REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polityka Prezydent Afganistanu odwiedzi Waszyngton

Prezydent Afganistanu odwiedzi Waszyngton

-

Prezydent USA Barack Obama przyjmie w najbliższy piątek prezydenta Afganistanu Hamida Karzaja w celu przedyskutowania kwestii stabilności tego kraju po zakończeniu  misji NATO w końcu 2014 r.- poinformował Biały Dom.

fot.White House/ SPotkanie prezydentów Obamy i Karzaia w 2009 r.

REKLAMA

Według komunikatu Białego Domu, Obama i Karzaj przedyskutują sprawy związane z kolejnymi fazami wycofywania wojsk USA.

Będzie to pierwsze bezpośrednie spotkanie obu prezydentów od zwycięstwa Obamy w wyborach z listopada ub. r. Agencja Associated Press podkreśla, że zwycięstwo to oznacza kontynuację polityki zakładającej zakończenie wojskowej części misji NATO w Afganistanie do końca 2014 r.

W 2014 r. afgańska armia i policja mają przejąć całkowitą odpowiedzialność za bezpieczeństwo kraju. Waszyngton usiłuje obecnie ustalić ze stroną afgańską charakter i zakres ewentualnej dalszej obecności żołnierzy USA w Afganistanie.

Zbyt szybkiemu wycofaniu się z Afganistanu są przeciwni wojskowi, którzy przestrzegają, że mogłoby to grozić utratą ciężko uzyskanych zdobyczy.

Według dziennika “Wall Street Journal”, Pentagon zamierza ograniczyć liczbę żołnierzy USA w Afganistanie po roku 2014 do maksymalnie 9 tys. Obecnie w Afganistanie przebywa ok. 100 tys. żołnierzy NATO, z czego dwie trzecie stanowią Amerykanie.

/

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks