REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaBywaj dziewczę zdrowe… 28. doroczny koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Lajkonik”

Bywaj dziewczę zdrowe… 28. doroczny koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Lajkonik”

-

Patriotyczne i folklorystyczne koncerty wpisały się na stałe w kalendarium polonijnych wydarzeń w Chicago. Do nich należą występy zespołu Lajkonik, działającego pod patronatem Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance). Co roku zespół zadziwia i zachwyca widzów.

Ciepłe i miłe przyjęcie, a na końcu wspólny śpiew i łzy wzruszenia przy nieustającej burzy oklasków. Tak można opisać przedstawienie muzyczne w sali widowiskowej Fundacji Kopernikowskiej, która 28 kwietnia gościła zespół Lajkonik, tym razem w śpiewogrze zatytułowanej „Bywaj dziewczę zdrowe…”. Program zgrabnie poprowadziły Małgorzata Mędrecka i Magdalena Tołwińska, wprowadzając publiczność do wykreowanego na scenie  świata wsi polskiej z początku dwudziestego wieku. Nieodzownym rekwizytem spektaklu stała się chata polska, a w niej święte obrazki, ława i przedmioty codziennego użytku.

Na początku, po dynamicznym mazurze z opery ,,Halka”, prowadzące koncert powitały honorowych gości: pracowników Konsulatu Generalnego RP w Chicago, proboszcza parafii pw św. Trójcy, księży, siostry zakonne, rodziców, pracowników Muzeum Polskiego w Ameryce oraz niezliczonych gości widowiska. Spektakl podzielono na dwie części z tradycyjną półgodzinną przerwą.

REKLAMA

W części pierwszej Lajkonik zaprezentował najmłodszych tancerzy. Występy dzieci z grup: Krakowiaczki, Lasowiaczki i Mały Lajkonik przeplatane były tańcami lubelskimi, żywieckimi, kaszubskimi i sądeckimi w wykonaniu grup starszych. Rozpoczęła się także niezwykła opowieść, związana z odzyskaniem niepodległości przez Polskę.

Część drugą, bardziej teatralną, otworzyły tańce opoczyńskie w wykonaniu grupy reprezentacyjnej zespołu. Były także występy grup młodszych Lajkonika”, które za każdym razem zbierały niemilknące brawa i okrzyki. W tym samym czasie na scenie, w chacie polskiej, toczyło się zwykłe wiejskie życie, opowiadane kolejnymi tańcami. Opowieść dobiegła końca, tancerze pojawili się na scenie w przepięknym wykonaniu poloneza koncertowego A-dur, po którym publiczność na stojąco odśpiewała ,,Marsz Polonia”.

Na zakończenie, kierownicy, choreografowie, pomocnicy i opiekunowie grup oraz sami tancerze, zebrali się na scenie do wspólnego zdjęcia pamiątkowego. Zanim to jednak nastąpiło, głos zabrał, zaproszony na scenę dyrektor zespołu ks. Andrzej Totzke, SChr. Podziękował poszczególnym kierownikom grup i wolontariuszom, przypomniał pokrótce historię zespołu, a rodzicom złożył podziękowania za cierpliwość i wytrwałość towarzyszącą im przez lata, gdy pomagają swoim pociechom nie spóźnić się na zajęcia. Kierownik artystyczny zespołu Halina Misterka przedstawiła osoby odpowiedzialne za choreografię, przygotowanie śpiewu, asystentów, prowadzenie koncertu, opiekunów dzieci, nagraniowców i scenografów. Zespół Pieśni i Tańca „Lajkonik” od jesieni 1991 r. działa przy Polskiej Misji Duszpasterskiej pw. Świętej Trójcy w Chicago. Reżyserem wszystkich scen dziecięcych w spektaklu była Małgorzata Łyda, częścią muzyczną pokierowała Marta Dudek, kierownik muzyczny. Spektakl, według własnego scenariusza, wyreżyserowała Halina Misterka, kierująca zespołem „Lajkonik” od roku 1997.

Zespół objęty jest pod patronatem Grupy 3241 Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance). Zespół tworzy 160 tancerzy w sześciu grupach wiekowych od lat 3 do grupy weteranów. „Lajkonik” jako jeden z niewielu szczyci się posiadaniem autentycznych kostiumów sprowadzonych z Polski i w nich właśnie wykonuje oryginalne układy choreograficzne. Podczas trwania koncertu aktywnie pomagało 50 wolontariuszy.

Zespół Pieśni i Tańca „Lajkonik” jak zwykle zadziwił przygotowaniem tancerzy, aranżacją tańców i zachwycił strojami, a przekonali się o tym ci, którzy uczestniczyli w tym patriotycznym widowisku muzycznym, promującym polskość.

Tekst i zdjęcia: Dariusz Lachowski

 • DSC_2529
 • DSC_2684
 • DSC_2700
 • DSC_2738
 • DSC_2740
 • DSC_2804
 • DSC_2833
 • DSC_2865
 • DSC_3449
 • DSC_3474
 • DSC_4062
 • DSC_4147
 • DSC_4294
 • DSC_4362
 • DSC_4515

REKLAMA

2097917581 views

REKLAMA

REKLAMA

2097917814 views

REKLAMA

2099714206 views

REKLAMA

2097917957 views

REKLAMA

2097918058 views

REKLAMA

2097918168 views