0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaChopin w mieście, Chopin w szkole, Chopin w sercu…

Chopin w mieście, Chopin w szkole, Chopin w sercu…

-

Już po raz czwarty w murach Polskiej Szkoły im. Fryderyka Chopina rozbrzmiały dźwięki muzyki tego wspaniałego kompozytora. A wszystko za sprawą pani Grażyny Auguścik, która w 2016 roku założyła Fundację „Sounds and Notes” i organizuje festiwal „Chopin in the City”. Festiwal ten to seria koncertów, granych i śpiewanych w różnych miejscach Chicago w dniach od 22 lutego do 1 marca. Szkoła im. F. Chopina od początku wpisana jest w kalendarz tego wydarzenia.

Pani Grażyna Auguścik, wybitna wokalistka jazzowa, nazywana przez wielu krytyków, jedną z najciekawszych postaci na światowej scenie jazzowej. Wydała 20 albumów solowych i zdobyła wiele prestiżowych nagród, między innymi tytuł najlepszej wokalistki roku na 22 „Annual Chicago Music Awards”. Wraz ze swoją fundacją już od 4 lat promuje muzykę Chopina. To ona razem z zapraszanymi przez siebie muzykami uświadamia słuchaczom, że muzyka naszego mistrza jest „wiecznie żywa”, że można ją wykonywać w przeróżny sposób i na różnych instrumentach, można do Chopina tańczyć, jak i śpiewać.

REKLAMA

Szkoła im. F. Chopina jest dumna, że może brać udział w tym, tak ważnym przedsięwzięciu.

Koncert wyjątkowo nie rozpoczął się muzyką, a prezentacją wiersza Melanii Grzesik, uczennicy naszej szkoły. Wiersz „Letnia burza z Chopinem” powstał pod wpływem inspiracji postacią i muzyką Chopina. Pod nieobecność Melanii wiersz zaprezentowała pani Maria Liszka.

To kolejny dowód na to, jak wielkie talenty drzemią w naszych uczniach.

W trakcie koncertu poznaliśmy jeszcze jeden talent naszej szkoły, tym razem muzyczny. Youssef El Yakine, uczeń pierwszej klasy licealnej, zagrał na fortepianie dwa utwory Chopina, w ramach programu przygotowanego przez Akademię Muzyki PASO.

Polska Szkoła im. Fryderyka Chopina istnieje już 41 lat, założyciele szkoły śp. państwo Zofia i Wiktor Barczykowie wybrali na patrona szkoły wielkiego polskiego kompozytora, wirtuoza fortepianu, wielkiego patriotę. Marzeniem pani Zosi Barczyk było, aby młodzi ludzie pokochali muzykę Chopina i to się właśnie dzieje, a tego typu wydarzenia tylko pogłębiają tę miłość.

Koncert w szkole Chopina zaszczycili swoją obecnością zaproszeni goście. Przywitały ich kierowniczki naszej szkoły pani Anna Świtalski i pani Wanda Antczak. Obecny był Wicekonsul RP Piotr Semeniuk, pani Ewa Barczyk, córka państwa Barczyków, prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce pan Tadeusz Młynek, pani Renata Rudnicki, dyrektor Szkoły im. Juliusza Słowackiego i skarbnik Zrzeszenia, pani Dorota Waszkiewicz, dyrektor Szkoły im. Emilii Plater oraz rodzice i delegacje szkół polonijnych aglomeracji chicagowskiej.

Konsul RP Piotr Semeniuk w krótkim przemówieniu pogratulował i podziękował pani Grażynie Auguścik i Polskiej Szkole Chopina za tak piękne przedsięwzięcie i propagowanie muzyki tego wielkiego kompozytora. Na ręce pani dyrektor Ewy Górskiej złożył materiały promujące największy i najbardziej prestiżowy na świecie Konkurs Chopinowski, który co 5 lat odbywa się w Warszawie.

Po tych krótkich przemówieniach nadszedł czas na to, co w tym dniu było najważniejsze, czyli muzykę Chopina. Na scenie pojawiła się pani Grażyna Auguścik, która przy akompaniamencie pianisty Roba Clearfielda zaśpiewała dwa utwory do muzyki mistrza. Widzowie byli zachwyceni.

Festiwal „Chopin in the City” charakteryzuje się tym, że pani Auguścik zawsze zaprasza ciekawych wykonawców, muzyków, artystów różnych dziedzin życia kulturalnego. Tym razem nie było inaczej. Na scenę została zaproszona Anna Mycek-Wodecka, autorka i ilustratorka książki „Odmieniec”(„Outsider”), w której „po swojemu” opowiada historię Chopina. Zdaniem pani Anny Chopin nie grał, on malował muzyką. Tę pasję Chopina autorka przybliża młodym czytelnikom w postaci książek dwujęzycznych, okraszonych jej pięknymi ilustracjami. Obie panie w krótkiej rozmowie o Chopinie, sztuce i pasji zwróciły się do dzieci i młodzieży z apelem, aby nigdy się nie poddawać. Jeżeli robimy coś z pasją, to nie dajmy sobie wmówić, że to nie ma sensu. Jeśli serce każe to robić, to idźmy za głosem serca.

„Kochacie malować – malujcie.

Kochacie tańczyć – tańczcie.

Kochacie muzykować – muzykujcie”.

Kolejna część koncertu to program przygotowany przez Akademię Muzyczną PASO pod dyrekcją pani Barbary Bilszty. Uczniowie akademii zaprezentowali muzykę Chopina, Paderewskiego i Moniuszki.

Julek Bobek zagrał Poloneza G-moll i Mazurka, Maksymilian Szymański utwór Largo oraz Mazura z opery „Straszny dwór” Moniuszki, Youssef El Yakine (uczeń naszej szkoły) zaprezentował Mazurka B-dur i Mazurka A-moll, Nicole Czternastek wykonała Menuet G-dur Paderewskiego, a ostatni ze studentów akademii Karol Turbiasz zagrał walca, jednego z wielu, autorstwa Chopina. Ci młodzi artyści pokazali swoją pasję, wielki talent, a przede wszystkim zaprezentowali piękną muzykę w pięknym wykonaniu. Nagrodzeni zostali gromkimi brawami.

W ostatniej części koncertu wystąpił gość z Polski. Pani Grażyna Auguścik zaprosiła Kamila Urbańskiego, pianistę, który fascynuje się muzyką Konstantego Górskiego. Pan Kamil wykonał swoje interpretacje trzech utworów Górskiego oraz przedstawił widzom sylwetkę tego wybitnego kompozytora, którego nazywano „artystą dźwięków”. Konstanty Górski, skrzypek-wirtuoz, Polak-patriota o nieskazitelnej przeszłości i gorącym sercu.

Ponad dwugodzinne spotkanie z muzyką klasyczną podsumowała pani Ewa Górski – dyrektor Polskiej Szkoły im. F. Chopina w Palatine i Buffalo Grove. Podziękowała pani Grażynie Auguścik, zaproszonym gościom, przedstawicielom polonijnych mediów, a przede wszystkim publiczności, czyli uczniom naszej szkoły. Do podziękowań dołączył się tez prezes szkoły pan Tomasz Dubowski.

Pani Grażyna Auguścik wyraziła swój podziw dla młodej publiczności, że tak pięknie w skupieniu i ciszy wysłuchali koncertu, choć jak sama mówi, nie jest to muzyka komercyjna i nie każdy musi ją lubić. Wyraziła swą radość, że mamy tak wspaniałą młodzież, wierząc jednocześnie, że te koncerty wniosą coś w życie tych młodych ludzi, może odkryją jakieś ukryte talenty, może dodadzą odwagi, aby wyjść z cienia.

Na zakończenie oficjalnie uznała czwartą edycję festiwalu „Chopin in the City” za rozpoczętą.

Kolejny, czwarty już koncert w ramach festiwalu to kolejny sukces.

Dziękujemy!

mgr Agnieszka Bilska,nauczycielka

REKLAMA

2091262080 views

REKLAMA

2091262381 views

REKLAMA

2093058841 views

REKLAMA

2091262663 views

REKLAMA

2091262809 views

REKLAMA

2091262956 views