REKLAMA

2130723157 views

REKLAMA

2130723156 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaChicagowskie uroczyste obchody Dnia Konstytucji 3 Maja, Dnia Flagi RP oraz Dnia...

Chicagowskie uroczyste obchody Dnia Konstytucji 3 Maja, Dnia Flagi RP oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą

-

Komitet Parady Dnia Konstytucji 3 Maja i Konsulat Generalny RP zapraszają całą chicagowską Polonię do udziału w wydarzeniach obchodów majowych świąt. Choć tegoroczna Parada Dnia Konstytucji 3 Maja – podobnie jak zeszłoroczna – nie odbędzie się ze względu na restrykcje związane z pandemią koronawirusa, organizatorzy przygotowali paradę wirtualną i szereg wydarzeń upamiętniających 230. rocznicę powstania pierwszej w Europie i drugiej na świecie nowożytnej Konstytucji 3 Maja. Świętujemy też 130. rocznicę parady w Chicago, rok 2021 jako ogłoszony przez Sejm RP i Sejm Litwy „Rokiem Konstytucji 3 Maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów” oraz 100. rocznicę powstania Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej, a także Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Jak informuje Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago w komunikacie prasowym, w ubiegłym roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i Sejm Republiki Litewskiej ustanowiły rok 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów. Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej oraz Sejm Republiki Litewskiej podjęły także wspólną uchwałę, która głosi, że instytucje te „podkreślając wyjątkowe dla Narodów Polskiego oraz Litewskiego znaczenie aktu z 1791 r., oddają hołd dziedzictwu nowożytnego konstytucjonalizmu i wyrażają przekonanie, że idee przyświecające uchwaleniu Konstytucji 3 Maja i Zaręczenia Wzajemnego stały się podstawą politycznej tożsamości obywateli krajów – spadkobierców Rzeczypospolitej Obojga Narodów”. W uchwale przypomniano, że „230 lat temu w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego w Warszawie, rezydencji władców Rzeczypospolitej Obojga Narodów, została uchwalona Konstytucja 3 Maja, pierwsza spisana konstytucja w Europie”. „Ustawa Rządowa opierała się na koncepcji demokratyzacji stosunków społecznych i zasadzie podziału władzy”. „Była wyrazem dążenia do budowy silnego państwa. Stanowiła formę umowy społecznej opierającej się na przekonaniu, że – jak zapisano w artykule V Konstytucji – ‘wszelka władza społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli narodu’. Poszanowanie praw jednostki i utrwalenie etosu obywatelskiego miały gwarantować potęgę kraju. Ustawa Rządowa wprowadzała monarchię konstytucyjną, ustrój, który w większości państw europejskich rozwinął się dopiero w następnym stuleciu. Konstytucja była wyraźną manifestacją suwerenności politycznej, demonstracją tej niezależności wobec mocarstw ościennych oraz wezwaniem do odnowy Rzeczypospolitej Obojga Narodów” – wskazano w uchwale.

REKLAMA

W dniu 3 maja 2021 r. planowane jest wspólne posiedzenie Zgromadzenia Narodowego RP (połączone posiedzenie Sejmu i Senatu RP) oraz Sejmu Republiki Litewskiej z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Tegoroczne uroczystości w Chicago odbywają się pod hasłem „Nie lękajcie się”. Komitet Parady Dnia Konstytucji 3 Maja wybrał zbiorowego Marszałka Parady – Weteranów II Wojny Światowej. Tytuł Przyjaciela Polonii – „Friend of Polonia” przyznano już po raz piąty – w tym roku jest nim sekretarz Stanu Illinois, Jesse White.

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago podkreśla, że obchody święta Konstytucji 3. Maja Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów w tym roku będą miały szczególne znaczenie w Chicago, jako mieście, „które uchodzi za stolicę blisko 10-milionowej diaspory polskiej i ponad 600-tysięcznej diaspory litewskiej w Stanach Zjednoczonych”. Wezmą w nich udział „przedstawiciele władz amerykańskich oraz spadkobierców dawnej Rzeczypospolitej w Stanach Zjednoczonych, czyli diaspor polskiej, litewskiej, białoruskiej i ukraińskiej” – napisano w komunikacie. „Dziewiętnastowieczni imigranci z terenów dawnej Rzeczypospolitej, w tym w szczególności byli powstańcy styczniowi przywieźli do Stanów Zjednoczonych tradycje dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, czego symbolikę widzimy do dziś m.in. w najstarszych polonijnych organizacjach i kościołach oraz na sztandarach i chorągwiach, w postaci pojawiającego się herbu z pieczęcią Rządu Narodowego z okresu powstania styczniowego, łączącego herby Korony Polskiej (Orzeł Biały), Litwy-Białorusi (Pogoń) i Rusi-Ukrainy (św. Michał Archanioł). Spotyka się też herby w wersji podwójnej (Orzeł i Pogoń)” – czytamy w komunikacie KG RP.

Parada w 2019 roku fot. Artur Partyka

Kalendarz uroczystości obchodów Święta Dnia Konstytucji 3 Maja

Piątek, 30 kwietnia 2021 r. 

Muzeum Polskie w Ameryce, 984 N. Milwaukee Ave., Chicago, IL 60642

Godz. 6:00-7:30 pm –uroczystość wręczenia awansów wojskowych przez Attaché Obrony przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie, gen. Cezarego Wiśniewskiego, połączona z otwarciem gabloty honorującej stałą wystawę Armii Krajowej w Muzeum Polskim w Ameryce oraz okolicznościowym spotkaniem z weteranami w Muzeum Polskim w Ameryce (uroczystość za zaproszeniami).

godz. 8:00 pm – bal w operze – Leela Art Center, 620 Lee St., Des Plaines, IL 60016; organizator Teatr Nasz.

Sobota, 1 maja 2021 r.  Dzień (wirtualnej) Parady Trzeciego Maja w Chicago

godz. 10:30 – Widowisko Historyczne z okazji 230. rocznicy Konstytucji 3 Maja w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Polonia, pod patronatem PRCUA, Kaplica Kościoła Św. Ferdynanda, 3131 N. Mason Ave, Chicago, IL 60634; scenariusz i reżyseria Iwona Puc.

https://youtube.com/c/StFerdinandChurch

godz. 11:30 – Wirtualna Parada – ZKP, 5835 W. Diversey Ave. Chicago, IL 60639; organizator Komitet Parady Uroczyste otwarcie wirtualnej parady: Hymn Narodowy wspólnie ze szkołami polskimi; Uhonorowanie Marszałka Parady oraz Przyjaciela Polonii – Sekretarz Stanu Illinois Jesse White; Wręczenie nagród w Konkursach: Plastycznym oraz Dekoracji Posesji; Program artystyczny – Lithuanian Folk Dance „Suktinis”,

Akademia Muzyczna PaSO przy Paderewski Symphony Orchestra, Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Podhalan w Ameryce Północnej, Teatr Ludowy „Rzepicha”. Udział zaproszonych gości.

Transmisja na żywo/live streaming: Polish Parade | Facebook lub https://polishparade.org.

Organizator: Komitet Parady Konstytucji Trzeciego Maja przy Związku Klubów Polskich,  przedsięwzięcie wspierane przez konsulat.

godz. 7:00 pm – bal w operze – Leela Art Center, 620 Lee St., Des Plaines, IL 60016; organizator Teatr Nasz.

fot. Dariusz Lachowski

Niedziela, 2 maja 2021 r. – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Dzień Polonii i Polaków za Granicą

godz. 8:30 – Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Kościuszki, Solidarity Dr., Chicago – organizator Związek Narodowy Polski (Polish National Alliance, PNA), przy wsparciu m.in. Konsulatu Generalnego Polski i Litwy w Chicago oraz Gwardii Narodowej Stanu Illinois.

godz. 10:00 – msza dziękczynna, kościół Świętej Trójcy, 1118 N Noble St., Chicago, IL 60642. – pod przewodnictwem chicagowskiego biskupa pomocniczego Andrzeja Wypycha oraz księży dyrektorów litewskiej i polskiej misji katolickiej w Chicago – główny organizator Związek Narodowy Polski (Polish National Alliance, PNA), przy wsparciu m.in. Konsulatu Generalnego Polski i Litwy w Chicago.

Obowiązkowa rejestracja uczestnictwa i livestreaming: https://trojcowo.com/.

2 maja, 2021 r., godz. 5:00 pm – Zemsta – Leela Art Center, 620 Lee St., Des Plaines, IL 60016; organizator Teatr Nasz.

fot. Dariusz Piłka

Poniedziałek, 3 maja 2021 r. – Narodowe Święto Trzeciego Maja

godz. 12:00 – ceremonia podniesienia flag narodowych Polski, Litwy i USA na centralnym placu Chicago DALEY PLAZA z udziałem orkiestry reprezentacyjnej 144. armii amerykańskiej.

Organizatorzy: Konsulaty Generalne Polski i Litwy w Chicago oraz Komitet 130. Parady Konstytucji Trzeciego Maja w Chicago, partner: Gwardia Narodowa Stanu Illinois.

godz. 5:00-8:00 pm –uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych (Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i Medale Komisji Edukacji Narodowej) w Konsulacie Generalnym RP w Chicago, 1530 N. Lake Shore Drive, Chicago, IL 60610. Z uwagi na ograniczenia epidemiczne uroczystość odbędzie się w czterech turach od godz. 5:00 do 8:00 pm (wstęp za zaproszeniami). 

godz. 18:00 – wirtualna konferencja popularnonaukowa „Chicagoski: Writers on Polish Chicago” w Bibliotece Publicznej Miasta Chicago z udziałem: Daniel Pogorzelski (prowadzący), Stuart Dybek, Thomas Dyja, John Guzlowski i Dominic Pacyga – przedsięwzięcie wspierane przez konsulat

Live streaming na kanale Chicago Public Library w serwisie Youtube:

i https://chipublib.bibliocommons.com/events/603952e44544e74500f34a7c.

Wszystkie wydarzenia odbywają się z zachowaniem przepisów epidemicznych COVID-19.

Komitet Parady zachęca Polonię do dekorowania swoich posesji i samochodów, aby wspólnie celebrować święto Dnia Konstytucji 3 Maja. Informacje na temat wydarzeń znajdują się na stronie internetowej www.polishparade.org i na profilu facebookowym Polish Parade.

Liczne uroczystości odbędą się również w polonijnych parafiach, szkołach i organizacjach na terenie całej metropolii chicagowskiej.

(Inf. własna)

REKLAMA

2126393166 views

REKLAMA

REKLAMA

2126393183 views

REKLAMA

REKLAMA

2128189503 views

REKLAMA

2126393193 views

REKLAMA

2126393197 views

REKLAMA

2126393201 views