REKLAMA

2114795972 views

REKLAMA

2114795971 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolonia50-lecie kapłaństwa kardynała George'a. Uroczystości polonijne w kościele św. Ferdynanda

50-lecie kapłaństwa kardynała George’a. Uroczystości polonijne w kościele św. Ferdynanda

-

Ponad trzydziestu polonijnych duszpasterzy na czele z ks. biskupem Andrzejem Wypychem uczestniczyło w uroczystej niedzielnej mszy świętej odprawionej w kościele pw. św. Ferdynanda w intencji Franciszka kardynała George’a, duszpasterza archidiecezji Chicago, który w grudniu obchodzi jubileusz pięćdziesięciolecia swojego kapłaństwa.

_DSC0569
Z Jego Eminencją gospodarz parafii św. Ferdynanda, ks. proboszcz Zdzisław Torba. Z lewej przewodniczący Fundacji Parafii Strzelce Wielkie Stanisław Chwała

Wraz z duchowieństwem w uroczystej procesji szły poczty sztandarowe kilku polonijnych organizacji. Wartę honorową podczas nabożeństwa trzymali członkowie Plutonu Reprezentacyjnego Stowarzyszenia Przyjaciół im. Tadeusza Kościuszki. W mszy udział wzięli przedstawiciele Konsulatu RP w Chicago: konsul Paulina Kapuścińska i jej zastępca, konsul Robert Rusiecki.

REKLAMA

W wygłoszonym kazaniu ks. biskup Andrzej Wypych nawiązał do uroczystości rocznicowych święceń kapłańskich księdza kardynała George’a, przytaczając przypowieść o dobrych pasterzach jakimi byli św. Paweł i św. Eugeniusz, założyciel zgromadzenia misjonarzy oblatów Maryi Niepokalanej. Postawy i przykład tych dwóch wielkich świętych odbijają się widocznie w duszpasterskim działaniu i posłudze jego Eminencji Franciszka kardynała George’a.

Jego umiejętności intelektualne, misyjna troska o głoszenie Ewangelii i duszpasterska troska o ubogich, a także osobiste świadectwo w propagowanie ewangelicznego życia jest nie tylko wyraźnie widoczne, ale wręcz legendarna.

– Troska misyjna o głoszenie Ewangelii w czasie, kiedy ksiądz kardynał był przełożonym misjonarzy oblatów sprawiała, że podróżował do krańców świata. Odwiedzał wspólnoty wierzących zakładane i prowadzone przez jego współbraci. Te odwiedziny prowadziły do miejsc, gdzie tylko Ewangelia naszego Pana Jezusa Chrystusa krzewiła nadzieję u ludzi, którym ojciec Franciszek i jego współbracia posługiwali. Przynosili również w imię Chrystusa i Jego Kościoła chleb codzienny i odzienie, aby ci nasi bracia i siostry w wierze czuli solidarność serca i nie tracili wiary w siebie i drugiego człowieka – mówił o duszpasterskim posługiwaniu Jego Eminencji ks. biskup Andrzej Wypych.

Na zakończenie nabożeństwa wierni burzliwymi oklaskami dziękowali kardynałowi za jego posługę dla wspólnoty wiernych naszej archidiecezji. Lekarz Sławomir Dąbrowski przekazał kardynałowi tryptyk z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej autorstwa polonijnego malarza i rzeźbiarza Stefana Niedorezo. Jego Eminencja podziękował Polonii za gorące przyjęcie, modlitwę i przywiązanie do wartości Kościoła katolickiego oraz głęboką wiarę, stawiając Polaków jako przykład godny naśladowania..

Po nabożeństwie Jego Eminencja spotkał się z wiernymi. W sali parafialnej członkowie zespołu “Polonia” dali krótki występ taneczno-wokalny złożony z kolęd i pieśni religijnych oraz narodowych tańców polskich. Przedstawicielki Zrzeszenia Nauczycieli Polskich wręczyły Jego Eminencji honorowe członkostwo Zrzeszenia. Były życzenia i kwiaty. Duchowny udzielał duszpasterskiego błogosławieństwa i pozował do wspólnych fotografii z uczestnikami przyjęcia. Degustował także tradycyjne przysmaki polskiej kuchni.

Kardynał Francis George urodził się 16 stycznia 1937 roku. 14 sierpnia 1957 r. wstąpił do zakonu oblatów. 21 grudnia 1963 roku przyjął święcenia kapłańskie. W 1990 r. został konsekrowany biskupem, a w 1996 r. arcybiskupem Portland w Oregonie.  Arcybiskupem Chicago został rok później. W 1998 r. papież Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej.

 

Tekst i zdjęcia: AB/NEWSRP

 

[cincopa AwBA5VLgw_qQ]

REKLAMA

2093041135 views

REKLAMA

2093041420 views

REKLAMA

2094837870 views

REKLAMA

2093041671 views

REKLAMA

2093041809 views

REKLAMA

2093041950 views