REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna PNA Zjazd Kongresu Polonii Amerykańskiej i obchody 75-lecia KPA

Zjazd Kongresu Polonii Amerykańskiej i obchody 75-lecia KPA

-

W czwartek 14 listopada w Rosemont K. Chicago rozpoczął się zjazd Kongresu Polonii Amerykańskiej zbiegający się z obchodami 75-lecia tej organizacji. Z tej okazji tego samego dnia wieczorem odbył się uroczysty bankiet z udziałem sekretarza stanu RP Adama Kwiatkowskiego. Z inicjatywy ministra Kwatkowskiego oddano też hołd założycielom KPA.

W dwudniowym zjeździe o charakterze sprawozdawczym wzięło udział kilkudziesięciu dyrektorów KPA z całego kraju. Zgromadzonych powitał prezes KPA i ZNP Frank Spula. W czwartkowy wieczór delegaci uczestniczyli, wraz z zaproszonymi gośćmi, w uroczystym bankiecie z okazji 75. rocznicy powstania i działalności KPA.

Specjalnym gościem honorowym obchodów diamentowego jubileuszu KPA był sekretarz stanu Rzeczypospolitej Adam Kwiatkowski, reprezentujący prezydenta RP Andrzeja Dudę. Minister przekazał KPA życzenia i gratulacje od polskiego przywódcy.

Wcześniej tego dnia minister Kwiatkowski wraz z delegacją KPA i Konsulatu Generalnego RP w Chicago oddał hołd założycielom organizacji, składając wieńce na ich grobach. Kwiaty zwieńczyły m.in. mogiły: prezesa Charlesa Rozmarka i wiceprezesów – Honoraty Woloskiej i Johna Olejniczaka. W uroczystym złożeniu wieńców z inicjatywy min. Kwiatkowskiego udział też wzięli: prezes ZNP i KPA Frank Spula, konsul generalny RP w Chicago Piotr Janicki, wicekonsul RP Piotr Semeniuk, prezes PRCU James Robaczewski, skarbnik PRCU Agnieszka Bastrzyk oraz wiceprezeski KPA Bożena Kaminski i Micheline Jaminski.

Przypomnijmy, że Kongres Polonii Amerykańskiej został założony w 1944 r., by reprezentować interesy Amerykanów polskiego pochodzenia w Stanach Zjednoczonych. KPA jest federacją, do której należy ponad trzy tysiące polonijnych organizacji, klubów i ugrupowań weteranów. Nowe władze organizacji wybierane są co dwa lata.
O ideach, celach i zadaniach oraz o historii i bieżącej działalność KPA można przeczytać na witrynie organizacji pod adresem: http://www.pac1944.org/

Relację ze zjazdu i uroczystości diamentowego jubiluszu KPA przekażemy w następnym wydaniu weekendowym. (ao)

Uroczyste złożenie wieńców na grobach założycieli KPA z inicjatywy ministra Adama Kwiatkowskiego

Zdj. KPA, Łukasz Dudka

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks