REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia 84. urodziny MPA

84. urodziny MPA

-

Znajdujące się w Chicago Muzeum Polskie w Ameryce (MPA) świętowało swoje 84. urodziny 12 stycznia 2021 roku. 

MPA zostało uroczyście otwarte w 1935 r. w budynku siedziby Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego u zbiegu ulic Milwaukee i Augusta. Było i jest dzisiaj jedynym muzeum na północnej i południowej półkuli amerykańskiej, które przedstawia polską historię i sztukę. 

REKLAMA

2147483647 clicks

Muzeum, pomyślane przede wszystkim jako archiwum zajmujące się ogromem materiałów polsko-amerykańskiej historii, to owoc wyobraźni Mieczysława Haimana, pioniera w zakresie badań nad dziejami polsko-amerykańskimi i pierwszego kuratora i profesjonalna placówka, do której szybko poczęły napływać zbiory. 

W dzień otwarcia przybyły delegacje biur regionalnych ZPRK z całych Stanów Zjednoczonych. Świeżo ukończona Sala Główna razem z okazałą sceną i galeriami pękały w szwach. Obecni byli Józef Kania, prezes ZPRK, który przeciął wstęgę, burmistrz Chicago Edward Kelly, polscy i francuscy dyplomaci oraz przedstawiciele władz Illinois. 

Polskie Stowarzyszenie Historyczno-Muzealne, które wkrótce powstało, umożliwiło kluczowe uzupełnianie funduszy. Wartościowe przedmioty Polskiej kultury i historii na ziemi amerykańskiej znalazły cudowny dom. To tutaj można podziwiać kolekcje osobistych pamiątek po Kościuszce. 

W Pokoju Paderewskiego, który otworzył podwoje 3 listopada 1941 r. wystawiono na pokaz oryginalne pióro, którym virtuoz podpisał Traktat Pokojowy 1917 roku oraz jego apartament z Buckingham Hotel. Zapraszamy na wycieczkę online, żeby spotkać Polskich mistrzów malarstwa jak Rodzinę Kossaków, Jana Stykę, Jana de Rosena, opowiadającego historię malarstwem w stylu bizantyjskim, aby zobaczyć rzeźbiarstwo Szukalskiego i Szkoły Zakopiańskiej. 

Wystawy tymczasowe oraz stałe jak Polski Pawilon z Nowojorskiej Wystawy Światowej z 1939 roku podnoszą prestiż tej legendarnej instytucji. Czarujące desenie i barwy strojów ludowych, zestawy mundurów wojskowych, odznaczeń, broni, listy pisane przez polskich królów ze skarbnicy Biblioteki Muzealnej to tylko ułamek naszej kolekcji. Zapraszmy na naszą stronę:

www.polishmuseumofamerica.org

#polishmuseumofamerica #pmachicago #polishhistory #muzeumpolskiewameryce

Zdjącia przedstawiają dyrektora M. Haimana z uroczystym wieńcem oraz Salę Główną wypełnioną zgromadzonymi gośćmi.

Tekst: Beatrix Czerkawski

Zdjęcia: MPA

REKLAMA

2131843752 views

REKLAMA

REKLAMA

2131843767 views

REKLAMA

REKLAMA

2133640087 views

REKLAMA

2131843777 views

Maya Woroszyło

Lusia Planica

Zuzanna Ochwat

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

REKLAMA

2131843780 views

Patrick Jerabek

Mateusz Boksa

Hubert Dybiński

Sebastian Skoczeń

Patrycja Szot

REKLAMA

2131843784 views