REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Route 66

-

Dziś czas na opowieść o podróży z Vegas do Chicago. To całe 3070 kilometrów podróży przez Nevadę, Arizonę, Nowy Meksyk, Teksas, Oklahomę, Missouri i Illinois. Nie da się ukryć, że to de facto trasa, którą biegnie słynna droga 66. Droga ta powstała w 1926 roku w ramach narodowego planu budowy dróg międzystanowych i połączyła Chicago z Los Angeles.

Niestety, droga ta nie istnieje już od 1984 roku, gdy po wybudowaniu nowoczesnej sieci autostrad łączących cały kraj drogi tego typu, przebiegające przez centra miejscowości, straciły na znaczeniu.

REKLAMA

W końcu droga ta była po prostu technologicznie przestarzała, kręta, niebezpieczna i nie przystosowana do obsługi ciężkiego ruchu. Dziś trasa drogi 66 pokrywa się z autostradami I-40, I-44, I-55 i tymi drogami podróżowaliśmy na wschód.

Październikowa pora dała nam dodatkowe „atrakcje” pogodowe – burze piaskowe w Nowym Meksyku i silne wiatry w Teksasie i Oklahomie. Ale były także przyjemności i to cudowne. Przede wszystkim widoki, otwarta przestrzeń aż po horyzont (górski odcinek 66-tki de facto ma miejsce tylko w Arizonie i Kalifornii). Także atrakcje po drodze, świetnie oznaczone i opisane. Często są to lokalne małe biznesy utrzymywane tylko i wyłącznie dzięki turystom. W końcu lokalni dawno przenieśli się na wygodne autostrady i nie są zainteresowani atrakcjami, które odwołują się do historii tej drogi.

Naszą największą atrakcją była wizyta w teksańskim mieście Amarillo, które słynie między innymi z restauracji Big Texan Amarillo, gdzie każdy i o każdej porze może wziąć udział w słynnym konkursie jedzenia steka na czas. A mowa o zjedzeniu słynnego Big Texan ważącego 2 kilogramy + 5 dodatków w jedną godzinę. Jeśli dasz radę – nie płacisz. To i brawa innych gości restauracji będą twoją nagrodą.

Ja zadowoliłem się skromnym 400 gramowym T-bone (bez dodatków), za którego zapłaciłem 28 dolarów. Jak za tak wspaniałego steka w tak kultowym miejscu to naprawdę niewiele. Swój obiad jadłem w typowo teksańskim towarzystwie. Wszędzie słychać było śmiechy i rozmowy Teksańczyków, którzy przyjechali tu dla dobrego jedzenia i fajnej atmosfery. I od nich dowiedziałem się, jak ważna jest dla nich niezależność Teksasu.

W końcu Teksas sam wyzwolił się spod dominacji Meksyku, proklamował niepodległość i stanowił niezależną Republikę Teksasu w latach 1836-1845, po czym sam przystąpił do USA na własnych zasadach (między innymi Senat stanu Teksas ma prawo do decyzji o separacji od USA bez konieczności pytania o zgodę Kongresu USA). Może dlatego aż do dziś, jeśli Teksańczyk wraca do Teksasu z innych części USA mówi, że wrócił z USA. Tak silne jest poczucie niezależności i odmienności w tym miejscu Ameryki.

Na koniec dodam, że by przejechać całą Route 66, potrzeba sporo czasu. Jeśli zatem nie masz siły i czasu odbyć całej tej podróży na raz, podziel ją na odcinki. I tak odcinek przez Illinois możesz spokojnie przejechać w jeden cały dzień. Sporo tam pamiątek i atrakcji związanych z tym szlakiem. Począwszy od Chicago a na brzegach Missisipi kończąc.

Zapraszamy do zapoznania się z planami wycieczek po Stanach Zjednoczonych na lata 2021/2022. Sprawdź www.rektravel.com

Przewodnik Rek Travel, przewodnik turystyczny i górski, autor tekstów podróżniczych.

REKLAMA

2093081624 views

REKLAMA

2093081911 views

REKLAMA

2094878363 views

REKLAMA

2093082164 views

REKLAMA

2093082302 views

REKLAMA

2093082443 views