REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Czerwone Jabłuszko znika z Jackowa

Czerwone Jabłuszko znika z Jackowa

-

fot.Ewa Malcher

To koniec pewnej epoki. Czerwone Jabłuszko – słynna polska restauracja, po 30 latach istnienia zamknęła swój lokal na Jackowie, czyli w chicagowskiej dzielnicy Avondale. Zamknięcie Czerwonego Jabłuszka to efekt zmian demograficznych i gentryfikacji w Avondale.

Czerwone Jabłuszko – restauracja-bufet serwująca dania polskiej kuchni, była jednym z symboli Jackowa, słynnej polonijnej dzielnicy, która w latach 80. była centrum życia społecznego i kulturalnego chicagowskiej Polonii. W latach 90. Polacy zaczęli chętniej osiedlać się na przedmieściach, a Jackowo stopniowo zaczęło tracić swój polonijny charakter. W miejsce Polaków do Avondale wprowadzili się Latynosi, których z kolei z dzielnicy wypierają procesy gentryfikacyjne.

Budynek, w którym mieściła się słynna restauracja, został w grudniu sprzedany deweloperowi za sumę 1 mln dol. Nie wiadomo, co powstanie w miejscu Czerwonego Jabłuszka. Właściciele restauracji zapraszają do drugiej lokalizacji, znajdującej się przy 6474 N. Milwaukee Avenue. Dania z Czerwonego Jabłuszka będzie można też kupić w sklepie Logan Square Farmers Market.

15 lipca Czerwone Jabłuszko oficjalnie zakończyło swoje istnienie na Jackowie. To restauracja, którą znają chyba wszyscy Polacy w Chicago, a także symbol najsłynniejszej na świecie polonijnej enklawy.

(gd)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks