REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polityka Tusk przypomina Adamowicza i apeluje do Merkel i Macrona o wzmocnienie Europy

Tusk przypomina Adamowicza i apeluje do Merkel i Macrona o wzmocnienie Europy

-

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk przypomniał podczas uroczystości podpisania nowego traktatu o współpracy między Francją i Niemcami postawę zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza oraz zaapelował do Berlina i Paryża o wzmocnienie idei europejskiej.

Przewodniczący Rady Europejskiej zaznaczył, że Adamowicz był Europejczykiem z krwi i kości, który odważnie bronił rządów prawa i pomagał uchodźcom z potrzeby serca, a nie przez narzucone kwoty.

REKLAMA

2147483647 clicks

Jak podkreślał, kilka dni temu gdańszczanie oddali hołd swojemu prezydentowi w Europejskim Centrum Solidarności, które jest jednym z dzieł zamordowanego. “Ponad 50 tys. ludzi stało wiele godzin w mroźną noc, aby choć przez sekundę móc skłonić się przed trumną z jego ciałem. Dla takich ludzi i dzięki takim ludziom jest Europa” – mówił Tusk.

“Pracujcie nad jej wzmocnieniem i nie pozwólcie umrzeć tej idei. Francja i Niemcy potrzebują jej w takim samym, bez żadnej różnicy stopniu, jak Polska, Litwa, Bułgaria, czy Irlandia. Pamiętajcie o tym dziś i jutro” – zwrócił się do Angeli Merkel i Emmanuela Macrona Tusk.

Jak zaznaczył, przyjechał do Akwizgranu z silnym przekonaniem, że decyzja o wzmocnieniu współpracy Francji i Niemiec może i powinna dobrze służyć całej zjednoczonej Europie. Zwracając się po imieniu do Merkel i Macrona, powiedział, że przyjaźni się z nimi za dobrze, by mieć powody wątpienia w ich intencje i plany.

“Europa potrzebuje dziś odrodzenia wiary w sens solidarności i jedności. Chce wierzyć, że wzmocniona współpraca francusko-niemiecka będzie temu służyła” – oświadczył. Przestrzegał przy tym “wszystkich przekonanych Europejczyków” przed zwątpieniem w sens integracji całej Europy. Jak argumentował mamy dziś zbyt wielu zdeklarowanych przeciwników integracji europejskiej wewnątrz i na zewnątrz Europy, a także w naszych krajach, aby pozwolić sobie na “iluzoryczny i niebezpieczny komfort zniechęcania”.

“Powiem wprost Europa potrzebuje czytelnego sygnału z Paryża i Berlina, że wzmocniona współpraca, w małych formatach, nie jest alternatywą dla współpracy całej Europy, że jest dla integracji, a nie zamiast integracji” – oświadczył Tusk.

Jak mówił, na wschód od Niemiec są setki miejsc, gdzie europejski duch miejsca, genius loci, jest równie mocno odczuwalny jak w Akwizgranie, w Paryżu, czy Berlinie. Przekonywał, że żyją tam miliony ludzi, których serca biją dla Europy, Europy solidarnych i równych sobie narodów.

Tusk wskazał, że takim właśnie miejscem jest jego Gdańsk, skąd wraca z uroczystości pogrzebowych Adamowicza. Zaznaczył, że zamordowany prezydent Gdańska był jednocześnie lokalnym patriotą i przekonanym Europejczykiem.

Szef Rady Europejskiej wygłosił mowę po tym, jak Merkel i Macron podpisali nowy traktat o współpracy między dwoma państwami. Zapowiada on pogłębienie kooperacji w polityce zagranicznej, obrony, bezpieczeństwa i rozwoju, a zarazem wzmocnienie zdolności Europy do samodzielnego działania.

Traktat został podpisany 22 stycznia, czyli dokładnie w 56. rocznicę zawarcia przez prezydenta Francji Charlesa de Gaulle’a i kanclerza Republiki Federalnej Niemiec Konrada Adenauera traktatu elizejskiego, zaś pomysł jego uwspółcześnienia padł podczas zeszłorocznych obchodów 55. rocznicy podpisania tamtego dokumentu. Symboliczne jest także miejsce podpisania traktatu – Akwizgran znajduje się przy samej granicy z Francją, w przeszłości był siedzibą króla Franków, Karola Wielkiego, a później przez pewien czas wchodził w skład Francji.

Krzysztof Strzępka (PAP)

fot.FRIEDEMANN VOGEL/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2131888099 views

REKLAMA

REKLAMA

2131888114 views

REKLAMA

REKLAMA

2133684434 views

Maya Woroszyło

Lusia Planica

Zuzanna Ochwat

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

Patrick Jerabek

Mateusz Boksa

Hubert Dybiński

Sebastian Skoczeń

REKLAMA

2131888124 views

REKLAMA

2131888127 views

REKLAMA

2131888131 views