REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Kissinger: Putin nie zaplanował kryzysu ukraińskiego

Kissinger: Putin nie zaplanował kryzysu ukraińskiego

-

Prezydent Rosji Władimir Putin zawsze chciał, by Ukraina była podporządkowana Moskwie, ale nie zaplanował tego kryzysu, który teraz wymyka się tam spod kontroli – powiedział były sekretarz stanu USA Henry Kissinger w niedzielnym wywiadzie dla telewizji CNN. 

Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger fot.Gero Breloer/Pool/PAP/EPA
Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger fot.Gero Breloer/Pool/PAP/EPA

“Nie sądzę, by (Putin) zaplanował taki rozwój sytuacji. Uważam, że planował bardziej stopniowe działanie (wobec Ukrainy), a teraz w pewnym sensie po prostu reaguje na kolejne, dramatyczne wydarzenia” – powiedział Kissinger w rozmowie z prowadzącym program CNN Global Public Square redaktorem naczelnym “Time” Fareedem Zakarią.

Zdaniem Kissingera fakt, że “Putin wydał 60 mld dol. na igrzyska olimpijskie w Soczi, by przedstawić Rosję jako normalne, postępowe państwo przeczy raczej teorii”, że kryzys na Ukrainie (który wybuchł tuż po zakończeniu Olimpiady) i aneksja Krymu były z góry zaplanowane.

Pytany przez Zakarię o to, czy sytuacja wymknęła się spod kontroli Moskwy, Kissinger odparł: “Tak, sądzę, że tak było, (Putin) zawsze jednak chciał podporządkować Ukrainę. I każdy wpływowy Rosjanin, którego poznałem, włącznie z dysydentami, takimi jak (Aleksander) Sołżenicyn i (Josif) Brodski, uznawał Ukrainę za historyczne dziedzictwo Rosji”.

Według byłego sekretarza stanu Moskwa podejmuje kolejne decyzje w odpowiedzi na eskalację kryzysu i nie miała wcześniej gotowego planu aneksji czy interwencji na Ukrainie. “To nie znaczy jednak, że wolno akceptować aneksję części sąsiedniego kraju czy przekraczanie jego granic” – podkreślił Kissinger.

“Sądzę, że najpierw musimy teraz ustabilizować sytuację na Ukrainie, a dopiero potem podjąć debatę na temat naszych stosunków z Rosją” – rekomenduje znany polityk.(PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks