REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna PNA 138 urodziny Związku Narodowego Polskiego

138 urodziny Związku Narodowego Polskiego

-

15 lutego 2018 r. Związek Narodowy Polski świętował swoje 138 urodziny. Jak powiedział prezes ZNP, Frank Spula, „wielkie uroczystości zarezerwowane są na okrągłe rocznice Związku”. Ostatni czwartek był w tej największej polonijnej instytucji finansowej normalnym dniem pracy, warto jednak, przy okazji tych urodzin, podsumować kolejny, niezwykle ważny rok istnienia Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance).

Zebranie założycielskie Związku Narodowego Polskiego odbyło się dokładnie 15 lutego 1880 roku w Filadelfii. Założyciele Związku – grupa polskich patriotów z Juliuszem Andrzejkowiczem na czele, Janem Popielińskim, Juliuszem Szajnertem i Julianem Lipińskim – zainicjowała powstanie organizacji, która miała zjednoczyć rozproszoną dotychczas amerykańską Polonię oraz wesprzeć starania Ojczyzny walczącej o odzyskanie niepodległości.

REKLAMA

Ojcowie założyciele. Od lewej: John Blachowski (stoi), Julian Lipinski, John Popielinski, Julius Andrzejkowicz i Julis Szajnert. Na niebie nad nimi wizerunek Agatona Gillera.
fot.Grzegorz Dziedzic

138 lat później ZNP to potężna organizacja, zarządzająca aktywami liczonymi w setkach milionów dolarów, która w ciągu swojego istnienia zrzeszała ponad 2 miliony osób w całych Stanach Zjednoczonych.

Jednym z pierwszych postanowień ZNP powziętym już w 1880 roku była wypłata „pośmiertnego” rodzinom zmarłych członków. Ta prosta forma pomocy rodzinom Polaków mieszkających w USA szybko rozrosła się i dziś, jako jedna z najstarszych i największych organizacji bratniej pomocy w Stanach Zjednoczonych, Związek oferuje Polonii bogatą gamę nowoczesnych ubezpieczeń na życie oraz planów emerytalnych.

ZNP to jednak nie tylko ubezpieczenia. W minionym roku Związek rozbudował portfolio polonijnych mediów, których jest właścicielem. Do „Dziennika Związkowego” – najstarszej wydawanej nieprzerwanie polskojęzycznej gazety codziennej i radia WPNA 1490 AM dołączyła stacja Polish American Mix WPNA 103.1 FM.

– Nowa stacja radiowa Związku Narodowego Polskiego to oferta adresowana do młodych Polaków mieszkających w USA oraz osób polskiego pochodzenia urodzonych w Stanach – mówi prezes Frank Spula. – Wyjątkowa formuła radia Polish American Mix, czyli połączenie na antenie dwóch języków, dynamiczna, nowoczesna muzyka oraz młodzi prezenterzy wnoszący w eter powiew świeżości, to nasza recepta na sukces – dodaje Jacek Niemczyk, manager generalny obu stacji.

Prezes Spula z dumą przypomniał o obchodzonym w tym roku jubileuszu 110 lat istnienia „Dziennika Związkowego”, którego redakcja w ostatnim roku przeprowadziła się do budynku, gdzie znajduje się także siedziba główna ZNP przy 6100 N. Cicero Ave. w Chicago

ZNP od początku swojego istnienia angażuje się w przedsięwzięcia wspierające polską kulturę w Stanach Zjednoczonych oraz pomocowe dla najbardziej potrzebujących. Każdego roku Związek przyznaje stypendia naukowe na łączną sumę przekraczającą ćwierć miliona dolarów oraz wspiera finansowo kilkadziesiąt polonijnych szkół, zespołów tanecznych i chórów w całych Stanach.

Końcówka roku 2017 w USA upłynęła niestety pod znakiem kilku znaczących klęsk żywiołowych. Pożarów lasów w Kalifornii oraz huraganów na Florydzie i w Teksasie. Związek Narodowy Polski w krótkim czasie zebrał ponad 20 tys. dol. na pomoc rodzinom dotkniętym przez huragan Harvey. – Jako organizacja, czujemy się zobligowani do udzielenia pomocy potrzebującym zawsze, kiedy dotknie ich jakiś kataklizm. Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej akcji – powiedział Frank Spula.

Pytany o plany na 139 rok istnienia ZNP, prezes Spula mówi o innowacjach i otwartości na najmłodszą grupę Polonii. – Chcemy zrobić oczywiście jeszcze więcej i jeszcze bardziej się rozwijać. Z jednej strony cały czas unowocześniamy Związek, staramy się uatrakcyjnić naszą ofertę i dotrzeć z nią do coraz szerszej grupy osób. Z drugiej strony chcemy, żeby patronat ZNP udzielany polonijnym organizacjom był przez Polaków mieszkających w USA jeszcze bardziej dostrzegany. Szczególnie ważne jest dla nas najmłodsze, najbardziej dynamiczne pokolenie. Chcemy, żeby Związek Narodowy Polski był w ich oczach symbolem silnej i zjednoczonej Polonii.

W biznesie najtrudniejsze są podobno pierwsze lata. Według American Small Business Association, 30 proc. firm upada już w pierwszym roku swojego istnienia, dwie trzecie nie jest w stanie doczekać do swoich dziesiątych urodzin. 138 lat istnienia Związku Narodowego Polskiego stawia go więc w elitarnym gronie organizacji, które nie tylko przetrwały ten najtrudniejszy okres, ale przez cały czas dynamicznie się rozwijały i dziś mogą poszczycić się nie tylko solidnymi fundamentami finansowymi, setkami tysięcy zadowolonych klientów, ale i przebogatą, chlubną tradycją.

Dostojnemu Jubilatowi życzymy więc nie stu, ale dwustu i więcej lat!

Łukasz Dudka

fot.Grzegorz Dziedzic

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA