REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Hagel: rosyjskie manewry "prowokacyjne i destabilizujące"

Hagel: rosyjskie manewry “prowokacyjne i destabilizujące”

-

Sekretarz obrony USA Chuck Hagel oświadczył w czwartek, że rosyjskie manewry wojskowe przy granicy z Ukrainą podsycają napięcie w tym rejonie i są sprzeczne z porozumieniem podpisanym w Genewie zaledwie w ub. tygodniu 

Sekretarz obrony Chuck Hagel fot.Michael Reynolds/PAP/EPA
Sekretarz obrony Chuck Hagel fot.Michael Reynolds/PAP/EPA

Hagel, który przebywa z wizytą w Meksyku, powiedział dziennikarzom w stolicy tego kraju, że próbuje przeprowadzić rozmowę telefoniczną z rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu.

Rosyjskie manewry są “niebezpiecznie destabilizujące i bardzo prowokacyjne”. “Nie powodują one deeskalacji, ale w istocie eskalację. Utrudniają one próby znalezienia dyplomatycznego i pokojowego rozwiązania problemu” – powiedział szef Pentagonu.

Rosja wcześniej oświadczyła, że manewry są odpowiedzią na operację wojsk ukraińskich wymierzoną przeciwko prorosyjskim separatystom na wschodzie Ukrainy oraz na ćwiczenia wojsk NATO w Europie wschodniej i krajach bałtyckich.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow ostrzegł, że jakikolwiek atak na “rosyjskie interesy” na wschodniej Ukrainie spotka się “ze zdecydowaną odpowiedzią”.

Kreml argumentuje, że Rosja ma prawo chronić rosyjskojęzyczną ludność. Ten sam argument podawał aby uzasadnić aneksję Krymu w ub. miesiącu. (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks