REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polityka Amerykanie naciskali na polski Sejm w sprawie ACTA?

Amerykanie naciskali na polski Sejm w sprawie ACTA?

-

Przedstawiciele amerykańskiej ambasady w Warszawie zadzwonili do Sejmu i odpytywali, jak poszło głosowanie nad wnioskiem wzywającym polskiego premiera do niepodpisywania umowy ACTA – informują polskie media. Wokół sprawy wybuchł skandal. Naciski czy niezręczna wpadka? – pytają internauci i politycy.

fot. Przeciwko ACTA protestowało tysiące stron internetowych

REKLAMA

Sprawę telefonu z amerykańskiej ambasady nagłośniła w piątek stacja TVN24. Jak powiedział na antenie telewizji poseł Mieczysław Golba z Solidarnej Polski „zadzwoniła pani z ambasady amerykańskiej z pytaniem, jak doszło do tego głosowania. (…) Podliczyła i brakowało jej głosów. Ośmiu posłów było za, czterech przeciwko, czterech się wstrzymało, to nam daje taką sumę – opowiadał na antenie TVN24 poseł.

Zobacz: “Nie” cenzurze internetu. Protesują Wikipedia, Google

Zainteresowanie ambasady USA w Warszawie miał wzbudzić dokument, który wzywał premiera Donalda Tuska do niepodpisywania budzącej wiele kontrowersji umowy ACTA. Dezyderat został zatwierdzony, ale przede wszystkim ze względu an fakt, że podczas głosowania zabrakło trzech posłów rządowej koalicji. Przyjęcie dokumentu zaniepokoiło amerykańską ambasadę.

Informacje, o tym że jej przedstawiciele telefonowali do Sejmu wywołały ogromne oburzenie zarówno wśród polskich polityków jak i internautów. W sieci zaroiło się od porównań USA do ZSRR oraz komentarzy uznających zachowanie amerykańskich dyplomatów za skandaliczne.

Oburzenia z powodu „amerykańskiej interwencji” nie kryli także politycy Platformy Obywatelskiej. Sławomir Neumann przyznał, że o ile zainteresowanie losami dokumentu może być zrozumiałe, to pytanie o to czy podczas głosowania panowała dyscyplina partyjna było według niego „skandaliczne”. „Powinni Amerykanie trochę ochłonąć, bo takie zachowanie to ingerencja w wewnętrzne sprawy polskiego parlamentu” – dodał poseł PO.

Zobacz także: W wolnoamerykance: SOPA wam w PIPE

ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) czyli w wolnym tłumaczeniu “porozumienie przeciw obrotowi podróbkami” to umowa między Australią, Kanadą, Japonią, Koreą Południową, Meksykiem, Maroko, Nową Zelandią, Singapurem, Szwajcarią i USA. Do układu dołączyć mają także kraje Unii Europejskiej. ACTA dotyczy ochrony szeroko rozumianej własności intelektualnej, w tym także w internecie. Według wielu ekspertów w praktyce ACTA może prowadzić do blokowania stron internetowych i cenzury w imię walki z piractwem. Perspektywa wprowadzenia w życie rygorystycznych przepisów wywołała falę protestów w internecie i na ulicach wielu miast.

W czwartek na mocy upoważnienia od premiera ambasador Polski w Japonii Jadwiga Rodowicz podpisała umowę ACTA.

Stanom Zjednoczonym, gdzie siedziby mają wielkie koncerny filmowe i muzyczne, szczególnie zależy na przyjęciu ACTA przez kraje UE. Dzięki temu USA będą mogły łatwiej ścigać w innych krajach osoby podejrzane o piractwo.

Co ciekawe same Stany Zjednoczone nie mają zamiaru ratyfikować ACTA i zmieniać obowiązujących przepisów. Oznacza to, że ACTA będzie chronić interesy firm z USA, ale nie z wielu innych krajów, z tym Polski. Jako sygnatariusz USA będą jednak miały dostęp do danych obywateli krajów, które podpisały umowę.

Aby ACTA weszła w życie musi zostać ratyfikowana przez Parlament Europejski.

mp

 

10 KOMENTARZE

 1. Ludzie, o czym tu mowa? Telefon z ambasady! I co z tego? Dawniej byl telefon z Moskwy i nikogo ten fakt nie razil.
  Jakie sa zabezpieczenia np w sejmowych portalach skoro dbalosc o to jest “szczegolna”?!
  Pan premier D.Tusk pytany o kilka szczegolow w zwiazku
  z ACTA odpowiada z rozbrajajaca szczeroscia, ze nie zna swojego hasla dostepu do sieci.
  Jego ulubiony minister od cyfryzacji rozprawia o net jakby cos wiedzial (a napewno wiecej niz jego rozmowca), na koncu dodaje, ze jeszcze nie zapoznal sie z “passwordami sieciówki” (a jest ministrem cale poprzednie 4 lata plus aktualnie od chyba 2 miesięcy!).

  • ty serio oczekujesz zeby premier czy nawet jakikolwiek minister znal passwordy do adminowania strony jego urzedu? 🙂 puknij sie w leb , nawet w sredniej wielkosci firmie zajmuja sie tym informatycy a nie szef firmy. myslisz ze obama zna passwort na strone bialego domu ? 🙂
   wam obsesja na punkcie po i tuska wybielila szare komorki

  • C****** (edyt.red.) głupi.Nie minęło dużo czasu, odkąd skończyła sie peerelowska cenzura i nie chcemy tu nowej. Pewnie sam jesteś aparatczykiem administracji USA, która – to tak na boku – nie reprezentuje interesów amerykańskich obywateli, tylko reprezentuje interesy syjonistyczno- masońskiej sitwy, przeciw tym obtwatelom.
   Przeczytaj sobie książke “Wojna o pieniądz”, a wtedy zobaczysz, kto tak naprawdę rządzi Stanami i w jakich okolicznościach doszedł do władzy.
   Wczoraj Moskwa, dzis Waszyngton. USA – niegdyś kraj wolności, dziś nowy Związek Sowiecki.
   Precz z komuną!

 2. Ja to niewiem,Polska szybko dołączyła do krajów gdzie ma być ACTA,ale dlaczego np nie tak szybko dołączyła do krajów które jeżdżą do USA bez wizy,co złe to szybciuko,ale zeby pomoc Polakom, ułatwić życie w rożnych sprawach to ńie!!

 3. To kolejny dowód na to, że Amerykanie traktuja nasz kraj jak własną kolonię. Przypomnę tylko, że grozili nam surowymi konsekwencjami jeśli ich F16 nie wygra w przetargu na nowy mysliwiec dla Polski. Zablokowali sprzedaż polskiej broni do Indonezji (bo tam łamane są prawa człowieka) po czym sami sprzedali swoją! Dlatego wkurza mnie jak nasi politycy zginają przed Amerykanami karki.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA