REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polecamy Reakcje amerykańskich duchownych na decyzję papieża o abdykacji

Reakcje amerykańskich duchownych na decyzję papieża o abdykacji

-

Benedykt XVI nieoczekiwanie ogłosił dziś, że ustąpi 28 lutego o godzinie 20, kończąc swoją posługę na Stolicy Piotrowej. O swej decyzji powiadomił na konsystorzu w Watykanie poświęconym kanonizacji grupy błogosławionych. Cały świat jest zszokowany decyzją o abdykacji i oczywiście ją komentuje.

fot.Wikipedia/ Papież Benedykt XVI
fot.Wikipedia/ Papież Benedykt XVI

REKLAMA

Chicagowski kardynał Francis George: “Papież po modlitwach i rozrachunku z własnym sumieniem pokazał niezwykłą odwagę decydując się rezygnację z pełnionego posłannictwa”. “Przedłożył testament boży dla dobra kościola ponad jakiekolwiek inne względy”

Ksiądz Ed Shea z kościoła pw. Św. Piotra w centrum Chicago powiedział, że decyzja papieża go ” zaskoczyła, ale nie przeraziła”. “To nowy początek i szansa na nową energię w Kościele” – dodał duchowny.

Na konferencji prasowej, któa odbyła się w poniedziałek rano kardynał Nowego Jorku Timothy Dolan, powiedział, że “jest wysoce nieprawdopodobne”, by wybrano go na następcę Benedykta XVI. Zaznaczył także, że “ciągle uczy się bycia kardynałem”, a dołączenie do kolegium kardynalskiego na konklawe jest dla niego całkowitą nowością.

Abp Timothy Dolan z Nowego Jorku dowiedział się, że został właśnie  kardynałem niedługo przed 62 rocznicą urodzin. W Kościele tylko jeden honor  jest większy niż tytuł kardynalski: urząd papieski. Dolan jest  z wykształcenia historyk Kościoła, a kardynałem został w tempie ekspresowym. To zdarza się w Kościele rzadko. Zaledwie 11 lat  minęło, odkąd został biskupem, czyli od początku jego kościelnej kariery. Dolan jest przeciwko hasłom katolickich progresistów. Ale  przepraszał publicznie za pedofilię w Kościele i nie odmawia politykom  prawa do komunii, jeśli są katolikami, a nie zgadzają się we wszystkim  z naukami Kościoła.

Dla Dolana papież zrobił wyjątek od tradycji, że nie „kreuje się” nowego kardynała w diecezji, która ma już innego purpurata, który nie  przekroczył jeszcze 80 roku życia, a taka właśnie jest sytuacja  w diecezji nowojorskiej.

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi powiedział, że Benedykt XVI nie weźmie udziału w konklawe mającym wyłonić jego następcę, co ma nastąpić do końca marca. Nowego papieża będzie wybierac m.in. 11 amerykanskich kardynałów-elektorów.

Oświadczenie papieża Benedykta XVI:

“Najdrożsi Bracia,

zawezwałem was na ten Konsystorz nie tylko z powodu trzech kanonizacji, ale także, aby zakomunikować wam decyzję o wielkiej wadze dla życia Kościoła. Rozważywszy po wielokroć rzecz w sumieniu przed Bogiem, zyskałem pewność, że z powodu podeszłego wieku moje siły nie są już wystarczające, aby w sposób należyty sprawować posługę Piotrową. Jestem w pełni świadom, że ta posługa, w jej duchowej istocie powinna być spełniana nie tylko przez czyny i słowa, ale w nie mniejszym stopniu także przez cierpienie i modlitwę. Tym niemniej, aby kierować łodzią św. Piotra i głosić Ewangelię w dzisiejszym świecie, podlegającym szybkim przemianom i wzburzanym przez kwestie o wielkim znaczeniu dla życia wiary, niezbędna jest siła zarówno ciała, jak i ducha, która w ostatnich miesiącach osłabła we mnie na tyle, że muszę uznać moją niezdolność do dobrego wykonywania powierzonej mi posługi. Dlatego, w pełni świadom powagi tego aktu, z pełną wolnością, oświadczam, że rezygnuję z posługi Biskupa Rzymu, Następcy Piotra, powierzonej mi przez Kardynałów 19 kwietnia 2005 roku, tak, że od 28 lutego 2013 roku, od godziny 20.00, rzymska stolica, Stolica św. Piotra, będzie zwolniona (sede vacante) i będzie konieczne, aby ci, którzy do tego posiadają kompetencje, zwołali Konklawe dla wyboru nowego Papieża.

Najdrożsi Bracia, dziękuję wam ze szczerego serca za całą miłość i pracę, przez którą nieśliście ze mną ciężar mojej posługi, i proszę o wybaczenie wszelkich moich niedoskonałości. Teraz zawierzamy Kościół święty opiece Najwyższego Pasterza, naszego Pana Jezusa Chrystusa, i błagamy Jego najświętszą Matkę Maryję, aby wspomagała swoją matczyną dobrocią Ojców Kardynałów w wyborze nowego Papieża. Jeśli o mnie chodzi, również w przyszłości będę chciał służyć całym sercem, całym oddanym modlitwie życiem, świętemu Kościołowi Bożemu”.

tz

 

 

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA