REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia "Cała Polonia czyta dzieciom"

"Cała Polonia czyta dzieciom"

-

Irena Koźmińska i Elżbieta Olszewska z Fundacji ABCXXI, by zainaugurować w Chicago kampanię "Cała Polonia czyta dzieciom" Foto: A. Kazimierczak
Irena Koźmińska i Elżbieta Olszewska z Fundacji ABCXXI, by zainaugurować w Chicago kampanię “Cała Polonia czyta dzieciom” Foto: A. Kazimierczak

“Cała Polonia czyta dzieciom” – to hasło akcji, która w miniony piątek rozpoczęła się w gościnnych progach Konsulatu RP w Chicago. 

REKLAMA

Z udziałem polonijnych mediów odbyła się tam konferencja prasowa, na którą przybyły specjalnie z Polski dwie przedstawicielki “Akademii Mądrego Wychowania” – Irena Koźmińska i Elżbieta Olszewska.

Irena Koźmińska, małżonka byłego ambasadora RP w USA Jerzego Koźmińskiego jest inicjatorką “Fundacji ABCXXI”, która działa w Polsce od 1998 r. Jej celem jest wspieranie zdrowia emocjonalnego – psychicznego, umysłowego oraz moralnego – dzieci i młodzieży. Organizacja koncentruje się na działaniach oświatowych, edukacyjnych, promocyjnych i lobbingowych.

Fundacja ABCXXI jest organizatorem ponad 200 konferencji dotyczących problemów wychowania i zdrowia emocjonalengo dzieci. Od 2000 r.

Fundacja prowadzi programy edukacyjne “Dzieciństwo na całe życie” w przedszkolach i “Szkoła z charakterem” z szkołach podstawowych i gimnazjach w całej Polsce.

Jedną z najbardziej popularnych inicjatyw Fundacji jest prowadzona od 2001 r. kampania społeczna “Cała Polska czyta dzieciom”.

“Ta najskuteczniejsza kompania oświatowa jaką kiedykolwiek przeprowadzono w Polsce sprawiła, że dzisiaj 52 proc. młodych rodziców czyta dzieciom książki przynajmniej 20 minut dziennie” – powiedziała Irena Koźmińska. “Badania naukowe potwierdziły pozytywne zmiany w środowiskach objętych działaniem akcji: lepsze wyniki dzieci w nauce, mniej problemów wychowawczych, lepszy kontakt rodziców z dziećmi i wzrost czytelnictwa w lokalnych bibliotekach.

Elżbieta Olszewska przyznała zaś, iż wymierne wyniki kampanii zachęciły inne kraje. Inicjatywa “All of Europe Reads to Kids” objęła już Czechy, Słowację, Litwę i Łotwę.

Teraz przyszła kolej na ośrodki polonijne na całym świecie. Barbara Bilszta z Akademii Muzyki przy Paderewski Symphony Orchestra specjalnie udała się do Warszawy, by nawiązać kontakt z Fundacją. Dzięki jej wysiłkom obie przedstawicielki Fundacji przybyły do Wietrznego Miasta, inaugurując kampanię “Cała Polonia czyta dzieciom”.

W Chicago tę szczytną inicjatywę wspiera Kongres Polonii Amerykańskiej, Biblioteka Muzeum Polskiego w Ameryce, Konsulat Generalny RP, Copernicus Foundation, Rada Nauczycieli Polonijnych, Jezuicki Ośrodek Milenijny, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polsko-Amerykańskich, Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce, Zrzeszenie Polsko-Amerykańskie i Fundacja “Noble Planners” oraz Fundacja “DobraPolskaSzkoła” z Nowego Jorku. Do inicjatywy zamierzają przyłączyć się innego organizacje i zrzeszenia z metropolii chicagowskiej.

Inicjatywa “Cała Polonia czyta dzieciom” jeszcze w tym tygodniu zostanie przez Fundację ABCXXI zainaugurowana także w Nowym Jorku.

 W sobotę w Copernicus Foundation miało miejsce, cieszące się dużą frekwencją, spotkanie i wykład z udziałem polonijnych rodziców i pedagogów pod hasłem: “Jak wychowywać dziecko, aby osiągało szczęście i odnosiło sukcesy na każdym etapie dorastania i w dorosłym życiu”.

Andrzej Kazimierczak

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA