REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaDiadem królowej dla Pauliny Perhoń

Diadem królowej dla Pauliny Perhoń

-

Śpiew, taniec, znajomość gwary góralskiej, wiązanie kierpców, zarzucanie szala, wiązanie chusty, zaplatanie warkocza, formowanie moskola, robienie wykrawków z ziemniaków do sadzenia, przyszywanie guzików, a nawet cerowanie skarpet – to umiejętności, którymi muszą wykazać się uczestniczki dorocznego konkursu na Królową Związku Podhalan w Ameryce Północnej.

Królowa Związku Podhalan w Ameryce Płn. Paulina Perhoń
Królowa Związku Podhalan w Ameryce Płn. Paulina Perhoń

W minioną niedzielę odbyła się 29. edycja imprezy. Obok wspomnianych już umiejętności jury oceniało kandydatki pod względem poprawności strojów oraz wiedzy z zakresu tradycji, obrzędów i kultury góralskiej.

REKLAMA

Diadem królowej przypadł Paulinie Perhoń z Koła Zakopane. Laureatka urodziła się w Chicago 18 lat temu. W wieku czterech lat trafiła do szkółki nauki tańca i śpiewu góralskiego. Obecnie jest podporą zespołu pieśni i tańca „Siumni”. Uczy się i pracuje. Rodzice, Jolanta i Antoni, pochodzą z Zakopanego.

Dziękując rodzicom, że umożliwili jej poznanie tradycji i kultury podhalańskiej, nowo wybrana królowa wyraziła pewność, że podoła obowiązkom związanym z wyborem, które będzie pełniła w ciągu najbliższych 12 miesięcy. A tych jest sporo. Poczynając od reprezentowania związku w różnego rodzaju wydarzeniach, na występach artystycznych i organizowaniu imprez charytatywnych kończąc. Do najważniejszych z nich należy charytatywny Bal Królowej, z którego dochód przeznaczany jest między innymi na pomoc podopiecznym domów dziecka na Podhalu. Ustępującej z tronu dotychczasowej królowej Anecie Rzepce udało się na ten cel zebrać ponad 19 tysięcy dolarów.

Od kilku lat wraz z wyborem królowej prowadzony jest konkurs na kandydatkę, która w przyszłości będzie ubiegała się o koronę. W tym roku tytuł ten przypadł piętnastoletniej Angelice Tatar z zespołu Chochołowianie. Dla laureatek były prezenty, kwiaty i tradycyjne 100 lat.

Tekst i zdjęcia:

AB/NEWSRP

[cincopa AkBANQbWlSw_]

REKLAMA

2100307413 views

REKLAMA

REKLAMA

2100307646 views

REKLAMA

REKLAMA

2102104038 views

REKLAMA

2100307789 views

REKLAMA

2100307890 views

REKLAMA

2100308000 views