REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Podróże Barcelona i jej atrakcje turystyczne

Barcelona i jej atrakcje turystyczne

-

Panorama Barcelony fot.JoaquinAranoa/pixabay.com
Panorama Barcelony fot.JoaquinAranoa/pixabay.com

 

REKLAMA

Barcelona jest położona w północno-wschodniej Hiszpanii, nad ciepłym i zapraszającym do kąpieli Morzem Śródziemnym. To stolica wspólnoty autonomicznej Katalonii, drugie pod względem wielkości miasto kraju. Jest nie bez powodu uznawana za jedno z najpiękniejszych miast świata, w którym czeka wiele wspaniałych zabytków i atrakcji turystycznych. Co warto tutaj zobaczyć?

Sagrada Família

Najbardziej znany kościół w całej Hiszpanii. Budowany zgodnie z projektem Antonio Gaudiego od 1882 roku i jeszcze niewykończony całkowicie. Obecnie ma wysokość 115 metrów i jest zaliczany do najwyższych kościołów świata. Docelowo ma mieć aż 170 metrów.

La Rambla

Jest to najsłynniejsza, ale krótka, bo zaledwie kilometrowa ulica Barcelony przebiegająca przez centrum miasta. Znajduje się w popularnej wśród turystów dzielnicy Barri Gòtic, rozpoczyna się od od Plaça de Catalunya (Placu Katalońskiego) w centrum i prowadzi do pomnika Krzysztofa Kolumba na nabrzeżu. Znajduje się tu wiele kawiarenek, restauracji, sklepów i straganów.

Plaça de Catalunya

Inaczej Plac Kataloński – miejsce, w którym przecinają się główne ulice i dzielnice Barcelony, a mianowicie Barri Gòtic, Raval, Ciutat Vella i Eixample. W obrębie Placu znajduje się wiele rzeźb, między innymi Pasterz z Pau, której autorem jest Pablo Gargallo, Catalunya a Francesc Macià, rzeźba bogini, której autorem jest Josep Clarà czy też zespół rzeźb Josepa Llimony. Przy placu działają restauracje, kawiarnie, hotele i centra handlowe. To także ważny węzeł komunikacyjny.

Barri Gòtic

Dzielnica Gotycka, najsłynniejsza w Barcelonie, w samym centrum Starego Miasta. Znajduje się pomiędzy wybrzeżem a rondem Sant Pere i między aleją La Rambla i ulicą Via Laietana. Układ uliczek datuje się na XIII-XIV wiek, obecnie jest częściowo przebudowana. Najważniejsze obiekty w dzielnicy to Katedra św. Eulalii, Bazylika La Mercé czy pozostałości świątyni Augustusa. Znajdują się tutaj także liczne kawiarnie, restauracje, cukiernie i urocze sklepiki.

El Raval

Średniowieczna dzielnica z wąskimi uliczkami i wysokimi budynkami będąca częścią Ciutat Vella. Nieformalnie określana jest także jako dzielnica chińska ze względu na swój kosmopolityczny charakter – aż połowa jej mieszkańców to imigranci. W przeszłości znana głównie z wysokiego poziomu przestępczości, dzisiaj jako dzielnica turystyczna i artystyczna. Znajduje się tu Muzeum Sztuki Współczesnej oraz Centrum Kultury Współczesnej.

Park Güell

Niecodziennie prezentujący się Park Güell to dzieło katalońskiego architekta Antonio Gaudiego. Jest to spory ogród z wieloma elementami architektonicznymi – mostkami, krętymi schodami, ścieżkami, domkami, otoczony murem o nieregularnym kształcie. Znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Zdecydowanie jedno z miejsc, które trzeba odwiedzić w Barcelonie.

Casa Milà, Casa Batlló i Casa Vicens

Trzy budynki zaprojektowane także przez Antonio Gaudiego. Zachwycają swoim unikatowym stylem architektonicznym. Casa Milà wygląda jak wyciosana z bloku skalnego, natomiast Casa Vicens stanowi efektowne połączenie stylów neogotyckiego z neomauretańskim. Casa Batlló z kolei nawiązuje do motywów zwierzęcych – balkony mają formę kości, a płytki pokrywające ściany i dach przypominają rybie łuski.

Katedra Świętej Eulalii

Nazywana Cathedral de la Santa Creu i Santa Eulalia czy La Seu. Jest jednym z cennych przykładów architektury gotyckiej. Została wybudowana w XIII-XV wieku na miejscu dawnej rzymskiej świątyni. Wewnątrz znajduje się nagrobek św. Eulalii, a także liczne rzeźby gotyckie, w wirydarzu staw z fontanną.

Palau Reial Major

Pałac Królewski położony w Dzielnicy Gotyckiej, pochodzi z okresu średniowiecznego, był w przeszłości siedzibą hrabiów, potem królów Aragonii. Zbudowany w XIV wieku przez króla Piotra IV Aragońskiego. Znajduje się tutaj także kaplica św. Agaty z początków XIV wieku.

Sagrada Familia fot.Patrice_Audet/pixabay.com
Sagrada Familia fot.Patrice_Audet/pixabay.com

 

L’Aquarium de Barcelona

Znane oceanarium L’Aquarium de Barcelona położone jest nad wybrzeżem Morza Śródziemnego. Znajduje się tutaj aż 20 basenów ze zróżnicowanymi okazami fauny i flory. Turystów przyciąga w szczególności 80-metrowy tunel znajdujący się pod akwarium, dzięki któremu z nietypowej perspektywy oglądać można rekiny i płaszczki.

La Font Màgica

Inaczej Magiczna Fontana, kompleks fontann, który znajduje się przy Avenida Maria Cristina, u podnóża Montjuïc. La Font Màgica została wzniesiona w 1929 roku podczas wystawy światowej EXPO odbywającej się wtedy w Barcelonie. Wieczorem można oglądać tutaj spektakl woda-światło-dźwięk.

Camp Nou

Słynny stadion klubu F.C. Barcelona „Barca” – obowiązkowe miejsce dla każdego fana piłki nożnej. Jeden z największych stadionów piłkarskich w Europie. Na jego terenie znajduje się także Museum del Barca poświęcone historii barcelońskiego klubu.

Tibidabo

To wzniesienie mające 512 metrów, skąd rozciąga się wspaniały widok na Barcelonę i linię brzegową Morza Śródziemnego. Na wzgórze można dostać się kolejką, transportem publicznym czy też pieszo lub rowerem. Warto wybrać podróż zabytkowym tramwajem Tramvia Blau. Znajduje się tutaj XX-wieczny Kościół Najświętszego Serca, a także parków rozrywki z wesołym miasteczkiem pochodzący z początku XX wieku. Torre de Collserola to inna atrakcja Tibidabo – wieża radiowo-telewizyjna o wysokości 288 metrów, na której znajduje się platforma obserwacyjna.

centerfly_LOGO

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks