REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polityka Ławrow: Obama zwodził, mówiąc, że tarcza antyrakietowa będzie niepotrzebna

Ławrow: Obama zwodził, mówiąc, że tarcza antyrakietowa będzie niepotrzebna

-

Siergiej Ławrow fot.Yuri Kochetkov/EPA
Siergiej Ławrow fot.Yuri Kochetkov/EPA

Słowa prezydenta USA Baracka Obamy o tym, że konieczność utworzenia systemu obrony przeciwrakietowej w Europie zniknie po rozwiązaniu irańskiego problemu nuklearnego, okazały się nieprawdą – uważa minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

REKLAMA

“Prezydent Obama powiedział wcześniej, że jeśli irańska kwestia nuklearna zostanie załatwiona, zniknie konieczność utworzenia w Europie systemu tarczy antyrakietowej” – oświadczył w środę minister Ławrow w wywiadzie dla singapurskiego kanału telewizyjnego Channel News Asia.

W połowie lipca osiągnięto ostateczne porozumienie między sześcioma światowymi mocarstwami a Iranem na temat kontrowersyjnego programu nuklearnego tego kraju.

Agencja RIA-Nowosti przypomina, że plany utworzenia przez USA systemu obrony przeciwrakietowej, który by niezawodnie chronił ich terytorium przed rakietami balistycznymi, to jeden z głównych problemów w stosunkach rosyjsko-amerykańskich.

Planowany system obrony przeciwrakietowej, tworzony przez USA z udziałem sojuszników z NATO, przewiduje rozmieszczenie elementów tarczy w Europie. Rosja uznaje tarczę antyrakietową w Europie za zachwianie powojennego układu sił i zagrożenie dla rosyjskich strategicznych możliwości odstraszania nuklearnego. Domaga się od USA pisemnych gwarancji, że system obrony przeciwrakietowej nie zostanie użyty przeciw Rosji.

Zachód wielokrotnie zapewniał, iż tarcza nie jest projektem antyrosyjskim, lecz ma na celu obronę Zachodu przed ewentualnym atakiem ze strony dyktatur położonych na Bliskim Wschodzie.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks