REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Na bieżąco 113. urodziny „Dziennika Związkowego”–patrzymy z optymizmem w przyszłość

113. urodziny „Dziennika Związkowego”–patrzymy z optymizmem w przyszłość

-

„Dziennik Związkowy” obchodzi 15 stycznia swoje 113. urodziny. Jest najstarszą na świecie polskojęzyczną gazetą wydawaną nieprzerwanie od chwili swojego powstania. Przetrwała ona wojny i zawieruchy dziejowe, a teraz stawia czoła trudnościom związanym z pandemią, osłabioną ekonomią, podziałami w społeczeństwie i niepokojami na tle politycznym. Patrzymy z optymizmem w przyszłość.

Pierwszy numer „Dziennika Związkowego” ukazał się 15 stycznia 1908 roku na mocy uchwały przyjętej podczas Sejmu Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance) w Baltimore we wrześniu 1907 roku. W tym czasie ZNP (PNA) miał już swój oficjalny organ „Zgodę”, wówczas tygodnik, przeznaczony wyłącznie dla członków organizacji. Zgodnie z intencją ojców założycieli, nowa gazeta miała być drugą publikacją ZNP-PNA przeznaczoną dla ogółu Polonii, stanowiąc obiektywne źródło informacji z USA, z Polski i ze świata.

REKLAMA

2147483647 clicks

„Dziennik Związkowy” podtrzymywał ducha patriotycznego Polaków w USA w czasie I i II wojny światowej, później przeciwstawiał się komunizmowi w Polsce, popierał jej demokratyczne dążenia oraz starania o przyłączenie Polski do NATO i zniesienie wiz amerykańskich dla Polaków.

Gazeta adresowana jest przede wszystkim do lokalnego, polskojęzycznego odbiorcy w aglomeracji chicagowskiej. Informuje m.in. o sprawach dotyczących Polaków w USA i ważnych wydarzeniach w Chicago, stanie Illinois, USA oraz w Polsce i na świecie. „Dziennik Związkowy” zamieszcza obszerne fotoreportaże z wydarzeń polonijnych w Wietrznym Mieście. Bogato przedstawiana jest działalność kulturalna Polaków i Polonii w aglomeracji Chicago. Gazeta posiada też bogatą część z ogłoszeniami i poradami oraz magazyn weekendowy „Kalejdoskop”. Dużą popularnością wśród czytelników cieszy się wydanie internetowe gazety oraz jej obecność w mediach społecznościowych.

„Dziennik Związkowy” przetrwał wojny i zawieruchy dziejowe, a teraz stawia czoła trudnościom związanym z pandemią, osłabioną ekonomią, podziałami w społeczeństwie i niepokojami na tle politycznym.

Ze względu na restrykcje epidemiczne nasza gazeta nie może obchodzić swojego święta, tak jak w poprzednich latach, kiedy to organizowaliśmy gale, na których uroczyście wręczaliśmy tytuł Człowieka Roku i wznosiliśmy toast z okazji kolejnych urodzin gazety.

W tym roku obchody odraczamy na nieokreśloną jeszcze, ale na pewno lepszą, zdrowszą i spokojniejszą przyszłość. Życzymy sobie zdrowia, optymizmu, nieustających sił, wierności prawdzie, twórczej weny oraz rosnącej liczby czytelników, reklamodawców i sponsorów.

Dziękujemy Czytelnikom i Instytucjom za nadesłane nam życzenia, a szczególnie Pani Skarbnik Powiatu Cook, Marii Pappas, która pięknie napisała do nas w liście gratulacyjnym:

„Przekaz słowem pisanym jest szlachetną misją, która z jednej strony ma wartość informacyjną, a z drugiej wzmacnia poczucie przynależności do społeczeństwa. Ludzie to kochają i cenią wasz ogromny wysiłek i wasze oddanie”.

(ao)

REKLAMA

2131843599 views

REKLAMA

REKLAMA

2131843614 views

REKLAMA

REKLAMA

2133639934 views

REKLAMA

2131843624 views

Maya Woroszyło

Lusia Planica

Zuzanna Ochwat

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

REKLAMA

2131843627 views

Patrick Jerabek

Mateusz Boksa

Hubert Dybiński

Sebastian Skoczeń

Patrycja Szot

REKLAMA

2131843631 views