REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolecamyMłodzi Amerykanie idą w biznes rolniczy

Młodzi Amerykanie idą w biznes rolniczy

-

Podczas gdy USA pozostają zatopione w kryzysie, 2011 r. okazał się dla amerykańskiego rolnictwa jednym z najlepszych od dekady. I choć biznes niesie ze sobą duże ryzyko, wielu 20- i 30-latków widzi w nim perspektywy, chociażby ze względu na popyt na produkty organiczne. Czyżby Ameryka wracała do korzeni?

fot.www.ers.usda.gov/ Młodzi Amerykanie zniechęceni przedmiotowym traktowaniem w korporacjach będą próbować sił w rolnictwie?

REKLAMA

Szacuje się, że zyski farmerów wzrosną  w tym roku o 28 proc. do 100,9 mld dolarów. Dobry rok rolnicy zawdzięczają wysokim cenom zbóż, żywca i ziemi oraz dużemu zapotrzebowaniu światowemu na etanol produkowany z kukurydzy. Według danych Departamentu Rolnictwa (USDA) dochód ze sprzedaży zbóż przekroczy 200 mld dol. i będzie najwyższy w historii USA.

Choć nie ma jeszcze dokładnych danych, widać coraz większe zainteresowanie sektorem rolniczym wśród młodych Amerykanów – wzrastają m. in. zapisy na studia rolnicze i szkolenia dla farmerów.

Co ciągnie młodych do rolnictwa? Podają dwie główne przyczyny. Pierwszą jest dusząca atmosfera panująca w korporacjach – po co się w niej dławić, skoro i tak nie gwarantuje stałego zatrudnienia? Drugim powodem jest coraz większe zapotrzebowanie na produkty lokalne i organiczne, które cieszą się popularnością nawet w czasach kryzysu.

Niestety z uprawami wiążą się poważne ryzyka, jak susze i powodzie, które mogą obrócić wniwecz całoroczną pracę. Do rozpoczęcia działalności mogą też zniechęcać ceny ziemi wynoszące średnio 2,140 dol. za akr, a na Środkowym Zachodzie i w Kalifornii nawet dwukrotnie i czterokrotnie więcej. Do tego dochodzi ciężka praca i często też konieczność dodatkowego zatrudniania, by mieć ubezpieczenie społeczne. Czasami na owoce swojej pracy trzeba poczekać kilka lat i jak podaje USDA trzy piąte farmerów sprzedaje swoje produkty za mniej niż 10,000 dol. rocznie.

Nie zmienia to jednak faktu, że rolnictwo z recesją poradziło sobie dużo lepiej niż inne sektory gospodarki. Rząd paradoksalnie powinien się ciszyć i już myśleć o dodatkowych programach i pożyczkach dla rolników na rozpoczęcie działalności – 60 proc. farmerów jest w wieku powyżej 55 lat i gdy odejdą na emeryturę, zapasy żywności zaczną maleć. Wtedy zostanie już tylko pilne śledzenie taryf celnych…

as

6 KOMENTARZE

  1. Ja juz dawno na ten temat myslalem, nawet juz podjalem pewne kroki rozgladajeac sie za farma.Kupic farme w Michigan nie jest tak drogo, jest tam wiele upadajacych, ktorych starzy farmerzy juz nie uprawiaja, a ich dzieci maja swoje profesje i chetnie sprzedadza taka farme, jak ich rodzice umra albo wysla do domu stracow.Poza Kalifornia, mozna w dobrym klimacie kupic ziemie w stanach poludniowych i poludniowo wschodnich.Czekam tylko teraz na dlugo oczekiwana amnestie, a potem inwestuje w farme.

    • klimek , na stare lata trzeba kupony odcinac a nie tyrac w polu.zainwestuj troche w botox, zmien honde na maserati, pozbadz sie sandalow i ruszaj w swiat cieszyc sie zyciem a nie tam kozy doic i serke owczy lepic…jesli juz to amiszem zostan, oni przynajmniej maja marketing zapewniony.
      pozdrawiam, zdrowych i wesolych chociaz wiem ze ty tych poganskich swiat nie obchodzisz 🙂

    • Hondy nie mam, mam za to 12-letniego zielonego Pontiac’a Transport’a,z rozbita tylna szyba i w te miejsce owiniente folia.jak cos takiego zobaczysz w Chicago, to wiedz ze to ja.

REKLAMA

2123354230 views

REKLAMA

REKLAMA

2123354247 views

REKLAMA

REKLAMA

2125150567 views

REKLAMA

2123354257 views

REKLAMA

2123354263 views

REKLAMA

2123354267 views