REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Robert Gates: USA nie powinny angażować się militarnie ani na Ukrainie, ani...

Robert Gates: USA nie powinny angażować się militarnie ani na Ukrainie, ani w Nigerii

-

Były sekretarz obrony Robert Gates jest zdania, że Stany Zjednoczone nie powinny angażować się militarnie na Ukrainie ani w Nigerii. Nie Rosję, lecz polityczne zaburzenia i nieumiejętność współpracy w Waszyngtonie uważa za największe zagrożenie dla kraju.

Były sekretarz obrony USA Robert Gates fot.YONHAP NEWS AGENCY/PAP/EPA
Były sekretarz obrony USA Robert Gates fot.YONHAP NEWS AGENCY/PAP/EPA

REKLAMA

W wywiadzie udzielonym w programie CBS “Face the Nation” Gates wyraził opinię, że USA mogą udzielić pomocy w odbiciu blisko trzystu dziewcząt porwanych przez islamskich bojówkarzy, przekazując technologię i informacje wywiadu. Dodał, że rady sił specjalnych również mogą przyczynić się do uwolnienia uczennic. W żadnym wypadku nie widzi potrzeby udzielenia Nigerii pomocy militarnej.

Jeśli chodzi o Ukrainę, to zdaniem Gatesa, USA nic nie zyskałyby poprzez akcję militarną i w żaden sposób nie mogą rozwiązać tamtejszego kryzysu angażując własne wojska.

Sytuacja w kraju wyglądałaby całkiem inaczej, gdyby Kongres potrafił pójść na kompromis. Gates zachęca do rozwiązania problemów krajowych i ostrzega, że amerykańscy liderzy są obserwowani przez wrogów i przyjaciół USA. Jedni i drudzy zastanawiają się, czy Ameryka zareaguje w razie potrzeby. Z kolei Rosja, Chiny i Korea Północna usiłują ocenić, czy to, co postrzegają jako wycofywanie się Ameryki z pozycji światowego lidera stworzy im nowe możliwości.

Były sekretarz obrony zapewniał swego rozmówcę Boba Schieffera, że nigdy nie brał pod uwagę ubiegania się o urząd prezydenta. Żartobliwie dodał, że taki pomysł jego żona przyjęłaby natychmiastowym złożeniem pozwu rozwodowego. (eg)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks