REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicago dla NiepodległejDąb Niepodległości posadzony!

Dąb Niepodległości posadzony!

-

“Dębowa Aleja Niepodległości” to niezwykła polonijna inicjatywa mająca w sposób symboliczny i trwały uczcić stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Pierwszy Dąb Niepodległości został zasadzony przed budynkiem Związku Narodowego Polskiego.

3 maja, dokładnie o godz. 11.11 am, przed budynkiem Związku Narodowego Polskiego rozpoczęła się uroczystość posadzenia pierwszego Dębu Niepodległości. Zgromadzonych przed budynkiem ZNP gości przywitała Helena Sołtys ze Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, pomysłodawczyni i inicjatorka projektu „Dębowa Aleja Niepodległości”, zakładającego posadzenie w Chicago i okolicach 100 drzew dębowych w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. „Dębowa Aleja Niepodległości” to wspólna inicjatywa Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, Konsulatu RP w Chicago oraz Związku Narodowego Polskiego.

REKLAMA

Na uroczystość posadzenia pierwszego Dębu Niepodległości przybyli przedstawiciele organizacji polonijnych, mediów, weterani, nauczyciele oraz zaproszeni na uroczystość widzowie.

Po odśpiewaniu hymnów państwowych polskiego i amerykańskiego, Helena Sołtys podkreśliła, że zasadzenie Dębów Niepodległości „w sposób symboliczny połączy Polskę i Polonię ze Stanami Zjednoczonymi”. Konsul generalny RP w Chicago Piotr Janicki powiedział: „Ten dąb zapuści tutaj korzenie, tak jak wielu Polaków zapuściło korzenie na tej ziemi. Pamiętajcie, skąd przybyliście. Pamiętajcie, gdzie są korzenie waszych rodziców i dziadków, waszych przodków. Te korzenie są w Polsce. Macie dwie ojczyzny. (…) Niech ten dąb będzie symbolem waszego zakorzenienia w Stanach Zjednoczonych oraz tego, co czujemy w naszych sercach – miłości do Polski”.

Następnie Proklamację Dębowej Alei Niepodległości przeczytali prezes Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej, Frank Spula oraz prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, Ewa Koch: „Inaugurujemy przy siedzibie Związku Narodowego Polskiego dzieło wiekopomne, sadząc drzewo dębowe – żyjący symbol łączności pokoleń Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia , w imię dbałości o pokój i pamięć należną historii(…). W imię przyszłości, dziedzictwa i wiary ojców naszych, proklamujemy akt powstania Dębowej Alei Niepodległości.”.

Drzewko – dąb biały – posadzili wspólnie prezes ZNP i KPA Frank Spula, konsul Piotr Janicki oraz prezes Ewa Koch i Helena Sołtys ze Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce. Pierwszy Dąb Niepodległości pobłogosławił kapelan Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, o. Marek Janowski.
Następne drzewka sadzone będą przez kolejne grupy i organizacje polonijne, a symboliczne otwarcie dębowej alei nastąpi w ośrodku młodzieżowym ZNP w Yorkville.

Dąb to symbol siły i przetrwania, żywy pomnik pamięci o tych, którzy za wolną Ojczyznę oddali życie i tych, którzy teraz, z wdzięcznością, oddają im hołd. Biały dąb to również jeden z symboli stanu Illinois, który w tym roku obchodzi 200. rocznicę przyłączenia do Unii Stanów Zjednoczonych i który jest bardzo licznie zamieszkany przez osoby polskiego pochodzenia.

Dębowa Aleja Niepodległości – to inicjatywa obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, która ma szansę pozostawić po sobie ślad na kolejne sto, a może nawet tysiąc lat!
(jm, łd, gd)

Zdjęcia: Grzegorz Dziedzic

 • 1
 • 2
 • IMG_5732
 • IMG_5739
 • IMG_5740
 • IMG_5746
 • IMG_5750
 • IMG_5767
 • IMG_5774
 • IMG_5777
 • IMG_5782
 • IMG_5784
 • IMG_5790
 • IMG_5798
 • IMG_5813
 • IMG_5815
 • IMG_5821
 • IMG_5827
 • IMG_5833

5 KOMENTARZE

 1. Widzę że towarzysz Niemczyk Jacek, coraz grubsze to-to grubcio, dumnie swoją oponkę pręży jak prawdziwy polonijny oficjel.
  *
  Z tyłu sterczy pierwszy adonis polonijny, totumfancki Niemczyka, czyli Zieliński Jacenty.
  *
  Szkoda, że pan Dziedzic nie dołączył dźwiękowej relacji z tego jubla. Usłyszelibysmy z pewnością dzikie ryki Niemczyka i Zielińskiego, szyderstwa, prawdziwie polackie dowcipasy, zupełnie takie same jak wtedy, gdy oba polonijne ministranty wyły i kpiły z prezydenta Komorowskiego robiącego DOKŁADNIE TO SAMO.
  *
  Sadzącego dęby.
  *
  A ilez forsy wpłaciła do kieszeni Niemczyka, Spuli i spółki niejaka robaczywka!
  Tak, tak, sławna na wszystkie chicagoskie łomatkeboskie bejzmenty robaczywka. Ta sama.
  Ilez ta robaczywka czasu nabijała się z prezydenta Komorowskiego isadzenia dębów!
  *
  A Spula, Niemczyk, Zieliński brali od robaczywki dularki i im te zarobione szyderą z sadzenia dębów dularki nie śmierdziały.
  *
  Czy jest jakiś wyższy poziom hipokryzji niż ten wyznaczany przez polonijne mendia i polonijne koterie wzajemnej zdoracji?

 2. Wpis dwóch mend. “zza kałuży” – typowe gówno silące się na dowcipnego i rzutkiego komentatora, a w rzeczywistości sfrustrowany, nic nie znaczący polski robotnik dla którego to towarzystwo to za wysokie progi. To widać, słychać i czuć. I drugie hawno – Ezy, troll i hejter. Wy się nie przejmujcie tym barachłem mówiącym po polsku.

 3. I nie nazwali debu imieniem Lecha Kaczyńskiego? Przeciez teraz wszystko jest nazwane albo imieniem Lecha Kaczyńskiego albo Chrystusa krola Polski bo Polska nie ma zadnych innych autorytetow co najlepiej udowadnia konkurs dla uczniow podstawowek i gimnazjow “Warto byc Polakiem” jaki zostal zorganizowany przy okazji 100 lecia niepodleglosci. Tak pierze się młode umysły w Polsce. Przypomina mi to czasy komuny i tematy takie jak – kto jest twoim idolem i dlaczego Lenin…..

  “Wszystkie tematy konkursu dotyczą działalności Lecha Kaczyńskiego. Tematów jest pięć.

  – Działalność Lecha Kaczyńskiego w opozycji antykomunistycznej.

  – NSZZ „Solidarność”, Lech Kaczyński, św. Jan Paweł II – wspólna rola w odbudowie Polski po 1989 r.

  – Prezydent Lech Kaczyński jako lider państw Europy Środkowej i Wschodniej.

  – Polityka historyczna prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

  – Życiowa postawa prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Czy warto być wiernym do końca?

  Jak podaje regulamin konkursu, dzieci i młodzież mogą wyrazić się w dowolnej technice plastycznej, literackiej, albo w fotografii” …..
  *http://www.newsweek.pl/polska/spoleczenstwo/-solidarnosc-bez-walesy-kaczynski-budowniczym-niepodleglosci-absurdalny-konkurs-dla-uczniow,artykuly,426972,1.html?src=HP_Section_2

REKLAMA

2127216723 views

REKLAMA

REKLAMA

2127216740 views

REKLAMA

REKLAMA

2129013060 views

REKLAMA

2127216750 views

REKLAMA

2127216754 views

REKLAMA

2127216758 views