REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Gospodarka Rezerwa Federalna dodrukuje pieniędzy

Rezerwa Federalna dodrukuje pieniędzy

-

Amerykański bank centralny chce ożywić gospodarkę skupując dług hipoteczny Amerykanów. Swoją pomoc szacuje na 40 mld dolarów miesięcznie, i co ważne – bezterminowo, czyli do czasu aż rynek pracy odnotuje poprawę. Czy to wystarczy?

fot. Rezerwa Federalna ostro zareagowała na przedłużającą się stagnację gospodarczą

REKLAMA

W celu stymulowania gospodarki bank centralny wykupił już w dwóch transzach rządowe obligacje o wartości 2,3 bln dolarów. Teraz w ramach polityki „luzowania ilościowego” (quantitative easing) ma nabywać papiery wartościowe zabezpieczone hipotekami. Ten krok ma poprawić sytuację na rynku nieruchomości i podbić ceny domów.

Ponadto Rezerwa Federalna nadal będzie utrzymywać, co najmniej połowy 2015 roku, stopę procentową funduszy federalnych na poziomie bliskim zeru, a dokładnie 0,25 procent.

– Chcemy zobaczyć więcej miejsc pracy – tłumaczył decyzję Fedu jej szef Ben Bernanke. – Chcemy zobaczyć niższe bezrobocie i silniejszą gospodarkę, która będzie w stanie utrzymać wzrost.

Na wiadomość o kolejnym dodrukowywaniu pieniędzy zareagowały optymistycznie rynki giełdowe. Przypuszczalnie spadnie wartość dolara, ale to akurat może pomóc gospodarce, na przykład poprzez pobudzenie eksportu.

Bernanke podał też obniżone prognozy wzrostu gospodarczego na 2012 rok, szacując go na 2 procent. Jednak w 2013 gospodarka ma odbić do poziomu 3 procent.

Co więcej, bank centralny zapowiedział kontynuację do końca roku swojego programu Operation Twist, w ramach którego ma skupować co miesiąc długoterminowe papiery skarbowe o wartości 45 mld dolarów.

as

6 KOMENTARZE

  1. Amerykański bank centralny … Cytat – “Ten krok ma poprawić sytuację na rynku nieruchomości i podbić ceny domów. – koniec cytatu. Czy USAmeryka głosi jeszcze, że Kapitalizm to konkurencja obniżająca ceny? Ktoś wytłumaczy tę anomalię?

  2. nasz wodz-mesjasz jest geniuszem! serio. ze nikt nie pomyslal iz w przypadku braku pieniedzy potrzeba…pieniedzy! kilka meetingow z szefostwem banku centralnego i rozwiazanie gotowe- malo kasy to dodrukujemy ….
    szkoda ze nie wpadli na pomysl aby zdjac wylacznosc na drukowanie pieniedzy przez bank centralny i dac ja w rece obywateli. to rozwiazanie jest po prostu majstersztykiem! po co mam wstawac rano zeby wypracowac kilka dolarow skoro moge sie pobyczyc do poludnia, spic kawke w lozku, wlaczyc drukareczke i sruuuuu- kilka setek pociac i wsadzic do portfela. super. jestem za . to mnie rysiu przekonalo 🙂
    “yes, we can…” lukaszenko, castro, obama 2012
    p.s
    tylko rysiu sie nie zaszczekaj ze obama nie jest szefem banku centralnego, to juz wiem….

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks