0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedPowrót do Ojczyzny

Powrót do Ojczyzny

-

Jeszcze możesz złożyć podpis poparcia pod obywatelskim projektem ustawy repatriacyjnej, umożliwiającej powrót do Polski osobom deportowanym i zesłanym przez władze sowieckie.

REKLAMA

W poniedziałek 13 września listy z podpisami przesłane zostaną samolotem z Chicago do Warszawy.

 

Aby projekt mógł być rozpatrzony przez Sejm, potrzeba 100 tys. podpisów. Powinny one zostać zebrane do połowy września. Z Chicago listy z zebranymi podpisami będą doręczone do Warszawy przez kuriera.

 

Inicjator ustawy repatriacyjnej, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska, b. marszałek Sejmu Maciej Płażyński, zginął 10 kwietnia w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. 12 kwietnia miał złożyć w Kancelarii Sejmu projekt tej ustawy. Syn – Jakub Płażyński kontynuuje dzieło ojca jako pełnomocnik społecznego komitetu „Powrót do Ojczyzny”. Komitet złożył w Sejmie gotowy projekt ustawy, jednak bez wymaganej przepisami liczby podpisów poparcia.

 

„Obecna ustawa o repatriacji jest nieefektywna. Mało rodzin jest w stanie wrócić do Polski. Potrzebna jest nowa ustawa” – mówi Jakub Płażyński.

 

Oto list otwarty skierowany do obywateli polskich:

 

Szanowni Państwo,

12 kwietnia 2010 mój ś.p. ojciec, Maciej Płażyński, miał złożyć w kancelarii Sejmu projekt nowej ustawy repatriacyjnej. Smoleńska katastrofa przekreśliła jednak Jego plany. Podjąłem się ich kontynuacji, ponieważ czuję się związany wolą Ojca.

Za Uralem, głównie w Kazachstanie, żyją jeszcze tysiące polskich ofiar sowieckich czystek etnicznych. My, Polacy, mamy więc wobec nich szczególny obowiązek: zapewnienia im jak najszybszego powrotu do Ojczyzny. Niestety nie służy temu obecna ustawa repatriacyjna. Przede wszystkim dlatego, że nakłada zbyt duże obciążenia na samorządy zamiast na polskie państwo. Trzeba ją zmienić. Dlatego społeczny komitet „Powrót do Ojczyzny”, którego mam zaszczyt być pełnomocnikiem, złożył w Sejmie projekt nowej ustawy o repatriacji.

Aby jednak nowe przepisy mogły zostać uchwalone, konieczne jest ich wsparcie przez 100 000 naszych obywateli. Z tego powodu zwracam się do tych, którym nie jest obojętny los Polaków wypędzonych z kresów. Wesprzyjcie nasz projekt własnym podpisem.

Jakub Płażyński

Podpisy poparcia pod projektem zbiera także „Wspólnota Polska”, której nowym prezesem został w połowie czerwca Longin Komołowski.

 

W skład Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Powrót do Ojczyzny”, popierającego projekt ustawy o powrocie do RP osób pochodzenia polskiego, deportowanych i zesłanych przez władze ZSRR, weszło wielu obecnych i byłych działaczy Solidarności.

 

W Chicago można zlożyć podpisy w biurze Paderewski Symphony Orchestra pod adresem: 5844 N. Milwaukee Ave. #201,  w piątek, sobotę, niedzielę (10, 11, 12 września) w godz.od 12 do 20:00.

 

Osoby składające podpis muszą posiadać obywatelstwo polskie. Obok imienia i nazwiska należy wpisać numer PESEL (numer wpisany jest we wszystkich nowych dowodach osobistych, w starych dowodach był wpisywany ręcznie i nie wszyscy go posiadali) lub numer paszportu. Podpisy będą zbierane także w polskich szkołach i w kościołach po mszach – w sobotę i niedzielę.

 

Dokładna informacja dotycząca punktów zbiórek podpisów w Chicago i na przedmieściach znajduje się na stronie internetowej www.pasochicago.org oraz pod numerem telefonu: (773) 957-7777.

 

Pełna informacja o projekcie ustawy, a także historia sowieckich zsyłek znajduje się na stronie internetowej www.repatriacja.com.pl

 

Barbara Bilszta

REKLAMA

2091284984 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

2091285283 views

REKLAMA

2093081742 views

REKLAMA

2091285565 views

REKLAMA

2091285716 views

REKLAMA

2091285861 views