REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolonia„Bóg się rodzi...” w szkole im. Juliusza Słowackiego w Wheeling

„Bóg się rodzi…” w szkole im. Juliusza Słowackiego w Wheeling

-

DSC_0077

Magia świąt Bożego Narodzenia w Sobotniej Polskiej Szkole im. Juliusza Słowackiego w Wheeling rozpoczyna się zawsze od przygotowania serc na spotkanie z Nowonarodzonym. Pomaga nam w tym jedyny, nieoceniony, ukochany ojciec Jerzy Gawlik. W naukach rekolekcyjnych, a następnie w sakramencie spowiedzi na nowo spotykamy naszego maleńkiego – wielkiego Boga. Każdy z nas ma szansę, by przypomnieć i uświadomić sobie, że nie choinka, nie prezenty i nawet nie świąteczne smakołyki są powodami, dla których celebrujemy te święta. Narodziny Boga dla nas i w nas – to jest powód obchodzenia tych świąt. A gdy już ta najważniejsza przemiana dokona się w naszych sercach – czas na radość i świętowanie.

REKLAMA

Tworzymy jedną wielką szkolną rodzinę – uczniowie wraz z rodzinami zasiadają do wspólnego wigilijnego stołu. Łamiąc się opłatkiem wymieniamy świąteczne serdeczności i uściski. A stół wigilijny w każdej klasie to uczta i dla oka, i dla podniebienia. Każdą klasę tradycyjnie też odwiedzają kolędnicy, a wśród nich ksiądz Jerzy, dyrektorki Renata i Basia, katecheci oraz nauczyciele muzyki. I jest tak, że tylko nam za oknami śniegu i polskich krajobrazów brak.

Oczywiście święta to spotkanie ze świętym Mikołajem! W tym roku oprócz łakoci i maskotek uczniowie klas starszych otrzymali pendrives tak przydatne w szkolnej pracy.

Świątecznie zostali ugoszczeni także pedagodzy. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki dobrej wróżki Małgosi Rudzińskiej sala szkolna zamieniła się w elegancką jadalnię rodzinnego domu, w której cała szkolna rodzina przełamała się opłatkiem. Atmosferę tworzyła także dekoracja: ściany i okna w zimowej scenerii, tablica szkolna zastąpiona rozgwieżdżonym niebem i betlejemska szopka, stoły nakryte białymi obrusami, a w blasku świec mieniły się świąteczne ozdoby stroików.

Dyrektor Renata Rudnicki rozpoczęła wigilię od wzruszających życzeń.

Zawsze ilekroć pozwalasz, by Bóg pokochał innych przez ciebie –

zawsze wtedy jest Boże Narodzenie.

Zawsze ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego rękę –

Zawsze wtedy jest Boże Narodzenie…”

Gdy mikrofon trafił w ręce ojca Jerzego Gawlika, usłyszeliśmy w prostych, ciepłych słowach o nieskończonej miłości Boga do człowieka. O tym, że Bóg wybrał rodzinę, by w niej przyjść na świat i stać się człowiekiem, i że to rodzina jest w czasie świąt i zawsze najważniejsza. Błogosławiąc nam wszystkim, błogosławiąc opłatek, którym się dzieliliśmy – ksiądz Jerzy zachęcił nas byśmy Dobra Nowinę o Bożym Narodzeniu, które właśnie dzieje się w naszej szkole w Wheeling – ponieśli w świat.

Łamanie chleba w wigilijnym opłatku, bodajże najpiękniejsza polska tradycja – czas, by powiedzieć: przepraszam, pamiętam, cieszę się, że jesteś, kocham… Zatem w radosnym gwarze wzruszonych głosów, wymieniamy ciepłe życzenia świąteczno-noworoczne. I nie ma pośpiechu, codziennego wyścigu z czasem – chciałoby się wyłączyć zegar, zatrzymać czas i powiedzieć „chwilo trwaj”!

Dorota Rowicki

nauczycielka w Polskiej Szkole im. Juliusza Słowackiego w Wheeling

  • DSC_0219
  • DSC_0210
  • DSC_0164
  • DSC_0145
  • DSC_0077
  • DSC_0064
  • DSC_0009

REKLAMA

2096948789 views

REKLAMA

REKLAMA

2096949024 views

REKLAMA

REKLAMA

2098745421 views

REKLAMA

2096949174 views

REKLAMA

2096949275 views

REKLAMA

2096949386 views