REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna PNA Oświadczenie Kongresu Polonii Amerykańskiej ws. śmierci George’a Floyda i dewastacji pomników Tadeusza...

Oświadczenie Kongresu Polonii Amerykańskiej ws. śmierci George’a Floyda i dewastacji pomników Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego

-

Kongres Polonii Amerykańskiej wystosował oświadczenie, w którym przekazuje wyrazy współczucia rodzinie zabitego w Minneapolis George’a Floyda. Wyraża też troskę w związku z wandalizmem, którego dopuszczono się na pomnikach Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego w stołecznym Waszyngtonie podczas ostatniej fali protestów i zamieszek.

Oświadczenie zostało podpisane przez prezesa KPA, Franka J. Spulę i opublikowane na stronie internetowej Polish American Congress. Oryginał przesłania można znaleźć pod adresem: http://www.pac1944.org/news/president-spulas-letter-regarding-kosciuszko-monument-in-washington-d-c/

REKLAMA

2147483647 clicks

Poniżej przedstawiamy tłumaczenie oświadczenia prezesa Spuli ws. wydarzeń w stolicy USA.

,,Społeczność polsko-amerykańska, podobnie jak inne społeczności jest zasmucona i wstrząśnięta tragiczną śmiercią Pana George’a Floyda z Minneapolis w Minnesocie, która wywołała gniew w naszym narodzie. Przekazujemy wyrazy współczucia jego rodzinie i przyjaciołom.

Jesteśmy też bardzo poruszeni bezmyślnymi aktami wandalizmu, popełnionymi na pomnikach Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego w Waszyngtonie D.C. Obaj polsko-amerykańscy wojskowi bohaterowie położyli znaczne zasługi w walce o wolność naszego kraju i na rzecz demokracji.

Pomnik Kościuszki został wzniesiony przez Związek Narodowy Polski (Polish National Alliance, PNA -red.) w 1910 r. w celu upamiętnienia tego polsko-amerykańskiego bohatera za jego odwagę i dążenie do wolności.

W swoim testamencie Generał Kościuszko wyraził pragnienie, aby jego majątek został użyty na rzecz oswobodzenia i edukacji niewolników.

Generał Kościuszko był znany jako jeden z pierwszych abolicjonistów. Prosił prezydenta Thomasa Jeffersona, aby zniósł niewolnictwo i uczynił go wykonawcą swojego testamentu.

W stołecznym Waszyngtonie zdewastowano też inne pomniki, a wśród nich Kazimierza Pułaskiego. Jako młodzieniec Pułaski walczył o wolność Polski. W 1777 r. przyłączył się do walki o niepodległość Ameryki. Podczas swojego krótkiego życia zasłynął jako ,,Ojciec Amerykańskiej Kawalerii”.

Obecnie w czasach chaosu i próby ciągle zmagamy się z pandemią i nie ma usprawiedliwienia dla ignoranckich działań. Nasz kraj powstał na fundamencie demokracji i wolności, które pozwalają na pokojowe demonstracje w obliczu niesprawiedliwości, ale nie pochwala dewastowania społeczności i nie tędy wiedzie droga do uzyskania sprawiedliwości. Wandalizm nie przydaje zaszczytu tragicznej śmierci George’a Floyda.

Teraz powinniśmy zjednoczyć się na rzecz czynienia lepszymi naszych społeczności.

O to walczyli obaj i Kościuszko i Pułaski, dlatego powinniśmy okazać empatię, współczucie i szacunek, i zjednoczyć się jako kraj.

Frank J. Spula

Prezes Kongres Polonii Amerykańskiej

(Opracowanie redakcji)

Delegacja KPA złożyła kwiaty pod pomnikiem w 2017 roku fot. Alicja Kuklińska

REKLAMA

2131760292 views

REKLAMA

REKLAMA

2131760307 views

REKLAMA

REKLAMA

2133556627 views

REKLAMA

2131760317 views

REKLAMA

2131760320 views

REKLAMA

2131760324 views