0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPodróżeNiezwykłe zdjęcia z wakacji

Niezwykłe zdjęcia z wakacji

-

fot.condesign/pixabay.com
fot.condesign/pixabay.com

Aparat fotograficzny to obowiązkowe akcesorium podczas wyjazdów wakacyjnych. Teraz coraz częściej jest on zastępowany przez smartfon, a nowoczesne modele pozwalają na zrobienie pięknych zdjęć. Oto kilka porad, które sprawią, że wasze wakacyjne zdjęcia przypominać będą fotografie z podróżniczych albumów i turystycznych folderów.

1. Światło

REKLAMA

Fotografia nie jest niczym innym jak wiązką światła, która została przepuszczona przez obiektyw i padła na materiał światłoczuły. Warto wiedzieć jako fotograf, jak wykorzystać je tak, aby tworzyć zdjęcia jedyne w swoim rodzaju, w których światło nie przeszkadza, ale pomaga w wydobyciu piękna krajobrazu.

Pamiętaj, że efekt fotografii w dużej mierze zależy od pogody, dlatego często patrz w niebo. Chmury nie muszą być przy tym przeszkodą, ponieważ można wykorzystać je z powodzeniem do swoich celów – wspaniale zmiękczają światło. Nie można jednoznacznie powiedzieć, że określona aura czy pora dni są dobre czy złe do fotografowania, ponieważ każda ma swoje plusy i minusy.

Gdy zależy ci na wyeksponowaniu słońca, możesz robić zdjęcia nawet w południe. Chociaż światłocienie są mocno widoczne, to jednak nie warto rezygnować wtedy z fotografii. Oczywiście, gdy wykonasz zdjęcia wcześniej lub później, efekt będzie całkowicie odmienny nawet w tym samym miejscu, dlatego jeżeli masz taką możliwość, staraj się robić zdjęcia o różnych porach, aby potem wybrać takie, które będzie najbardziej atrakcyjne wizualnie.

2. Nie myśl szablonowo

Pamiętaj o tym, że twoje zdjęcia są osobistym zapisem podróży. Wiele osób wykonuje mimowolnie takie same fotografie jak drukowane pocztówki, oczywiście, wcale nie oznacza to, że takie ujęcie jest złe, ale warto też pomyśleć bardziej nieszablonowo. Nawet drobne zmiany mogą dać całkowicie odmienne efekty, na przykład obniżenie statywu aparatu fotograficznego, wspięcie się na schody czy też wejście nieco w morze. Nie chodź utartymi ścieżkami i uruchom swoją wyobraźnię!

Gdy jesteś nad morzem, pomyśl o tym, aby skorzystać z dostępnych rejsów, nad jeziorami możesz wypożyczyć łódkę, w górach – wybrać się na przejażdżkę kolejką linową. Jeśli dysponujesz odpowiednim sprzętem, możesz pomyśleć o zrobieniu zdjęć podwodnych (potrzebna będzie wodoodporna obudowa) – ciekawy efekt to fotografie robione do połowy zanurzonym aparatem.

3. Zastąp histogram zdjęciami HDR

Histogram jest kluczem do odpowiedniej ekspozycji. Umiejętność jego odczytania pozwala na stworzenie efektownego zdjęcia. Zdarza się jednak i tak, że nawet profesjonalny aparat z wysokiej klasy matrycą nie jest w stanie oddać całkowicie szerokiej rozpiętości tonalnej. Dlatego też zdjęcia tego rodzaju nie zawsze wyglądają dobrze – mogą być niedoświetlone, prześwietlone, pojawiają się na nich szumy.

Rozwiązaniem takiego problemu może być zastosowanie HDR-ów, czyli inaczej zdjęć o poszerzonej rozpiętości tonalnej. W tym przypadku robi się trzy różne ujęcia lub też wyższą ich liczbę, które składają się na finalne zdjęcie. W ten sposób można uzyskać interesujący rezultat, chociaż może on odbiegać nieco od naturalności.

Do wykonania zdjęć wykorzystuje się często metodę bracketingu. W tym przypadku aparat fotograficzny wykonuje serię zdjęć różniących się pomiędzy sobą ekspozycją – są to zdjęcia od nadmiernie niedoświetlonego po prześwietlone. Można z tych zdjęć przygotować HDR, ale oczywiście także istnieje możliwość użycia więcej niż trzech fotografii.

Niektóre aparaty fotograficzne mają już wbudowane funkcje HDS, które ze zdjęć w formacie RAW dają gotowe zdjęcie JPG. Warto pamiętać o tym, że do robienia zdjęć HDR potrzebny będzie stabilny statyw oraz statyczna scena, dlatego najlepiej sprawdzają się one w przypadku krajobrazów, a w miastach w tych miejscach, w których nie ma ruchu, ponieważ w rezultacie zdjęcie może nie wyjść tak atrakcyjne.

4. Gdy turyści przeszkadzają…

Podczas robienia zdjęć pocztówkowych największą zmorą fotografa są wszędobylscy ludzie. Dlatego też najlepsze pory do fotografowania to te, w których plaże, lasy, ulice nie są jeszcze wypełnione tłumami – wczesny ranek jest pod tym względem chwilą idealną. Niestety, wcześnie rano nie sposób uzyskać pożądanego oświetlenia. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, aby pozbyć się ludzi ze zdjęć.

Pierwszy pomysł o użycie filtrów szarych ND – pozwalają one na wydłużenie czasu naświetlania, dlatego też nawet w słoneczny dzień będzie można otrzymać czas kilku czy nawet kilkunastu sekund bez domknięcia przesłony do wartości granicznych. W tym przypadku obiekty poruszające się, na przykład ludzie, nie będą tak widoczni. Oczywiście, problem pojawia się wtedy, gdy ktoś pozostaje nieruchomy. Drugim minusem filtrów szarych ND jest rozmycie pozostałych obiektów ruchomych, na przykład poruszających się liści na drzewach czy fal.

Drugą metodą jest wykorzystanie programu do obróbki graficznej. To konieczne między innymi w przypadku fotografowania morza i plaży – wiele osób leży w tym samym miejscu, a filtry mogłyby znacznie zniekształcić zdjęcia. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z programu Photoshop czy innego rodzaju, aby za pomocą narzędzi, na przykład stempel, wypełnienie czy kopiowanie powoli wymazywać w ludzi oraz inne niepotrzebne elementy ze zdjęcia. Później zdjęcia trzeba dopracować, aby poprawki nie były widoczne.

5. Rób zdjęcia panoramiczne

Na wakacjach do przygotowywania zdjęć z pięknymi krajobrazami bardzo dobrze sprawdzają się szerokie obiektywy. Niemniej jednak zdarza się, że nawet bardzo szeroka ogniskowa, na przykład 17 mm nie pozwala na uchwycenie wszystkich detali. Dlatego też rozwiązaniem jest skorzystanie z funkcji panoramy – teraz posiadają ją praktycznie wszystkie nowoczesne aparaty fotograficzne, a nawet smartfony.

Wykonanie tego rodzaju zdjęć wcale nie jest skomplikowane. Chociaż można spotkać się z zaleceniami, aby użyć do tego celu statywu czy głowicy panoramicznej, to jednak można poradzić sobie bez problemu. Takie akcesoria przede wszystkim sprawdzają się we wnętrzach, ale fotografując krajobrazy można obejść się bez nich. Wystarczy włączyć odpowiedni tryb fotograficzny i zacząć obracać się wokół własnej osi, a prawie na pewno zdjęcie będzie wykonane prawidłowo.

6. Szukaj inspiracji

W internecie znajdziesz wiele różnych zdjęć pocztówkowych – na blogach, serwisach turystycznych i forach fotograficznych. Mogą być dla ciebie wspaniałą inspiracją, aby wypróbować podobnych sztuczek i technik także w trakcie swoich wakacji. Możesz także na stronach internetowych znaleźć wiele różnych porad i wskazówek, dzięki którym tworzenie fotografii będzie jeszcze bardziej ekscytujące.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże ci w przygotowywaniu niezwykłych zdjęć z wakacji. Chociaż większość zaprezentowanych przez nas informacji dotyczy profesjonalnych lustrzanek, to jednak część z nich na pewno przyda się też właścicielom zwykłych aparatów kompaktowych czy smartfonów. Najważniejsza porada dla każdego to – nie ograniczać się i bawić się fotografią – nie spędzać nadmiaru czasu nad dobieraniem perfekcyjnych parametrów czy ujęć. Warto po prostu poświecić go na zasłużony wypoczynek, a fotografię traktować jako jego uzupełnienie.

centerfly_LOGO

REKLAMA

2091201738 views

REKLAMA

2091202040 views

REKLAMA

2092998499 views

REKLAMA

2091202321 views

REKLAMA

2091202467 views

REKLAMA

2091202613 views