REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Wiceprezydent USA odwiedzi Polskę i Litwę, by rozmawiać o Ukrainie

Wiceprezydent USA odwiedzi Polskę i Litwę, by rozmawiać o Ukrainie

-

Wiceprezydent USA Joe Biden odwiedzi Polskę i Litwę między 17 a 19 marca i spotka się z przywódcami Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Celem wizyty są rozmowy o Ukrainie oraz potwierdzenie zobowiązań NATO do obrony swych członków – podał Biały Dom.

Joe Biden fot.Michael Reynolds.PAP/EPA
Joe Biden fot.Michael Reynolds/PAP/EPA

REKLAMA

W opublikowanym krótkim komunikacie Biały Dom poinformował, że podczas podróży do Warszawy i Wilna w dniach 17-19 marca, wiceprezydent Biden “spotka się z prezydentem i premierem Polski oraz prezydentami Litwy, Łotwy i Estonii”, by przedyskutować wydarzenia na Ukrainie oraz inne kwestie dotyczące regionu”.

“Podczas rozmów wiceprezydent skonsultuje kroki (jakie należy podjąć), by wspierać suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy oraz potwierdzi nasze zobowiązanie do wspólnej obrony wynikające z Traktatu Północnoatlantyckiego, a także nasze nieustanne poparcie dla wszystkich naszych sojuszników i partnerów w Europie” – głosi komunikat.

Komunikat Białego Domu nie precyzuje szczegółowego planu wizyty. Ambasador USA w Polsce Stephen Mull poinformował na Twitterze, że Biden ma być w Warszawie we wtorek 18 bm.

W związku z trwającym kryzysem na Ukrainie sekretarz obrony USA Chuck Hagel zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że Stany Zjednoczone zwiększą pomoc militarną dla swych sojuszników w NATO, w tym dla Polski i krajów bałtyckich. Na ćwiczenia do polskiej bazy w Łasku (Łódzkie) przyleciało w czwartek i piątek 12 amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16. Według ambasady USA w Polsce, polsko-amerykańskie ćwiczenia “pokazują nasze trwałe zaangażowanie w umacnianiu bezpieczeństwa naszych sojuszników”.

(PAP)

 

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks