REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolonia5 sierpnia polska msza w kościele św. Wojciecha

5 sierpnia polska msza w kościele św. Wojciecha

-

W niedzielę, 5 sierpnia o godzinie 8 rano w zagrożonym likwidacją kościele św. Wojciecha zostanie odprawiona comiesięczna msza w języku polskim. Kościół św. Wojciecha znajduje się pod adresem 1650 W. 17th Street w chicagowskiej dzielnicy Pilsen.

REKLAMA

Tradycyjnie, w przeddzień Eucharystii czyli w sobotę, 4 sierpnia od godziny 10 rano chętni do pomocy przy sprzątaniu i dekorowaniu kościoła są mile widziani. Koordynatorzy prac porządkowych przypominają o przyniesieniu do kościoła własnych środków czystości.

W dniach od 11 do 12 sierpnia br. polonijna wspólnota kościoła św. Wojciecha po raz trzeci weźmie udział w XXXI Pieszej Polonijnej Pielgrzymce Maryjnej do Merrillville (w stanie Indiana) w intencji błagalnej o ocalenie kościoła św. Wojciecha. Organizatorzy grupy pielgrzymkowej z kościoła św. Wojciecha poszukują osób do niesienia transparentów i proszą chętnych o kontakt po niedzielnej mszy św. w zakrystii lub na miejscu zbiórki, przed pielgrzymką.

Organizacja Save St. Adalbert Church (Uratujmy Kościół Świętego Wojciecha) serdecznie zaprasza Polonię do kościoła św. Wojciecha w Pilsen na Koncert Polonia Restituta w niedzielę, 9 września o godzinie 4 pm. Szczegółowe informacje na temat koncertu wkrótce w ,,Dzienniku Związkowym”.

 Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka

[spacer color=”8BC234″ icon=”Select a Icon” style=”1″]

Ratujmy Kościół Świętego Wojciecha

Trwa akcja na rzecz uratowania zabytkowego, wybudowanego przez Polonię kościoła św. Wojciecha, któremu grozi likwidacja. Organizacja Save St. Adalbert Church prowadzi zbiórkę funduszy mających ocalić historyczny polonijny kościół.

Jak przyłączyć się do ratowania kościoła

Osoby, które chciałyby przekazać swe dary na rzecz ratowania świątyni, mogą dokonywać wpłat na konto organizacji Save St. Adalbert Church (Ratujmy Kościół Świętego Wojciecha): Polish & Slavic Federal Credit Union numer konta: 1345983

Liturgia w języku polskim
– Polska msza święta jest odprawiana w kościele św. Wojciecha w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godzinie 8 rano.
– Adoracja Najświętszego Sakramentu w języku polskim odbywa się w kościele św. Wojciecha w każdy piątek, w godzinach od 7 do 9 pm.

Rys historyczny
Kościół pw. św. Wojciecha, znajdujący się pod adresem 1650 W. 17th Street w dzielnicy Pilsen w Chicago, jest architektoniczną perłą. Parafia św. Wojciecha powstała ponad 144 lata temu i skupiała polskich imigrantów. Jej wnętrze wyrzeźbiono w 35 tonach szlachetnego marmuru. Świątynia zbudowana została w stylu neoromańskim i zwieńczona dwiema wieżami na wzór rzymskiej Bazyliki Świętego Pawła za Murami. Polscy historycy sztuki zaliczyli kościół do grupy najpiękniejszych i najbardziej cennych obiektów sakralnych w USA.

(inf. wł.)

fot. Dariusz Piłka

3 KOMENTARZE

    • Ludzie starsi czyli dawna Polonia w Chicago i na obrębach Chicago się wykruszają. W odbiorze społecznym katolicyzm jest nie tyle religią, co sposobem na określenie tożsamości zarówno jednostkowej, jak i grupowej. W naszym kraju powiedzenie „jestem katolikiem”, jest często równoznaczne z deklaracją „nie jestem Żydem”, „nie jestem Niemcem, nie jestem protestantem”, „nie jestem prawosławnym Rosjaninem”. „Jestem Polakiem, czyli katolikiem”. A co z tego sformułowania wynika? To tylko, że w polskości najważniejszy jest katolicyzm. W Polsce 95% naszych rodaków deklaruje katolicyzm, a, jak pokazują badania, praktykuje go jedynie 20-30%. Kościół katolicki w Polsce wprowadzając religię do szkół, strzelił sobie w kolano. Ten przedmiot nie jest akceptowany przez stanowcza większość. Nadal jest on wprawdzie dominującym wyznaniem w naszym kraju, ale nie za sprawą swojej funkcji religijnej, tylko tożsamościowej. Dzisiejszym młodszym emigrantom z Polski jak i nastolatkom trudno jest dzisiaj znaleźć powód, by chodzić do kościoła. Po pierwsze, większość z nich nie zadaje sobie pytań o to, czy istnieje coś poza doczesnością. Po drugie, młodzi lubią wszystko to, na co Kościół się nie godzi. Interesuje ich seks, używki, popularność, sukces, pieniądze, niezależność, a przede wszystkim modne w USA zamieszkanie wspólne z partnerem, by go dobrze poznać, a później ślub. Po trzecie wreszcie, świat, w którym żyją, kieruje się wartościami zupełnie nieprzystającymi do tych, które proponuje religia. Z tego punktu widzenia młodzi i nastolatki mają właściwie tylko jeden powód, by nazwać siebie katolikiem: to, że jest Polakiem.

  1. Najciekawsze to było by zajrzenie za kulisy, czyli w korespondencję pomiędzy amerykańskim kościołem (archidiecezją chicagowską) – polskim kościołem (nie mam pojęcia którą komórką tego molocha) – Watykanem (także nie mam pojęcia którym departamentem) – KPA – polskimi władzami świeckimi (konsulatem, ambasadą, MSZtem, rządem, prezydentem) – szarym posłem czyli ogólnie mówiąc władzami PiSu.
    *
    Ciekawa i pouczająca byłaby każda korespondencja ale równie interesujący byłby jej brak pomiędzy jakąś z w/w instytucji.

REKLAMA

2103169959 views

REKLAMA

2103170192 views

REKLAMA

2104966584 views

REKLAMA

2103170335 views

REKLAMA

2103170435 views

REKLAMA

2103170544 views