REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia Doroczny zjazd Kongresu Polonii Amerykańskiej

Doroczny zjazd Kongresu Polonii Amerykańskiej

-

W dniach 14-15 listopada w hotelu Hyatt w Rosemont koło Chicago odbył się doroczny zjazd Kongresu Polonii Amerykańskiej, zbiegający się z obchodami 75-lecia tej organizacji.

W dwudniowym zjeździe o charakterze sprawozdawczym wzięło udział kilkudziesięciu dyrektorów Kongresu Polonii Amerykańskiej z całego kraju. Zgromadzonych powitał prezes KPA Frank Spula, który jest również prezesem i szefem wykonawczym Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance, PNA).

REKLAMA

2147483647 clicks

W czwartek 14 listopada zaprezentowane zostały raporty z rocznej działalności poszczególnych komisji KPA. Sprawozdanie finansowe przedstawili Bob Hughes i skarbniczka Micheline Jaminski. Raporty kolejno czytali: wiceprezes ds. kulturalnych Debbie Majka, wiceprezes ds. PR Mark Pienkos, wiceprezes ds. edukacji Bożena Nowicka McLees, wiceprezes ds. rozwoju finansowego Mary Sendra Anselmo i wiceprezes ds. amerykańskich Anthony Bajdek.

Działalność polonijnego centrum w Panna Maria w Teksasie przedstawił jego szef John Cebrowski, który również rozmawiał z naszą gazetą (relacja ze spotkania w kolejnym numerze weekendowym). Dr Donald Pienkos wystąpił z referatem nt. roli KPA w przyłączeniu Polski do NATO, a dr James Pula nt. pierwszych polskich osadników w Jamestown. Dr Joanna Wojdon przedstawiła swoją najnowszą publikacje poświęconą roli KPA w okresie zimnej wojny w latach 1944-1988.

W piątek 15 listopada raporty zaprezentowali m.in. wiceprezes Rick Pierchalski z waszyngtońskiego biura KPA oraz Bożena Kamiński, wiceprezes ds. polskich. Podczas dwudniowych intensywnych obrad KPA dyskutowano także na temat poprawek do statutu organizacji, o kwestiach istotnych dla jej przyszłości oraz relacjach polsko-amerykańskich. Dyskusję nt. rezolucji 477 w Izbie Reprezentantów Kongresu USA poprowadzili prezes Frank Spula i John Czop. Rozmawiano też o podwójnym opodatkowaniu polskich imigrantów; debatę prowadzili prezes Frank Spula i wiceprezes Bożena Kaminski. O współpracy biznesowej mówił Maciej Cybulski, prezes Polsko-Amerykańskiej Izby Gospodarczej w Warszawie.

Zjazd KPA zakończył się w piątek po południu. W czwartkowy wieczór delegaci uczestniczyli, wraz z zaproszonymi gośćmi, w uroczystym bankiecie z okazji 75. rocznicy powstania i działalności KPA. Podczas bankietu zostali pośmiertnie odznaczeni założyciele KPA: Karol Rozmarek, Jan Olejniaczak i Honorata Wołowska.

Przypomnijmy, że Kongres Polonii Amerykańskiej został założony w 1944 r., by reprezentować interesy Amerykanów polskiego pochodzenia w Stanach Zjednoczonych. KPA jest federacją, do której należy ponad trzy tysiące polonijnych organizacji, klubów i ugrupowań weteranów. Nowe władze organizacji wybierane są co dwa lata.

O ideach, celach i zadaniach oraz o historii i bieżącej działalność KPA można przeczytać na witrynie organizacji pod adresem: http://www.pac1944.org/

(Inf. wł.)

Zdjęcia: Łukasz Dudka

  • KPA_1
  • 3 2
  • 1 2
  • 2 2
  • IMG_4479
  • IMG_4482
  • IMG_4483
  • IMG_4492
  • KPA_2

REKLAMA

2131859073 views

REKLAMA

REKLAMA

2131859088 views

REKLAMA

REKLAMA

2133655408 views

REKLAMA

2131859098 views

Tomasz Witkowski

Maya Woroszyło

Lusia Planica

Zuzanna Ochwat

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

Patrick Jerabek

Mateusz Boksa

Hubert Dybiński

Sebastian Skoczeń

REKLAMA

2131859101 views

REKLAMA

2131859105 views