REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polityka Piechociński: Rostowski nie wejdzie do rządu, bo narusza układ koalicyjny

Piechociński: Rostowski nie wejdzie do rządu, bo narusza układ koalicyjny

-

Jacek Rostowski nie wejdzie do rządu, bo to narusza układ koalicyjny, czyli proporcje ministrów z PO i PSL – powiedział PAP szef PSL Janusz Piechociński. Według źródeł PAP w kancelarii premiera b. minister finansów ostatecznie nie dostanie żadnej funkcji – nie będzie szefem doradców premiera.

O tym, że Rostowski zostanie szefem doradców w randze ministra bez teki powiedziała w piątek premier Ewa Kopacz.

REKLAMA

Jednak zdaniem źródeł PAP w kancelarii premiera Rostowski ostatecznie nie dostanie żadnej funkcji – nie będzie ani szefem doradców, ani sekretarzem stanu. “Rozbiegły się oczekiwania pani premier i Rostowskiego” – powiedział rozmówca PAP z KPRM.

Mianowaniu Rostowskiego na ministra bez teki sprzeciwił się koalicyjny PSL. Lider ludowców powiedział środę PAP, że “Rostowski nie będzie ministrem bez teki, bo to narusza układ koalicyjny”. “Byłaby to ponadwymiarowa reprezentacja PO w konstytucyjnym składzie rządu” – zaznaczył wicepremier. Wyjaśnił, że proporcje między PO i PSL w składzie rządu zostały ustalone na podstawie wyników, jakie obie partie uzyskały w wyborach parlamentarnych w 2011 r.

“Nie wybieram pani premier kandydatów na doradców, bo tego umowa koalicyjna nie obejmuje, ale jest znana struktura rządu. Wiadomo ile mandatów konstytucyjnych w tym rządzie ma PSL i PO” – podkreślił Piechociński. “Sympatie do Rostowskiego nie grają tu roli. Jak ktoś chce, by Rostowski był w rządzie, to niech wskaże obecnego konstytucyjnego ministra z puli PO” – dodał.

W nieoficjalnych rozmowach politycy PSL zaznaczają, że temat b. ministra finansów był poruszony na poniedziałkowym spotkaniu koalicyjnym, choć – jak dodają – ta sprawa nie zajęła dużo czasu.

“Daliśmy jasno do zrozumienia, że nie mamy nic do tego, czy Rostowski zostanie szefem doradców, byle nie był konstytucyjnym ministrem” – powiedział jeden z prominentnych polityków Stronnictwa.

Według innego z ludowców przeciwko powołaniu Rostowskiego w skład rządu przemawia też fakt, że był on jednym z polityków nagranych na ujawnionych w czerwcu przez “Wprost” taśmach. “Nie mamy interesu w tym, by przywracać do rządu ludzi, których treść nagranych rozmów może wypłynąć” – podkreślił polityk PSL.

Minister bez teki nie kieruje działem administracji rządowej i nie jest obsługiwany przez ministerstwo, lecz wypełnia zadania określone przez prezesa Rady Ministrów.

Wedle medialnych doniesień w czasie, kiedy Ewa Kopacz kompletowała swój gabinet, Rostowski był brany pod uwagę jako minister spraw zagranicznych. Jego kandydaturze sprzeciwił się prezydent Bronisław Komorowski. Mówił, że Rostowski nie ma doświadczenia w dyplomacji. (PAP)

Na zdjęciu:

Jacek Rostowski fot.Andy Rain/EPA

 

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks