REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaUroczysta msza polonijnych maturzystów

Uroczysta msza polonijnych maturzystów

-


Ponad sześciuset tegorocznych maturzystów z 35 polskich szkół sobotnich uczestniczyło 21 maja w uroczystej dziękczynnej mszy graduacyjnej odprawionej w bazylice św. Jacka w intencji uczniów, nauczycieli i rodziców.

Tradycją polonijnego szkolnictwa jest wspólna uroczystość zakończenia dwunastoletniej nauki, w której uczestniczą wszyscy maturzyści. Od wieli lat jej organizatorem jest Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce – najstarsza polonijna organizacja edukacyjna w Chicago opiekująca się polonijnymi szkołami, nauczycielami i uczniami. Ukończenie polskiej szkoły jest dużym przeżyciem, ponieważ towarzyszy ona wielu polonijnym dzieciom odkąd sięgają pamięcią. Polska szkoła jest świadkiem ich dorastania, rozwoju, klarowania się zainteresowań i pasji, a także trudnych wyborów, takich jak wybór liceum czy studiów. Polska szkoła jest również kuźnią talentów, nie tylko artystycznych, ale także społecznych, naukowych, politycznych czy ekonomicznych. Jednak przede wszystkim polska szkoła jest wspólnotą, w której rodzą się prawdziwe przyjaźnie i poczucie tożsamości kulturowej. Największą nagrodą dla nauczycieli i rodziców jest widok pięciuset ubranych w białe togi i czapki absolwentów, którzy, ze łzami w oczach, żegnają się wiedząc, że we wrześniu powrócą już tylko jako drodzy i mile wyczekiwani goście.
Tegoroczna uroczystość ukończenia nauki w polskich szkołach miała miejsce 21 maja w gościnnej bazylice pod wezwaniem św. Jacka. Od wczesnych godzin popołudniowych przed bazyliką zaczął formować się długi biały szpaler tegorocznych absolwentów z 38 placówek, którzy następnie uroczyście i z powagą wprowadzali do świątyni sztandary swoich szkół. Gospodarzem tegorocznej uroczystości pod patronatem Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, była Polska Szkoła im. Fryderyka Chopina, która w styczniu organizowała studniówkę. Tradycją szkolnictwa polonijnego w Chicago jest, że co roku inna szkoła odpowiedzialna jest, przy pomocy i wsparciu Zrzeszenia Nauczycieli Polskich, za zorganizowanie studniówki i mszy kończącej naukę. Dyrektor szkoły im. F. Chopina, Ewa Górska, wyczytywała nazwy szkół, których sztandary wprowadzane były do kościoła przez poczty sztandarowe i ustawiane przed ołtarzem.

REKLAMA

Msza koncelebrowana była przez proboszcza bazyliki św. Jacka Stanisława Jankowskiego, biskupa Andrzeja Wypycha, proboszcza Andrzeja Totzke z parafii Świętej Trójcy, proboszcza Antoniego Dziorka z parafii św. Stanisława, proboszcza Andrzeja Bartosa z parafii św. Jakuba oraz ks. Adama Piaseckiego z bazyliki św. Jacka. W uroczystości uczestniczyło prawie 500 maturzystów oraz ich rodziny. Wśród gości honorowych byli miedzy innymi: prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce Ewa Koch, konsul generalny RP w Chicago Piotr Janicki, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego Frank Spula, przedstawicielka Polsko-Słowiańskiej Unii Kredytowej Joanna Wiślicki, wiceprezes Polish Roman Catholic Union of America Anna Sokołowski, Lidia Filus – prezes Rady Edukatorów Polonijnych, Czesława Kolak – wiceprezes Rady Edukatorów Polonijnych, Jan Kopeć – prezes Związku Klubów Polskich z małżonką Łucją Mirowską-Kopeć.

Oprawę artystyczną zapewnił chór oraz muzycy Paderewski Symphony Orchestra pod przewodnictwem Wojciecha Niewrzoła i Barbary Bilszty. Młodzi muzycy PaSO w mistrzowski sposób wykonali słynny barokowy ”Kanon” Pechelbela, a chór PaSo zaintonował ”Gaude Mater Polonia” – jeden z najstarszych polsko-łacińskich średniowiecznych hymnów. Utalentowana uczennica Polskiej Szkoły im. Chopina – Monika Cachro, której talent wokalny został odkryty w polskiej szkole, wykonała solowo ”Ave Maria” Schuberta. W imieniu wszystkich tegorocznych absolwentów wyrazy wdzięczności nauczycielom, katechetom i rodzicom złożyła maturzystka Polskiej Szkoły im. F. Chopina – Daria Mieloszyk.

Po uroczystości absolwenci zgromadzili się na zewnątrz świątyni, gdzie od pomnikiem Jana Pawła II wykonywali ostatnie pamiątkowe zdjęcia. Niemal wszyscy obiecywali, że we wrześniu ponownie przyjdą do polskiej szkoły, ale tym razem jako goście, by napić się herbaty w pokoju nauczycielskim, a nie zasiadać w szkolnej ławie.

Tekst: Anna Rosa
Zdjęcia: Artur Partyka

 

REKLAMA

2123322125 views

REKLAMA

REKLAMA

2123322143 views

REKLAMA

REKLAMA

2125118463 views

REKLAMA

2123322153 views

REKLAMA

2123322159 views

REKLAMA

2123322163 views