REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaAnna Wierzbicka prezeską wydziału stanowego KPA w Illinois

Anna Wierzbicka prezeską wydziału stanowego KPA w Illinois

-

Anna Wierzbicka
Anna Wierzbicka

Specjalne wybory na urząd prezesa wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej w Illinois budziły w ostatnim czasie dużo emocji. Wygrała je Anna Wierzbicka, długoletnia działaczka tej organizacji i Związku Narodowego Polskiego. Poprzedni zarząd KPA-IL, na czele którego stał Bogusław Niemczewski, został rozwiązany z powodu nieprawidłowości proceduralnych.

REKLAMA

Anna Wierzbicka pokonała Bogusława Niemczewskiego przewagą 77 głosów do 67. Jej drugi rywal, Krzysztof Litwin, wycofał swoją kandydaturę przed głosowaniem, uznając, że będzie to lepsze dla organizacji.

Wierzbicka działa w KPA od 15 lat. Przez pięć lat pełniła funkcję skarbniczki, a od ośmiu – krajowej dyrektorki. Jest także dyrektorką krajową ZNP, prezeską jednej z grup i skarbniczką gminy w tej organizacji. – Jestem niezamężna, więc praca społeczna jest moją pasją i mogę jej poświęcić cały mój czas wolny od pracy zawodowej, która jest bardzo odpowiedzialna, ponieważ jestem pielęgniarką na oddziale intensywnej terapii.

Szefowa wydziału stanowego informuje, że w planach na najbliższą przyszłość jest wydanie przez organizację dorocznego Bankietu Dziedzictwa i desygnowanie jego laureatów zasłużonych dla polskiej społeczności w USA. KPA-IL weźmie też udział w rejestracji polonijnych wyborców do wyborów parlamentarnych w Polsce i w pracach jednej z komisji wyborczych.

– Naszym priorytetem jest także kontynuowanie starań o włączenie Polski do ruchu bezwizowego. Będziemy nadal prowadzić naszą akcję w Kongresie Stanów Zjednoczonych oraz rozmawiać z kongresmenami i senatorami, by poparli ustawę umożliwiającą Polsce udział w Visa Waiver Program (VWP) – podkreśla Wierzbicka.

Innym ważnym zadaniem nowej prezeski jest wzmocnienie osłabionej wewnętrznymi konfliktami organizacji. – Będziemy wspólnie pracować z pozostałymi członkami zarządu i całego wydziału stanowego, by być jednolitą, silną organizację, bez żadnych wewnętrznych podziałów – zapewnia.

Podczas burzliwego zebrania wyborczego członkowie wydziału stanowego KPA wybrali też nowy zarząd organizacji. W jego skład weszli: Zenon Olejniczak – I wiceprezes, Zofia Boris – II wiceprezes, Jan Płachta – sekretarz protokolarny, Jane Kulibaba – sekretarz korespondencyjny, Joe Hercik – chorąży, Jolanta Grocholska – sekretarz finansowy oraz Ewa Cholewińska – skarbnik.

Stanowiska sześciu wiceprezesów zdobyli: Bogdan Strumiński, Halina Zawadzka, Anna Zalińska, Walter Bochenek, Kazimierz Panek i Andrzej Stojalnowski.

Nowy zarząd będzie sprawował swoje obowiązki do przyszłorocznych wyborów, które odbędą się zgodnie ze statutem organizacji w ostatni poniedziałek marca.

Przypomnijmy, że poprzedni zarząd KPA-IL − na czele którego stał Bogusław Niemczewski − został rozwiązany z powodu nieprawidłowości proceduralnych podczas wyborów w marcu tego roku. Dotyczyły one braku większości (50 proc. plus jeden) przy wyborze zarządu. Bogusław Niemczewski, wbrew temu, co przedstawiał w różnych polonijnych mediach, od początku wiedział o sytuacji oraz o konieczności przeprowadzenia dodatkowych wyborów. Rozpowszechniane przez część członków stanowego wydziału KPA informacje o nieprawidłowościach towarzyszących wyborom w latach poprzednich ani nie są prawdziwe, ani nie służą poprawie wizerunku organizacji. Jednak o tym zdaje się nie pamiętać odłam działaczy skoncentrowanych bardziej na konflikcie malum in se niż na działaniu.

Specjalne wybory, rozpisane po unieważnieniu wyników marcowego głosowania, odbyły się w poniedziałek 17 sierpnia w siedzibie głównej Związku Narodowego Polskiego w Chicago.

Jak informuje witryna internetowa wydziału stanowego, jest to jedna z najstarszych i największych organizacji polonijnych reprezentująca około 100 tys. Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia w stanie Illinois. Po więcej informacji witryna odsyła pod adres: www.pacil.org i zachęca do wysłania e-maila z pytaniami pod adres: pacil@sbcglobal.net.

(inf.wł.)

 • DSC_9100
 • DSC_9098
 • DSC_9085
 • DSC_9075
 • DSC_9065
 • DSC_9062
 • DSC_9049
 • DSC_9046
 • DSC_9045
 • DSC_9042
 • DSC_9014
 • DSC_8999
 • DSC_8969
 • DSC_8967
 • DSC_8963

REKLAMA

2119243293 views

REKLAMA

2119243386 views

REKLAMA

REKLAMA

2121039739 views

REKLAMA

2119243453 views

REKLAMA

2119243509 views

REKLAMA

2119243551 views