REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaDoroczny zjazd Kongresu Polonii Amerykańskiej

Doroczny zjazd Kongresu Polonii Amerykańskiej

-

W dniach 14-15 listopada w hotelu Hyatt w Rosemont koło Chicago odbył się doroczny zjazd Kongresu Polonii Amerykańskiej, zbiegający się z obchodami 75-lecia tej organizacji.

W dwudniowym zjeździe o charakterze sprawozdawczym wzięło udział kilkudziesięciu dyrektorów Kongresu Polonii Amerykańskiej z całego kraju. Zgromadzonych powitał prezes KPA Frank Spula, który jest również prezesem i szefem wykonawczym Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance, PNA).

REKLAMA

W czwartek 14 listopada zaprezentowane zostały raporty z rocznej działalności poszczególnych komisji KPA. Sprawozdanie finansowe przedstawili Bob Hughes i skarbniczka Micheline Jaminski. Raporty kolejno czytali: wiceprezes ds. kulturalnych Debbie Majka, wiceprezes ds. PR Mark Pienkos, wiceprezes ds. edukacji Bożena Nowicka McLees, wiceprezes ds. rozwoju finansowego Mary Sendra Anselmo i wiceprezes ds. amerykańskich Anthony Bajdek.

Działalność polonijnego centrum w Panna Maria w Teksasie przedstawił jego szef John Cebrowski, który również rozmawiał z naszą gazetą (relacja ze spotkania w kolejnym numerze weekendowym). Dr Donald Pienkos wystąpił z referatem nt. roli KPA w przyłączeniu Polski do NATO, a dr James Pula nt. pierwszych polskich osadników w Jamestown. Dr Joanna Wojdon przedstawiła swoją najnowszą publikacje poświęconą roli KPA w okresie zimnej wojny w latach 1944-1988.

W piątek 15 listopada raporty zaprezentowali m.in. wiceprezes Rick Pierchalski z waszyngtońskiego biura KPA oraz Bożena Kamiński, wiceprezes ds. polskich. Podczas dwudniowych intensywnych obrad KPA dyskutowano także na temat poprawek do statutu organizacji, o kwestiach istotnych dla jej przyszłości oraz relacjach polsko-amerykańskich. Dyskusję nt. rezolucji 477 w Izbie Reprezentantów Kongresu USA poprowadzili prezes Frank Spula i John Czop. Rozmawiano też o podwójnym opodatkowaniu polskich imigrantów; debatę prowadzili prezes Frank Spula i wiceprezes Bożena Kaminski. O współpracy biznesowej mówił Maciej Cybulski, prezes Polsko-Amerykańskiej Izby Gospodarczej w Warszawie.

Zjazd KPA zakończył się w piątek po południu. W czwartkowy wieczór delegaci uczestniczyli, wraz z zaproszonymi gośćmi, w uroczystym bankiecie z okazji 75. rocznicy powstania i działalności KPA. Podczas bankietu zostali pośmiertnie odznaczeni założyciele KPA: Karol Rozmarek, Jan Olejniaczak i Honorata Wołowska.

Przypomnijmy, że Kongres Polonii Amerykańskiej został założony w 1944 r., by reprezentować interesy Amerykanów polskiego pochodzenia w Stanach Zjednoczonych. KPA jest federacją, do której należy ponad trzy tysiące polonijnych organizacji, klubów i ugrupowań weteranów. Nowe władze organizacji wybierane są co dwa lata.

O ideach, celach i zadaniach oraz o historii i bieżącej działalność KPA można przeczytać na witrynie organizacji pod adresem: http://www.pac1944.org/

(Inf. wł.)

Zdjęcia: Łukasz Dudka

  • KPA_1
  • 3 2
  • 1 2
  • 2 2
  • IMG_4479
  • IMG_4482
  • IMG_4483
  • IMG_4492
  • KPA_2

REKLAMA

2097986010 views

REKLAMA

REKLAMA

2097986243 views

REKLAMA

2099782635 views

REKLAMA

2097986386 views

REKLAMA

2097986487 views

REKLAMA

2097986597 views