REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia Bez miłosierdzia. Polski kompozytor zatrzymany na O'Hare

Bez miłosierdzia. Polski kompozytor zatrzymany na O’Hare

-

7 października, przed ósmą wieczorem, na chicagowskim O’Hare wylądował kompozytor i dyrygent Piotr Pałka, który na specjalne zaproszenie parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Lombard, miał być gościem koncertu „Miłość ponad wszystko”, napisanego przez siebie oratorium do Miłosierdzia Bożego. Taka informacja znalazła się na plakatach, które zapowiadały koncert. Oratorium wykonano, ale bez obecności twórcy, którego amerykańskie służby graniczne zawróciły do Polski.

Miała to być pierwsza wizyta kompozytora w Stanach Zjednoczonych. Jak nam powiedział parafia zajęła się wszystkim: zaproszeniem, biletem, noclegiem. – Miałem przyjechać jako turysta, żeby być świadkiem tego pięknego wydarzenia.

REKLAMA

Z wizą turystyczną, biletem w obie strony i środkami finansowymi na 11-dniowy pobyt w USA Piotr Pałka po wylądowaniu stawił się do odprawy imigracyjnej. Po kilku rutynowych pytaniach został skierowany do pomieszczenia, gdzie przeprowadzane są dodatkowe przesłuchania. Kompozytor opowiada, że wkrótce pojawił się główny przesłuchujący go oficer, Eric Everson, oraz kobieta podająca się za polską tłumaczkę o nazwisku Staniszewski. – Przesłuchanie trwało pięć godzin i było bardzo nieprzyjemne – opowiada. Relacjonując nam jego przebieg zauważa, że w którymś momencie inicjatywę przesłuchania w pełni przejęła tłumaczka. – Od samego początku, na powitanie, zaczęła wręcz krzyczeć, że jestem kłamcą jak każdy Polak i że przyjechałem do Stanów, żeby pracować. Takie przywitanie, zwłaszcza z ust Polki, kompletnie zbiło mężczyznę z tropu, zwłaszcza, że – jak podkreśla – nie było ku temu żadnych podstaw.

Kolejne godziny przesłuchania to szereg pytań zarówno ze strony oficera, jak i tłumaczki, i próby spokojnych i rzeczowych odpowiedzi ze strony Pałki, który starał się na ile mógł udzielać odpowiedzi po angielsku, aby uniknąć stronniczości tłumaczki. Większość pytań dotyczyła szczegółów wizyty: kto go zaprosił, co będzie robić. Pałka opowiada, że w pewnym momencie kobieta poprosiła o jego telefon i zaczęła sprawdzać jego zawartość. – Moje pierwsze pytanie to, czy ta pani, jako tłumacz, miała prawo to zrobić. Choć kobieta miała mundur podobny do oficera, na dokumencie, który mi wręczono, przy jej nazwisku widnieje napis „interpreter employed by CBP”, czyli tłumacz zatrudniony przez Urząd Celny i Straży Granicznej (US Customs and Border Protection). Następnie zeskanowała dokumentację dotyczącą wizyty, sprawdziła plecak, wertując teksty, które miałem w bagażu, próbując wmówić, że będę ich używać do pracy w Stanach. Przeszukaniom cały czas towarzyszyły oskarżenia, że kłamię i że przyjechałem do pracy. Piłka opowiada dalej, że funkcjonariusze zadzwonili do Zbigniewa Blicharza, organisty z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Lombard, który pośredniczył w organizacji wizyty. Organista bezskutecznie próbował przekonać funkcjonariuszy o turystycznym celu wizyty Pałki.

Pod koniec przesłuchania oficer oznajmił Pałce, że nie zostanie wpuszczony do USA. Przedstawił mu dwie możliwości: albo sam ma poprosić o możliwość powrotu do Polski z anulacją wizy, albo oficer wbije mu pieczątkę z pięcioletnim zakazem przekraczania granicy. W takiej sytuacji Pałka czuł, że nie ma wyjścia i wybrał pierwsze rozwiązanie. Rodak zwraca uwagę, że pytania były zadawane w sposób podchwytliwy i wymagały przemyślanych odpowiedzi, co utrudniały słaba znajomość języka, zmęczenie i pora dnia, a raczej nocy. Polakowi pozwolono wykonać jeden telefon. Zadzwonił do Zbigniewa Blicharza, z prośbą o zawiadomienie żony o powstałej sytuacji.

Amerykańska wiza została w paszporcie Piotra Pałki skasowana fot.arch. Piotra Pałki
Amerykańska wiza została w paszporcie Piotra Pałki została skasowana
fot.arch. Piotra Pałki

Piotr Pałka opowiada, że pozostawiono go na 15 godzin pod zamknięciem, bez bagażu i telefonu, na materacu pod żółtą folią, w oczekiwaniu na lot powrotny. – Czułem się jak w więzieniu – mówi. Kilkakrotnie prosił oficera o możliwość kontaktu z ambasadą RP. Oficer bardzo zdawkowo odpowiadał, że nie ma takiej możliwości, po czym zamykał drzwi. Pałka poprosił również, czy mógłby skorzystać z toalety w korytarzu, bo nie chciał załatwiać się w otwartej toalecie na sali, gdzie było czterech innych mężczyzn. Również na to oficerowie nie wyrazili zgody. – Jedzenie i wodę praktycznie rzucali. To było upokarzające – opowiada Pałka. Wreszcie po 15 godzinach odprowadzono go na pokład samolotu. – Jak złoczyńcę – konstatuje.

Zbigniew Blicharz z parafii w Lombard w rozmowie z „Dziennikiem Związkowym” nie kryje oburzenia zachowaniem pracownicy CBP mówiącej po polsku, która przesłuchując Piotra Pałkę zadzwoniła do organisty z Lombard. – Zachowywała się jak oficer, nie jak tłumacz. Złowrogim tonem zarzuciła księdzu i mi, że kłamiemy. Upierała się, że Piotr Pałka przyjeżdża do pracy, a nie w celu turystycznym, bazując na frazie wychwyconej ze strony internetowej, że kompozytor „weźmie udział” w koncercie.

Blicharz podkreśla, że utwór kompozycji Pałki mieli wykonywać muzycy z parafii, a zaproszenie samego kompozytora miało być wyrazem wdzięczności za bezpłatne udostępnienie partytury. – Nawet jeśli służby graniczne dopatrzyły się jakichś nieprawidłowości, czy miały wątpliwości, można to było rzeczowo, kulturalnie wyjaśnić. Blicharz wspomina, że w rozmowie telefonicznej najpierw oficer zadawał pytania, a potem tłumaczka przejęła słuchawkę i „to ona była oficerem”. Tłumaczyłem jej, że kompozytor owszem, „bierze udział”, ale bierny. Niestety kobieta nie przyjmowała żadnych wyjaśnień.

Konsul generalny w Chicago Piotr Janicki ubolewa, że w chwili, gdy incydent się rozgrywał, nikt choćby z oczekujących na Piotra Pałkę nie powiadomił placówki. – O sprawie dowiedzieliśmy się dopiero po paru dniach z mediów – mówi Janicki, dodając, że poza godzinami urzędowania czynny jest specjalny telefon alarmowy przeznaczony właśnie do takich przypadków. – Jest nam bardzo przykro, że kolejnego rodaka spotkała taka sprawa. Niestety są to częste sytuacje.

Konsulat po ujawnieniu przez media sprawy zatrzymania Piotra Pałki nawiązał z nim kontakt e-mailowy. Na przekazaną przez nas konsulowi wiadomość, że odmówiono zatrzymanemu kontaktu z ambasadą, Piotr Janicki komentuje krótko: – To skandal. Jeżeli ta informacja się potwierdzi, będziemy interweniować w ambasadzie w Waszyngtonie. Jest to naruszenie dwustronnej konwencji podpisanej między Polską a USA w latach 70.

Organizatorzy oratorium o Bożym Miłosierdziu „Miłość ponad wszystko” podkreślają, że koncert w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w dalszym ciągu jest zaplanowany na sobotę, 15 października o 7:15 wieczorem. Jego program nie uległ zmianie. – Co jest najlepszym dowodem na to, że Piotr Pałka nie przyjeżdżał do nas do pracy – mówi nam organista.

Skontaktowaliśmy się z rzecznikiem prasowym US Customs and Border Protection odpowiedzialnym za rejon chicagowski z pytaniem, dlaczego nasz rodak został wydalony z USA i potraktowany jak przestępca. Do chwili oddawania gazety do druku, nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Joanna Marszałek

j.marszałek@zwiazkowy.com

36 KOMENTARZE

 1. Slyszalem w radio o calej historii z listu ,w ktorym pan Palka opisal calo zajscie .Zostal potraktowany jak bandyta i smiec ,a w duzym stopniu przyczynila sie do tego polska pracowniczka imigration pani Staniszewski .To dzieki jej uporowi ,chamstwu i zlosliwosci pan Palka nie zostal wpuszczony do USA i spedzil kilkanascie godzin w warunkach uwlaczajacym ludzkiej godnosci zanim zostal odeslany do Polski.Nastepny przyklad polskiej uprzejmosci do rodakow.Mam nadzieje ,ze pani Staniszewski slono zaplaci za swoje gestapowskie zachowanie .

  • Nadajesz się na sędziego. Wydajesz wyrok po wysłuchaniu tylko jednej strony. Polonijna szczujnia radiowa wyprała ci mózg. Zewrzyj szereg, podaj cegłę. W murze polonijnego getta zauważono dziurę. Straszny, niezrozumiały świat nas atakuje!!! Natychmiast trzeba zamurować. Jeszcze słońce i świeże powietrze dostaną się do środka! Ahhhh!

  • Może masz rację ,raczej nie jestem obiektywny ale treść listu była bardzo wstrząsająca i zareagowałem bardzo emocjonalnie .Nie mam powodów ,żeby nie wierzyć panu Pałce skoro wywołało to u niego taką traumę to coś musiało być ma rzeczy.A o tym jak ludzi traktuje immigration krążą legendy .Sam też miałem przyjemność fajnego traktowania a i paru znajomym zdarzyły się nieprzyjemne epizody.

 2. A czego sie ten Palka spodziewal? Przylatuje na wizie turystycznej dawac koncerty? Jest to oczywiste naruszenie warunkow wizy turystycznej i nie ma co sie dziwic ze go nie wpuscili. Pracownicy immigration po prostu wykonuja swoja prace. A taki “kompozytor” lub jego agent powinni wiedziec jaka wiza jest potrzebna aby koncertowac w USA.

  • Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy polski artysta przylatujacy do nas koncertowac, zostaje zawrocony za posiadanie zlej wizy, bo turystycznej. Szkoda, ze poprzednie doswiadczenia nie nauczyly organizatorow uczciwosci….

  • Tak to jest jak sie komentuje ,zanim przeczyta tekst ze zrozumieniem .Zacytuje Ci cos :
   “, na chicagowskim O’Hare wylądował kompozytor i dyrygent Piotr Pałka, który na specjalne zaproszenie parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Lombard, miał być gościem koncertu „Miłość ponad wszystko”, napisanego przez siebie oratorium do Miłosierdzia Bożego. ”
   Najwyrazniej przybycie jako gosc na specjalne zaproszenie to wedlug ciebie przestepstwo gospodarcze….

  • Polecam czytanie (ze zrozumieniem) nie tylko Dziennika Zwiazkowego, maly fragment ze strony konsulatu USA: “Wizy P-1 przyznawane są określonym sportowcom, występującym artystom oraz osobom towarzyszącym artystom podczas występów. Kategoria wizowa P-1 będzie odpowiednia dla większości muzyków, aktorów oraz innych artystów, którzy zamierzają występować w Stanach Zjednoczonych. W przypadku osób udających sie do USA na występy, wiza wydawana jest uczestnikom konkretnego wydarzenia”. Zatem Pan Palka chcial wjechac na wizie turystycznej iednoczesnie mowiac oficerowi imigracyjnemu ze przyjezdza na zaproszenie na wlasny koncert. To nie moglo sie skonczyc inaczej 🙂 i nie ma co sie obrazac na urzednikow, ktorzy wykonuja swoja prace 🙂

  • czy to znaczy, że jak ktoś jest z zwodu kompozytorem to nie wolno mu jeździć jako turysta? Brednie!

 3. Panie JJ,pierwsza sprawa to zachowanie sie pani tlumacz(Staniszewski). Nie wystarczy to panu?
  Pan Piotr Palka byl zaproszony jako specjalny gosc,nic to dalej nie mowi? Jesli pani tlumacz jest
  kolezanka pana ,,Bodzio”to juz wiemy o co chodzi. Ta sama ,,firma”.Pan ,,Bodzio” pracuje w TSA.
  A oboje z tej samej paszkwilanckiej stacji.

  • Powiem tak. Jakby Pan Palka byl zaproszony nawet przez prezydenta USA, a w paszporcie mialby tylko wize turystyczna i jednoczesnie uparcie twierdzil, ze on tu przyjechal na wlasny koncert jako wielkiej slawy muzyk kompozytor itd., to nie ma oficera immigration, ktory by go wpuscil. Wystarczylo powiedziec ze Pan Palka przyjechal sobie zrobic fotke na Searsie i zjesc hot doga na meczu footballa, a nie mialby zadnych problemow z wjazdem do USA. ale jak sie chcialo zgrywac wielkiego muzyka, ktory przylatuje na wlasny koncert (na wizie turystycznej, czyli wbrew warunkom, na jakich ta wiza zostala wydana), no to do kogo te pretensje? chocby nie wiem jakiego mial super tlumacza, to nic by mu to nie pomoglo, skoro Pan Palka zamiast zwiedzac, twierdzil ze chce koncertowac. a wystarczylo wystapic o wize P, a nie B. a co do warunkow, w jakich musial Pan Palka czekac na samolot powrotny do Polski i co do sposobu jego potraktowania, prosze sobie poczytac jak np. wlatuje sie do Izraela, czy np. Wielkiej Brytanii, gdy nie jestes obywatelem UE.

  • Czyli jezeli ktos zechce przyjechac do Stanow na koncert ,nie do pracy tylko jako widz to juz nie jest turysta ? A do kina albo do teatru turysta moze sie wybrac ,czy od razu deport? Gratuluje logiki.

  • Gdyby Pan Palka zastosowal sie do mojej “logiki” to by przynajmniejswojego koncertu w Lombard posluchal czy tez downtown sobie zobaczyl. Natomiast wolal zastosowac sie do Panskiej logiki Panie Normals, a skutek w postaci zastosowania sie do Panskiej “logiki” jest opisany w pozywyzszym artykule. Jeszcze nie widzialem turysty, ktory by oficerowi immigration tlumaczyl ze on jest kompozytorem i przyjechal na specjalne zaproszenie na wlasny koncert. Wystarczylo sie nie chwalic, ze sie jest kompozytorem, ktory przylatuje posluchac swojego koncertu.

  • i jeszcze pozwole sobie cos dodac. Nie wiem kto jest czyja kolezanka, gdzie i dla kogo pracuje, oraz czy stacja jest paszkwilancka czy nie. po prostu nie interesuja mnie polskie intrygi, knowanie, obmawianie i szufladkowanie, jakze teraz modne i na czasie w Polsce od okolo roku. a nawet gdybym tak jak Pan, Panie KaKol, mial swoje zdanie na temat pewnych osob, to na pewno nie pisalbym o tym na forum podpisujac sie nickiem, bo to jest po prostu nieeleganckie.

 4. mam kuzyna pracujacego przy odprawie pasazerow na lotnisku ,najgorsi sa polacy, kloca sie ,przepychaja , kopia sie i wyzywaja maja przeterminowane green card lub przebywaly wiecej jak 180 dni poza Usa ,inni kompinuja i udaja ze nie wiedza o co chodzi ,dlatego polakow traktuja gorzej i z pogarada ,ich zasluga.zaden urzednik lotniska nie lubi odprawy polakow cholota.

 5. 1. Niekompetentny polonijny organista zaprasza gościa z Polski skutkiem czego gość przylatuje ze złą kategorią promesy wizowej.
  *
  2. Na amerykańskim lotnisku amerykański oficer imigracyjny zachowuje się tak jakby nie wiedział, że cała władza na planecie Ziemia pochodzi od księdza proboszcza (oraz od jego organisty), skutkiem tego ma czelność zadawać pytania gościowi proboszcza!
  Kwestionować jego słowa! Sprawdzać ich prawdziwość!
  *
  3. Zatrudniona przez amerykański rząd na amerykańskim lotnisku tłumaczka, zamiast oszukiwać i przekręcać tłumaczone słowa oraz po polonijnemu mataczyć, ośmiela się dopomagać w ustaleniu stanu faktycznego. Czym obnaża niekompetencję zapraszających organisty i proboszcza.
  *
  4. Wielki Kompozytor zostaje celowo upokorzony przez niezamówienie dla niego kolacji z noclegiem w najlepszym hotelu i musi przebiedować w celi do następnego samolotu.
  *
  5. Dzięki żarliwym modlitwom organisty – księdza proboszcza oraz wstawiennictwu Najświętszej Panienki Wielkiemu Kompozytorowi w jego celi nie dzieje się żadna krzywda. Nikt go nie zgwałcił, nie pobił ani nie obrabował.
  *
  6. Urażony w swojej dumie organista pisze donos do największej polonijnej szczujni, czyli radiowej audycji biznesu JVL Productions. W donosie jak tchórz nie ma odwagi atakować amerykańskiego oficera imigracyhnego wobec czego ostrze swojego paszkwilu kieruje przeciwko pani tłumaczce.
  *
  7. Ponieważ to nie wiąże się z żadnym ryzykiem dla dochodów JVL Productions, Amerykanka prowadząca ten program bohatersko rozpętuje nagonkę na panią tłumaczkę. Histerycznie apeluje o donosy od słuchaczy na temat osoby tłumaczki.
  Jest oburzona tak irytującym brakiem szacunku dla absolutnej jurysdykcji organisty i probosza nad planetą Ziemia.
  *
  Nakręcony konsul pan J. melduje się na rozkaz i rusza do ataku na świecką Amerykę. On jej przypomni o tym, kto tu rządzi!

  • Co za popis cynizmu i zlosliwosci. Ty naprawde nienawidzisz Polski i Polakow.Nasmiewasz sie z ludzkiej krzywdy i upokorzenia w imie czego ?Zaczynasz bardzo tracic w moich oczach .

  • Nienawidzę głupoty, niezależnie od narodowości.
   Wioskowy, plemienny patriotyzm zostawiam Wolakom wyznania rydzykowego.
   *
   Tobie też radzę, no chyba że wolisz jak ten bałwan Rokita zawołać “Amerykanie mnie biją!”
   *
   Tu masz poradnik dla kompozytorów przed ich pierwszą podróżą do Ameryki:
   **https://www.youtube.com/watch?v=qno15CPVDC4

 6. A skad urzednik na lotnisku wiedzial ze Palka bedzie koncertowal Bo wsrod Polakow jest taka tradycja ze jak ktos ma lepiej to trzeba mu podlozyc noge i znalazl sie jakis zyczliwy i zadzwonil Polacy w Chicago slyna z tego nie ma co kryc 80% polonii to ludzie lepszego sortu Sciana wschodnia wykrztalcenie zawodowe wsie i male miasteczka zazdrosni Co tu wiele gadac wystarczy spojrzec na wybory Pis 80% a teraz staja murem za Putinem i jego przyjacielem Trumpem

  • “wykrztalcenie”??? glosujacy na PiS staja murem za Trumpem? jak ktos kto glosuje na PiS (partie o socjalistycznym, wrecz komunistycznym podejsciu do gospodarki i ekonomii) moze jednoczesnie popierac ultra kapitaliste Trumpa? wyborcy PiSu maja lepsza kandydatke (Hillary). Przemowienia Pani Clinton niewiele roznia sie trescia od wystapien Beaty Szydlo czy Jaroslawa Kaczyczynskiego. To ludzie tego samego pokroju, ktorzy rozdaliby dziadostwu publiczne (nie wlasnie) pieniadze.

  • @JJ
   Popełniasz błąd inteligenta, czyli używasz mózgu zawierającego więdzę i rozum.
   Pisrydzykowa Wolska a wraz nią polonia myśli żołądkiem. Oraz przechowywanymi tam emocjami, z których najsilniejsza to kompleks biedniejszego, głupszego i brzydszego. W skrócie i w wolsko-polonijnym środowisku jest to kompleks wsioka.
   *
   Komuniści w Wolakach (a zatem i w polonii) rozbudzili aspiracje przez danie im ziemi (reforma rolna), nauczenie ich czytania i pisania oraz przez (fałszywą ale chwytliwą) propagandę o naczelnej roli klasy robotniczo-chłopskiej.
   *
   Praca w Niemczech, potem w Unii (sprzątaczki w Brukseli) a wcześniej pobyt w USA były dla Wolaków jak window shopping na chodniku przed sklepem z dobrobytem. Pokazało Wolakom bogactwo ale za szybą.
   *
   I tak komuna rozbudziła aspiracje edukacyjne ale jednocześnie odgrodziła szybą pochodzenia (b. mało dzieci chłopów na studiach oraz b. elitarne same studia)
   Tzw. “zachód” rozbudził aspiracje ekonomiczne ale znowu, bogactwo tylko za szybą.
   *
   Te niezaspokojone emocje i te straszne kompleksy musiały znaleźć ujście w fali populizmu. Wolak i polonus nie rozumie świata, nie rozumie mechanizmów, on potrzebuje prostych (lepiej: prostackich) rozwiązań.
   *
   Światem rządzą Żydzi. W polotycznie poprawnej mowie – “globaliści”.
   My som dobre a une som złe.
   (My to my a une to co nam w danej chwili pasuje.)
   Albinos to dziwadło i najlepiej to-to zatłuc pałką.
   To samo stosuje się do nienormalnych pedałów, lesbijek, itd.
   Miastowy to gnida. Wykształciuch i się wywyższa.
   Abstynent to fałszywiec i coś knuje – widać boi się, coby po pijaku siem nie wygadał!
   Muslimy to terroryści, gwałciciele “naszych kobiet”, zarazki i pasożyty.
   Miemce nas nienawidzom.
   Ruskie nas nienawidzom.
   Pepiki to tchórze.
   Żabojady to tchórze.
   Litwini nas nie lubią.
   Ukraińcy to banderowcy.
   Szwedy to pijaki.
   Angole nas zdradzili.
   Yningme my ze szwagrem rozczytali a nie oszusty Angliki z tym pedałem.
   Ameryka jest OK tylko te czarnuchy i meksyki tam nalazły.
   *
   Itd.
   *
   W Polsce mamy pisrydzyków, w Wielkiej Brytanii miają zwolenników brexitu, we Francji mają kolejnego Le Pena, (-nkę), a w USA ci sami zakompleksieni durnie mają (majom) Trumpa.
   *
   Łatwo, prosto i przyjemnie. Akurat na ich (brak) rozum.

  • Zapomniałem dokończyć: i dlatego właśnie bolszewicko-katolicki pisrydzykowiec który w Wolsce wraca do PRLu po przyjeździe do USA staje się zwolennikiem kapitalisty Trumpa.
   Podstawowym czynnikiem jest prostackość argumentów i apelowanie do najniższych uczuć.
   Spróbuj pisrydzykowi przypomnieć o liczbie żon Trumpa czy Gingricha.
   Przecież to szyste Sharia law a nie katolicyzm! 😉

 7. zyjac w polonijnym srodowisku ,trzeba byc ostrozny i nie robic rozglosu ,kim to ja jestem ,taki idiotyzm moze sie zle skonczyc ,kapusow wielu , kabluja gdzie moga, nawet jak nic z tego nie maja ,ale ich to cieszy ,ze komus dokopali ,im dalej od polonusow ,tym lepiej spokojniej ,trafiaja sie osoby z klasa i o wielkiej kulturze ,ale rzadko,dominuja cwaniaki ,alfonsy i jeszcze sie chwala publicznie jakie to z nich pluskwy i gnidy ,polscy imigranci to najgorszy sort w Ameryce ,tacy latynosci maja oficjalnie i wszedzie jezyk hiszpanski ,dlaczego polonia nie ma oficjalnego polskiego i nie bedzie miala.bo latynosci sa lepszym sortem ,jak polacy. w Usa.smutne ale prawdziwe.

  • oj rodacy, rodacy. Kiedy wreszcie zrozumiecie, ze w zyciu sa jeszcze inne poglady jak bycie albo za Legia, albo za Widzewem, Albo za Trumpem, albo za Clinton. Albo za PiSem, albo za PO. Nie umiecie inaczej??? jestescie az tak ograniczeni? najlepsze jest to, ze jak ktos chodzi do kosciola to musi byc za PiSem i za Trumpem. Nie lubie PiSu bo to czysta postac komunizmu, ktora manipuluje tymi leniami (dajcie mi na dziecko bo mi sie nalezy) i pseudopatriotami (wiekszosc ludzi w PiSie to byli towarzysze, miernoty ktore za komuny zapisaly sie do partii, a w wolnej Polsce zapisali sie do PiSu, bo inaczej nie potrafia sobie w zyciu poradzic). Zeby bylo jasne nie lubnie takze PO, bo to banda cwaniakow, ktore w sprytny sposob dorobila sie pieniedzy kosztem Panstwa.
   Nie jestem goracym zwolennikiem Trumpa, ale kiedy mam do wyboru jego albo Clinton, uwazam, iz lepiej nie przedluzac slabej prezydentury Obamy. Clinton bedzie prezydentem swoich sponsorow, a nie Amerykanow. Poza tym otwarcie zapowiada podniesienie podatkow (szczegolnie dla najbogatszych), co odbije sie czkawka na klasie sredniej. Po prostu firmy beda ciely koszty i to nie na oszczedzaniu na materialach biurowych, tylko kosztem redukcji zatrudnienia. W efekcie klasa srednia stanie sie jeszcze biedniejsza. Clinton (moze nie swiadomie) ale swoja polityka oslabi gospodarczo USA i chce uprawiac rozdawnictwo publicznych (a wiec naszych) pieniedzy na tych, ktorzy uwazaja, ze im sie nalezy bo im ciezko.

  • KTOS WRESZCIE WIDZI I MYSLI LOGICZNIE A CHOLOCIE WYSTARCZY RZUCIC PARE OCHLAPOW I JUZ ZADOWOLNA
   CLINTON NAPEWNO PODNIESIE PODATKI NIE TYLKO DLA BOGATYCH I NADAL BEDZIE KONTYNOWALA POLITYKA OBAMY ,TEZ JESZCZE WIECEJ ZADLUZY USA…

 8. Dzieci Polskich komunistow wysylane do szkoly w Stanach.
  A puzniej szmata pracuje w urzedzie ( nie mowiac o tym ze nie potrafi poprawnie zrobic w tej pracy) tylko gnebi swoich z Polski (za pieniadze podatnikow).
  Mieszkam w Chicago 25 lat i widze to na codzien jak takie urzedniki kalecza po Angielsku i wykozystuja starszych ludzi ze slabym Angielskim.
  Po za granicami Polski, w mediach wiekszosc Polakow jest obsadzona szpiegami, komunistami i ich rodzinami, to so wlasnie ci ludzie gorszego sortu.
  Przyszlosc poloni nalezy do mlodych i Polskich patriotow.

  • wykorzystywanie slabszych przez innych polakow ,to juz zwyczaj i tradycja polskiego chamstwa, od tego nie da sie uciec ,co pozostaje to omijac z daleka ta komunistyczna
   polonia ,nie ma gorszego chama ,jak z dziada wejdzie na pana..

 9. Jest mi bardzo przykro jak czytam to wszystko. Jakie przykre obelgi i zimne serca. Jak bardzo szybko jesteście państwo winić wszystkich na około. Potraktowanie p. Pałki było skandaliczne i nie życzę żeby się to przydarzyło nikomu…NAWET waszym rodzinom czy znajomym którzy kiedyś będa mieli zamiar jeszcze tu przylecieć. Wstyd mi za was “rodacy” i “katolicy”.

 10. Ilez w was ludzie nienawisci i pretensji do wszystkich i wszystkiego dookola, gdyby tak obrocic to w zdrowy rozsadek, to byc moze zaczeto by nas wreszcie szanowac. To sie jednak na pewno nie zdazy, bo trzeba by zaczac od siebie, a to zadnemu Polakowi nie przychodzi latwo.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA