REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaMateriał partneraNiewolnicze rytmy tańcem porywającym cały świat! Gorące rytmy samby

Niewolnicze rytmy tańcem porywającym cały świat! Gorące rytmy samby

-

Oprócz oszałamiająco pięknych plaż i gór, Rio de Janeiro jest sceną największej imprezy karnawałowej na naszej planecie. Na prawie cały tydzień miasto zanurza się w wyjątkowej atmosferze, która porywa Brazylijczyków i turystów z całego świata.

Ten największy spektakl na Ziemi transmitowany jest przez wiele telewizji ale tylko ci, którzy uczestniczą w tym na żywo, mają poczucie piękna i uroku, jakie zapewniają rytmy samby. 

REKLAMA

Samba zaczęła powstawać jeszcze za czasów niewolnictwa na plantacjach, gdzie pracowali i żyli niewolnicy i to oni kultywowali swoje rodzime tradycje i swoje rytuały religijne.

Batuque czyli mocne uderzenia w bębny i wybijanie taktów związanych  z modlitwami było podstawą do początków samby. Nazwa pochodzi od słowa afrykańskiego co oznacza taniec w grupie i przy zbliżaniu się do siebie dotykanie się brzuchami czyli umbigada. Rio de Janeiro po zniesieniu niewolnictwa stało się głównym punktem migracji, które rosło w przybywających poszukujących pracy. Są to lata początku XX wieku. Byli niewolnicy zaczęli się solidaryzować jeszcze bardziej i tak powstawały enklawy nazywane Małą Afryką w Rio de Janeiro.

W tamtych czasach takie hołdowanie tradycjom afrykańskim było zakazane przez ówczesne władze, stąd te spotkania miały charakter tajny. Donga, Mauro de Almeida, Baiano, Pixinguinha i inni czołowi twórcy pierwszych kompozycji samby uczestniczyli w tych spotkaniach. Dopiero w latach trzydziestych XX wieku parady samby zostały wpisane na listę imprez karnawałowych Rio de Janeiro, ale dużo później te cudowne parady stały się symbolem karnawału Carioca i jednocześnie narodowym dorobkiem kultury Brazylii.

Każdy zna powiedzenie, że szkoły samby przygotowują się do karnawały przez cały rok. Ogólnie przyjęta nazwa szkoła samby dotyczy stowarzyszeń ludzi kolorowych, które mają swoje korzenie w początkach XX wieku i do dziś kultywują swoje tradycje rodzime. Takich zgrupowań w Rio de Janeiro jest około 70, ale najważniejsze są te, które biorą udział w karnawale na pokazie na Sambodromie czyli słynnej alei samby. W najważniejszych pokazach bierze udział 12 szkół, są to dwa dni niedziela i poniedziałek, a dokładnie dwie noce.

Każda szkoła przygotowuje spektakl skupiający około 3000 tancerzy i tancerek. Rytmami i krokami samby interpretowane są różne tematy wybrane przez organizatorów parad. Tematy są różne, mogą nawiązywać do historii, religii, przyrody, tradycji, a także mogą oddawać cześć twórczości ważnych postaci ze sztuki, czy muzyki  Brazylii i nie tylko. W paradzie jednej szkoły bierze udział około 3000 osób, które podzielone są na podgrupy, a część występuje na wielkich platformach. Cały spektakl otwiera comissao da frente, czyli grupa tancerzy i tancerek wprowadzająca w temat i dalej za nimi wielka platforma otwierająca spektakl.

Każda podgrupa ma różne stroje odpowiadające tematowi, słowa piosenki nawiązują do tematu, wszystko musi tworzyć harmonię i interpretować wybrany temat. A dlaczego? Te parady to konkurs i zwycięzca, to mistrz karnawału danego roku. Kolory, piękne stroje, orkiestra, spektakularne platformy i wiele innych elementów przenosi każdego w szał samby i tradycji Brazylii. Parada musi się zmieścić w odpowiednim czasie czyli jedna godzina i dziesięć minut. Uczestnicy są związani bardzo emocjonalnie z tym wielkim i unikatowym spektaklem, gdyż jest to celebrowanie ich tradycji i kultury i jest to wydarzenie bardzo ważne w historii samby i niewolnictwa.

Dzisiaj samba to taniec narodowy Brazylii, który kiedyś był zakazany i nieuznawany przez ludność białą. Manifest wolności i tolerancji to właśnie główne przesłanie karnawału Rio de Janeiro. A przy tym cudowny spektakl i niezapomniane przeżycie, uznane za największy karnawał świata. Teraz już każdy wie, dlaczego tak długo trwa przygotowanie do karnawału. Przygotowanie spektaklu na tyle osób, uszycie tylu różnych strojów, przeprowadzenie wielu prób wymaga całego roku. Rok 2021 był bez parad samby, ale już niedługo karnawał 2022 i szkoły mają trochę mniej czasu na organizacje, stąd praca jest wzmożona i całe Rio śledzi i czeka na ten ważny okres.

Parady samby to najważniejsza impreza karnawałowa w Rio de Janeiro, ale to nie koniec imprez, których jest wiele na ulicach tego cudownego miasta. Mieszkańcy Rio bawią się na tzw. blocos, czyli ulicznych koncertach, które przyciągają tysiące ludzi. W każdej dzielnicy Rio de Janeiro odbywają się takie koncerty od rana do późnych godzin nocnych.  Ludzie przebierają się, malują ciała, posypują się brokatem i bawią się przy różnych rytmach. Czas kulminacyjny tego okresu to dni od tłustego czwartku do środy popielcowej. Brazylijczycy bawią się 24 godziny na dobę, mało śpią i ten czas przeznaczają na zabawę i spotkania. W karnawale bardzo ważne są pocałunki, ludzie wymieniają buziaki między sobą.  Karnawał to także psikusy i w Brazylii w ciągu dnia ludzie obrzucają się confetti albo rozpryskują między sobą białą pianę w sprayu. Brazylijczycy mają tytuł najbardziej roztańczonego narodu świata i faktycznie muzyka i pląsy są typowym obrazem życia w Brazylii i nie tylko w karnawale. Głośna muzyka, konfetti, kolorowe stroje i taniec. To tym żyje Rio przez wszystkie dni karnawału.

Wycieczka do Brazylii i na karnawał w Rio z Rek Travel w dniach 22 lutego-3 marca 2022.

www.rektravel.com

Tomasz Kowalski
Przewodnik Rek Travel. Jego pasją są podróże i języki obce. Na codzień w Brazylii. Z wykształcenia jest germanistą, ale od wielu lat pracuje jako pilot i przewodnik turystyczny.

REKLAMA

2105111832 views

REKLAMA

2105112065 views

REKLAMA

2106908457 views

REKLAMA

2105112208 views

REKLAMA

2105112308 views

REKLAMA

2105112417 views