REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Herbaciarze ponieśli porażkę

Herbaciarze ponieśli porażkę

-

Długoletni senator Thad Cochran wygrał we wtorek republikańskie prawybory do Senatu w stanie Missisipi pokonując niewielką większością głosów konserwatywnego rywala, deputowanego do parlamentu stanowego, Chrisa McDaniela.

Thad Cochran (w środku) fot.Chris Todd/EPA
Thad Cochran (w środku) fot.Chris Todd/EPA

REKLAMA

McDaniel popierany był przez Partię Herbacianą (tea party), skrajnie prawe skrzydło Partii Republikańskiej znane z programowej wrogości wobec podwyższania podatków.

Według opublikowanych wyników z 98 proc. okręgów wyborczych 76-letni Cochran zwyciężył większością 3800 głosów uzyskując 50,5 proc. poparcia wobec 49,5 proc. uzyskanych przez McDaniela.

Cochran został po raz pierwszy wybrany do Senatu w 1978 r. po sprawowaniu przez 6 lat mandatu deputowanego do Izby Reprezentantów. Jest byłym przewodniczącym senackiej komisji rozdziału środków budżetowych.

Zwycięstwo politycznego weterana nad stosunkowo mało znanym rywalem interpretowane jest przez analityków jako kolejna prestiżowa porażka skrajnych konserwatystów republikańskich. Usiłują oni wyeliminować dotychczasowych reprezentantów Partii Republikańskiej w Kongresie przed jesiennymi wyborami.

Poparcie Tea Party, w tym również senatorów, Teda Cruza z Teksasu i Mike’a Lee z Utah oraz byłej kandydatki na wiceprezydenta Sary Palin nie pomogło także byłemu marszałkowi parlamentu stanowego Oklahomy, T. W. Shannonowi, który przegrał republikańskie prawybory z kongresmanem Jamesem Lankfordem. Obaj ubiegali się o miejsce zwolnione przez ustępującego senatora Toma Coburna.

Partia Republikańska broni się przed ultrakonserwatystami takimi jak Ted Cruz, którzy torpedują wszystkie posunięcia ustawodawcze demokratów i republikanów. Portal Huffington Post informuje, że po raz pierwszy w historii Oklahomy kandydaci ubiegali się o dwa miejsca w federalnym Senacie. Republikański senator Jim Inhofe bez trudu utrzymał swoje miejsce.

(PAP, eg) 

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks