REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna PNA Delegacja Kongresu Polonii Amerykańskiej na majowych obchodach w Polsce

Delegacja Kongresu Polonii Amerykańskiej na majowych obchodach w Polsce

-

Prezes Frank Spula (L) i Alicja Kuklińska (P) z Prezydencką Parą (w środku) – prezydentem Andrzejem Duda i pierwsza dama RP Agatą Kornhauser-Dudą

Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego, Frank Spula, został zaproszony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę na obchody majowych świąt w Polsce. Przebywając z wizytą w Kraju nad Wisłą, prezes Spula wraz delegacją KPA nie tylko uczestniczył w oficjalnych uroczystościach państwowych, ale też odbył kilka ważnych spotkań z przedstawicielami polskich władz.

REKLAMA

Podczas polskiej wizyty, w dniach 2-5 maja, prezesowi Frankowi Spuli towarzyszyły: wiceprezes KPA Bożena Kamińska (z małżonkiem) i Alicja Kuklińska, sekretarz krajowa Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance, PNA), a zarazem dyrektorka Kongresu Polonii Amerykańskiej (Polish American Congress, PAC). Z Chicago przybyli też na uroczystości prof.Marek Rudnicki, prezes Związku Lekarzy Polskich w Ameryce, członek Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Alicja Nawara, przedstawicielka Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, a także Jolanta Tatara – pedagog, prezes Światowego Kongresu Oświaty Polonijnej, która podczas obchodów Dnia Flagi otrzymała z rąk prezydenta Andrzeja Dudy Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Premier Mateusz Morawiecki (w środku) oraz prezes Frank Spula (L) i prezes Dariusz Bonisławskim (P)

Była ona jedną z kilku osób wyróżnionych przez prezydenta RP – za zasługi na rzecz środowisk polonijnych na całym świecie – podczas ceremonii Dnia Flagi, w czwartek 2 maja, na dziedzińcu warszawskiego Belwederu. Wieczorem tego samego dnia prezes Frank Spula wraz delegacją KPA i ZNP wziął udział w przyjęciu wydanym przez Stowarzyszenie ,,Wspólnota Polska”, gdzie miał okazję rozmawiać z prezesem tego stowarzyszenia Dariuszem Bonisławskim i wygłosić krótkie przemówienie, w którym akcentował konieczność otwartej komunikacji i zacieśniania współpracy między Kongresem Polonii Amerykańskiej a Polską. Tego samego wieczoru odbył też krótkie spotkanie z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim .

Dr Jolanta Tatara z odznaczeniem państwowym RP

W piątek 3 maja prezes Spula uczestniczył w obchodach Narodowego Święta 3 Maja na Placu Zamkowym. Odbyła się tam defilada wojskowa pod hasłem „Silni w sojuszach”, honorująca nie tylko Święto Narodowe 3 Maja, ale też 20. rocznicę wstąpienia Polski do Sojuszu Połnocnoatlantyckiego (NATO) i 15. rocznicy wstąpienia do Unii Europejskiej (UE). Podczas przyjęcia wydanego wieczorem przez prezydenta na Zamku Królewskim, prezes Spula miał również okazję porozmawiać z premierem Mateuszem Morawieckim i pogratulować mu udziału w filmie pt. ,,Poland: The Royal Tour”, promującym współczesną Polskę na tle jej historii i kultury.

Alicja Kuklińska i prof. Marek Rudnicki

Podczas wizyty w Warszawie prezes Spula spotkał się również: z sekretarzem stanu Adamem Kwiatkowskim, Ministrem w Kancelarii Prezydenta RP oraz dr. Bogusławem Winidem, doradcą prezydenta RP i Janem Badowskim, dyrektorem Biura Współpracy z Polonia i Polakami za Granicą.

Prezes Spula ocenił swoją wizytę jako bardzo udana i owocną. Wyraził dumę ze swojego polskiego pochodzenia i radość, że kraj jego dziadków dynamicznie się rozwija i pięknieje. (Inf. wł.)

Zdjęcia: Biuro Prezesa KPA

Uroczystości majowe

Parada majowa

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA