REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKulturaBędzie „Andzia” i „Mniej niż zero”

Będzie „Andzia” i „Mniej niż zero”

-

Jary Oddział Zamknięty Zdjęcia: DD 2016/arch. Oddziału Zamkniętego
Jary Oddział Zamknięty
Zdjęcia: DD 2016/arch. Oddziału Zamkniętego

 

Z gwiazdami tegorocznego festiwalu Taste of Polonia, Krzysztofem Jaryczewskim, liderem zespołu Jary Oddział Zamknięty i Januszem Panasewiczem, wokalistą Lady Pank, rozmawia Joanna Marszałek.

REKLAMA

Joanna Marszałek: Krzysztof, czy mógłbyś wyjaśnić niezorientowanym Czytelnikom, czym różni się Jary Oddział Zamknięty od Oddziału Zamkniętego?

Krzysztof Jaryczewski: – Jary Oddział Zamknięty to powrót do korzeni, nawiązanie do najlepszego okresu działalności Oddziału Zamkniętego, kiedy zespół nagrał złotą płytę i był na szczycie polskiego rocka. Również personalnie, ponieważ to ja z Jarkiem Szlagowskim wymyśliłem nazwę, repertuar opierał się na moich utworach, a w drugim składzie grał ze mną Krzysztof Zawadka, który również dzisiaj współtworzy Jary Oddział Zamknięty.

To pierwszy koncert Jarego OZ w Chicago?

KJ: Tak i mój pierwszy raz w USA. Jeszcze jako Jary Band grałem w Kanadzie, lecz Stany zawsze były moim marzeniem.

Czego spodziewasz się po chicagowskiej publiczności?

KJ: Mam nadzieję, że mnie jeszcze pamiętają, że wiedzą kim jestem i że znają moją muzykę. Polacy słyną z gościnności.

Z kolei Lady Pank często gościł w Chicago. Jakie wspomnienia wiążą się poprzednimi wizytami?

fot.Lady Pank/Facebook
Lady Pank fot.Lady Pank/Facebook

Janusz Panasewicz: Różnie to pamiętam. Czasami grało się w ogromnych miejscach z kilkunastoma tysiącami ludzi, a czasami kameralnie gdzieś w klubie. Jednak zawsze były przyzwoite emocje, których ludzie spodziewają się po naszym zespole.

Czy publiczność polonijna różni się od krajowej?

JP: Może 20 lat temu ta różnica była bardziej widoczna. Lecz gdy ostatnio byłem w Chicago, zauważyłem, że jest tam bardzo dużo młodych ludzi, którzy świetnie się orientują, znają nas z ostatnich kilku lat. Nie odbieram tej publiczności inaczej niż tej w Gorzowie czy Warszawie. Oczywiście są też ci, którzy pamiętają nas sprzed lat, którzy usiądą sobie gdzieś z boku i będą nas sobie przypominać.

A samo Chicago? Z czym Wam się kojarzy?

KJ: Z gangsterami i filmami.

JP: Uliczki z lokalami. Zawsze lubiłem po nich chodzić. Również ze znajomymi i przyjaciółmi z czasów, kiedy mieszkałem tu przez chwilę. Bardzo lubię to miasto.

W przypadku obu zespołów Wasza działalność artystyczna rozciąga się już na czwartą dekadę. Czy „starzy” emigranci mogą spodziewać się, że usłyszą znane hity z lat 80.?

KJ: Oczywiście że tak! Jak wspomniałem, zespół nawiązuje do starego Oddziału Zamkniętego. Zagramy parę utworów z nowej płyty wydanej w tym roku, ale większość repertuaru to pierwsza połowa lat 80. „Andzia” na Was czeka!

JP: Pewnie że tak! Będzie przekrój działalności, ale ewidentnie zagramy „Mniej niż zero”. Piosenki, na które wszyscy czekają, będą na pewno.

 A czy będzie coś specjalnego dla młodego pokolenia?

KJ: Pokażemy co w Oddziale najlepsze w nieco nowocześniejszych brzmieniach.

JP: Lady Pank co jakiś czas próbuje wylansować coś nowego, zachowując przy tym zdrową proporcję. Obserwuję jednak pewien fenomen, jeśli chodzi o młodych ludzi. Niedawno po raz kolejny graliśmy na Juwenaliach i po raz kolejny byłem pod wrażeniem faktu, że młodzi znają, słuchają i przede wszystkim rozumieją, o czym śpiewamy. A przecież teksty zawsze były istotne w naszym zespole. Jest to dla nas niezwykle przyjemne.

Podsumowując, dlaczego warto przyjść na Wasze koncerty?

KJ: Mój zespół zarówno kiedyś jak i dziś był i jest autentyczny. Profesjonalizm nie zabił w nas radości grania. Zawsze jest dobra zabawa i radość. Różnica jest jeszcze taka, że dzisiaj nie ma na scenie alkoholu ani innych używek. Będzie wesoło i pozytywnie. Zapraszamy!

JP: Warto przyjść choćby dlatego, że będzie energia, z którą wszyscy kojarzą Lady Pank. Jesteśmy bardzo koncertowym zespołem. Po różnych historiach, które nas dotyczyły, zespół jest w świetnej kondycji. Liczymy na to, że uda nam się rozpalić bardzo wielkie emocje. A dla emocji zawsze warto być.

Dziękuję za rozmowę.

Jary Oddział Zamknięty wystąpi w niedzielę, 4 września, Lady Pank w sobotę i poniedziałek 3 i 5 września na scenie World Music Stage w Centrum Kopernikowskim.

REKLAMA

2097925192 views

REKLAMA

REKLAMA

2097925425 views

REKLAMA

2099721817 views

REKLAMA

2097925568 views

REKLAMA

2097925669 views

REKLAMA

2097925779 views