Rozmowy na tematy istotne dla Polonii w USA oraz Polski odbywać będą się w ramach dorocznego zdjazdu dyrektorów krajowych KPA.

REKLAMA

Pierwsze dwa dni zjazdu, trwającego od 20 do 23 lipca, poświęcone będą wewnętrznym sprawom organizacji, raportom i sprawozdaniom z ostatniego roku działalności KPA. Dyrektorzy krajowi dyskutować będa także na temat zadań na przyszłość, sposobów aktywizacji i wzmocnienia pozycji amerykańskiej Polonii oraz przyciągnięcia do Kongresu nowych członków.

Podczas bezpośrednich spotkań z amerykańskimi politykami na Kapitolu członkowie organizacji będą mieli okazję zwrócić uwagę na problemy ważne dla Polonii i Polski: kwestię włączenia Polaków do programu ruchu bezwizowego czy niedawnych antypolskich wypowiedzi przedstawicieli amerykańskiej administracji, z dyrektorem FBI na czele. Poruszone zostaną również kwestie bezpieczeństwa międzynarodowego, ze szczególnym uwzględnieniem niedawnych wydarzeń na Ukranie i polityki prowadzonej przez Rosję.

Kongres Polonii Amerykańskiej to największa organizacja polonijna na świecie. Powstała w czerwcu 1944 r. w mieście Buffalo, w stanie Nowy Jork. Udział w zebraniu założycielskim wzięło ponad 2500 aktywistów, polonijnych i polskich księży z 26 stanów. Zamierzenia zjazdu – zjednoczenia wszystkich Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia w celu zapewniania egzystencji wolnego i niepodległego państwa polskiego po zakończeniu II wojny światowej – nie zrealizowano, ale można śmiało powiedzieć, że była to największa akcja integrowania Polonii w USA. Stworzono ogromną organizację federacyjną zrzeszającą w najlepszych czasach ok. 10 milionów członków.

W roku 2013 Kongres Polonii Amerykańskiej pozostawał podzielony na dwadzieścia osiem wydziałów terytorialnych w dziewiętnastu stanach USA i Dystrykcie Kolumbia. KPA jest zarządzany przez 112-osobową Krajową Radę Dyrektorów. Dyrektorzy krajowi wybierani są przez swoje wydziały stanowe i oddziały 17 organizacji będących członkami KPA. Biuro KPA w Waszyngtonie prowadzi działalność lobbingową, w ramach której komisje stałe zajmują się sprawami polskimi, sprawami amerykańskimi (American Agenda), antyfanatyzmem, a także organizacją obchodów października jako Miesiąca Dziedzictwa Polskiego.

Podsumowanie najważniejszych działań Kongresu Polonii Amerykańskiej:

• Zapewnienie udziału Stanów Zjednoczonych w finansowaniu Radia Wolna Europa
• Praca nad stworzeniem programu emigracyjnego dla obywateli, którzy nie mogli wrócić na tereny okupowane przez Sowietów po II wojnie światowej (Displaced Persons Program), aby zapewnić im bezpieczną emigrację do USA. W ramach tego programu do USA przyjechało 150 tys. polskich obywateli
• Zapewnienie udziału Stanów Zjednoczonych w uznaniu polskich granic na Odrze i Nysie przez państwo niemieckie
• Doprowadzenie do przeprowadzenia śledztwa w Kongresie USA w sprawie zbrodni w Katyniu i uznanie Sowietów winnych tej zbrodni
• Uznanie benefitów dla polskich weteranów I i II wojny światowej i zrównanie ich z benefitami weteranów amerykańskich
• Zaangażowanie rządu Stanów Zjednoczonych do udziału w National Endowment for Democracy (NED) –pomocy dla podziemnej Solidarności podczas stanu wojennego
• Prowadzenie akcji lobbingowej w celu zaangażowania Polski w Support East European Democracies Act (SEED Act) – wielomilionowy program pomocowy
• Ustanowienie Polish American Enterprise Fund (PAEF) – programu pomocowego dla Polski
• Ustanowienie Polish American Freedom Foundation (PAFF) – programu pomocowego dla Polski
• Pomoc w ustanowieniu prawa dla uciekinierów politycznych z Polski z czasów stanu wojennego
• Poparcie amnestii imigracyjnej dla osób, które przybyły nielegalnie do USA przed 1979 rokiem
• Akcja lobbingowa w celu poparcia starań wstąpienia Polski do NATO
• Udział w negocjacjach w celu przyznania obywatelom polskim rekompensaty za pracę przymusową w nazistowskich Niemczech
• Pomoc materialna w wysokości 200 milionów dolarów na sprzęt medyczny i pomoc dla ofiar powodzi w latach 1997 i 2001
• Akcja lobbingowa w celu zniesienia wiz dla Polaków.

(mp, W.Biniecki)

3 KOMENTARZE

 1. Priorytetem w rozmowach z przedstawicielami Bialego Domu oraz amerykanskimi kongresmanami powinno byc,dla bezpieczenstwa i suwerennosci Polski, przede wszystkim:
  1)polityczne wsparcie Bialego Domu dla podejmowanych przez strone polska dzialan w zakresie powolania Miedzynarodowej Komisji do spraw zbadania przyczyn i skutkow Katastrofy Smolenskiej ;
  2)polityczne i realne wsparcie ze strony Bialego Domu oraz Kongresu USA w sprawie bezpowrotnego oddalenia bezpodstawnych i bezprawnych zadan diaspory zydowskiej oraz oficjalnych organow panstwa Izrael w zakresie tzw. naleznosci z tytulu “mienia utraconego” oszacowanych przez strone zydowska na $67 mld ;
  3)polityczne,prawne i realne wsparcie ze strony Bialego Domu w sprawie wyplacenia w trybie pilnym kwot reparacji wojennych naleznych Polsce ze strony Niemiec za barbarzynskie zniszczenia majatku narodowego Polski w okresie okupacji ziem polskich przez niemieckiego okupanta w okresie II wojny swiatowej wstepnie szacowanych na $850 mld .
  Kongres Polonii Amerykanskiej juz wielokrotnie zasadnie i z sukcesem podejmowal wiazace rozmowy z Bialym Domem oraz Kongresem USA,ze wspomne tylko o Katyniu i akcesie Polski do NATO .
  Aktualna opozycja w kraju moze z przyczyn strategicznych nie podejmowac powyzszych tematow,bo wybory dopiero w pazdzierniku 2015,ale syndrom grecki juz realnie wisi nad nasza , Polski i wszystkich Polakow, glowa.
  Wiec jedyna polityczna sila w tym momencie jest wlasnie Kongres Polonii Amerykanskiej,ktory w sposob czytelny i obiektywny powinien przedstawic Bialemu Domowi oraz Kongresowi USA powyzsze nakazy chwili do wiazacego odniesienia.
  Takie jest zdanie potomka polskiego wieznia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz i mniemam , ze wiekszosci z Polakow i Polonusow.

  • Bardzo serdecznie dziekuje Panu za powyzszy wpis. Po zamachu Smolenskim do KPA przyszli ludzie, ktorym te sprawy leza na sercu. Organizowalismy akcje wysylania listow do Kongresmenow i Bialego Domu w sprawie powolania Komisji Miedzynarodowej. Od kilku lat bardzo aktywnie KPA Oddzial Illinois organizuje uroczystosci patriotyczne zwiazane z rocznicami waznymi dla naszego Kraju – Polski, jak rowniez protesty. Aktywnie uczestniczymlismy w organizacji wyborow w Polsce. Niestety nawet to w Chicago, w Kongresie napotykamy sprzeciew w stosunku do naszego dzialania.

 2. Rozmowy dyrektorow krajowych Kongresu Polonii Amerykanskiej na tematy istotne dla Polonii oraz Polski zostaly zakonczone. Czy z sukcesem, tego nie wiem, bo nie znalazlem jeszcze zadnego komunikatu w tej sprawie, a sprawy sa przeciez nad wyraz powazne zarowno dla Polonii,jak i dla Polski. Informacja o duplikatowej sprzedazy w Muzeum Polskim w Ameryce widnieje ciagle na tytulowej stronie tego wydania internetowego,mimo ze jest juz dawno nieaktualna, a anons o waznym spotkaniu dyrektorow krajowych KPA zniknal ze strony tytulowej tego samego dnia kiedy zostaly napisane komentarze . Waznym dla nas wszystkich jest, czy w trakcie tych kilkudniowych obrad DYREKTOROW KRAJOWYCH KPA podjeta zostala chocby jedna ze zglaszanych w tresci komentarzy kwestia,ze powtorze :KOMISJA MIEDZYNARODOWA d/s katastrofy smolenskiej, reparacje wojenne dla Polski ze strony Niemiec ( $ 850 mld) oraz bezwarunkowe odrzucenie bezprawnych zadan diaspory zydowskiej wyplaty kwoty $67- mld z tytulu “mienia utraconego” nie na rzecz indywidualnie uprawnionych do dochodzenia slusznych roszczen przed polskim wymiarem sprawiedliwosci (procedura sadowa). Jestem przekonany,ze tak odpowiedzialna gazeta, jak DZIENNIK ZWIAZKOWY, powroci odpowiedzialnie do tematu obrad dyrektorow krajowych KPA i rzecz obszernie i obiektywnie przedstawi na stronie tytulowej swego wydania internetowego, a moze nawet takze w wydaniu tradycyjnym,czyli papierowym

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks