REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Rosja przekazała USA plan ws. syryjskiej broni chemicznej

Rosja przekazała USA plan ws. syryjskiej broni chemicznej

-

Rosja przekazała w środę USA swój plan objęcia syryjskiej broni chemicznej międzynarodową kontrolą; szefowie amerykańskiej i rosyjskiej dyplomacji mają omówić ten plan w czwartek w Genewie – podało rosyjskie źródło cytowane przez agencję Interfax. 

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow w rozmowie z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym (P) fot. Jim Lo Scalzo/PAP/EPA
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow w rozmowie z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym (P) fot. Jim Lo Scalzo/PAP/EPA

REKLAMA

“Przekazaliśmy Amerykanom nasz plan oddania syryjskiej broni chemicznej pod kontrolę międzynarodową. Liczymy na to, że omówimy go w Genewie” – poinformowało źródło.

Informację tę potwierdził w rozmowie z agencją ITAR-TASS członek rosyjskiej delegacji dyplomatycznej do Genewy.

Sekretarz stanu USA John Kerry i rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow spotkają się w Genewie w czwartek po południu. Rozmowy – według źródeł ITAR-TASS – mogą potrwać do piątku, a być może do soboty.

Ławrow przedstawił w poniedziałek propozycję Rosji, która – zdaniem Moskwy – pozwoliłaby uniknąć interwencji militarnej w Syrii. Polegałaby ona na objęciu syryjskiej broni chemicznej międzynarodową kontrolą, a następnie zniszczeniu jej. We wtorek Damaszek przystał na propozycję Rosji.

Również we wtorek Kerry powiedział, że USA czekają na konkretny i wiarygodny plan będący rozwinięciem propozycji Rosji ws. objęcia kontrolą broni chemicznej Syrii.

Prezydent USA Barack Obama poprosił we wtorek liderów Kongresu o odłożenie głosowania nad amerykańską interwencją w Syrii, aby dać czas Rosji na nakłonienie Damaszku do zrezygnowania z broni chemicznej i zapoznanie się ze szczegółami planu Kremla.

(PAP)

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks