REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Parada 3 Maja WIWAT MAJ, 3 MAJ!

WIWAT MAJ, 3 MAJ!

-

NASZ PRZEWODNIK PO OBCHODACH MAJOWEGO ŚWIĘTA

[spacer color=”8BC234″ icon=”Select a Icon” style=”1″]

W bieżący weekend w centrum Chicago króluje biało-czerwona. Polonijna społeczność manifestuje swój patriotyzm i swoją dumę narodową. Świętujemy z okazji Dnia Polonii i Dnia Flagi oraz oddajemy hołd Konstytucji 3 Maja, pierwszej demokratycznej ustawie zasadniczej w Europie. Kulminacyjnym punktem obchodów jest 128. Parada Dnia Konstytucji 3 Maja w sobotę, 4 maja. Początek parady o godz. 11.30 am w śródmieściu Chicago. Maszerować będziemy ulicą Columbus Drive (od Balbo) – ,,Dziennik Związkowy” z numerem ,,55″. Uczestniczyć też będziemy w uroczystościach towarzyszących paradzie, które zapoczątkowała w czwartek 2 maja ceremonia wciągnięcia polskiej flagi przed Konsulatem Generalnym w Chicago.

REKLAMA

Nasza gazeta wraz z Komitetem Parady, działającym pod patronatem Związku Klubów Polskich, zaprasza i zachęca całą Polonię – dzieci, młodzież, dorosłych, wszystkie organizacje, stowarzyszenia, kluby, szkoły polskie, biznesy oraz osoby indywidualne do udziału w tym prestiżowym, patriotycznym wydarzeniu w życiu Polonii.

[spacer color=”8BC234″ icon=”Select a Icon” style=”1″]

fot.Peter Serocki

Silna Polonia to my!

Rozmowa z organizatorami chicagowskiej Parady Trzeciego Maja – prezesem Związku Klubów Polskich Janem Kopciem i rzeczniczką prasową Komitetu Parady dr Łucją Mirowską-Kopeć.
>>CZYTAJ TUTAJ<<

[spacer color=”8BC234″ icon=”Select a Icon” style=”1″]

Oto wydarzenia chicagowskich obchodów Święta Konstytucji 3 Maja:

piątek, 3 maja o 6 pm – Bankiet z okazji Święta 3 Maja – White Eagle, Niles; Polish-American Police Association,

sobota, 4 maja o godz. 8 am – ceremonia złożenia wieńca pod pomnikiem Kościuszki przy Solidarity i Lake Shore Drive (w pobliżu Planetarium Adlera),

sobota, 4 maja o godz. 8 am – brunch w Chicago Society,

sobota, 4 maja o godz. 11.30 am – początek parady (skrzyżowanie ulic Columbus i Balbo),

sobota, 4 maja o godz. 2.00 pm – Koncert Konstytucyjny w Chopin Garden w Parku Granta w śródmieściu Chicago,

sobota, 4 maja o godz. 6.00 pm – Bankiet z okazji 228. rocznicy Konstytucji 3 Maja w Chicago; Lone Tree Manor; kontakt: Ewa Rumiński, 773-742-1477; 3maj@usa.com. Wręczenie nagród w konkursie plastycznym,

niedziela 5 maja o godz. 10 am – msza św. w intencji Ojczyzny w kościele Św. Trójcy organizowana przez Związek Narodowy Polski.

Wszystkie informacje oraz formularze dostępne są na stronie internetowej organizatora parady: www.polishparade.org oraz w siedzibie Związku Klubów Polskich przy 5835 W. Diversey Ave. w Chicago. Informacje pod numerem tel. (773) 992-0857 lub fax: (773) 745-7278. Dodatkowy kontakt: prezes Jan Kopeć tel. (773) 405-2514 lub e-mail: jankopec60707@gmail.com.

[spacer color=”8BC234″ icon=”Select a Icon” style=”1″]

Związek Narodowy Polski obchodzi Święto Konstytucji 3 Maja

Związek Narodowy Polski (Polish National Alliance, PNA) uczci 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W sobotę, 4 maja o godz. 8 am odbędzie się ceremonia złożenia wieńca pod pomnikiem Kościuszki przy Solidarity i Lake Shore Drive (w pobliżu Planetarium Adlera). O 11.30 ze skrzyżowania ulic Balbo i Columbus wymaszeruje Parada 3 Maja. W niedzielę, 5 maja o godz. 10 am w kościele Trójcy Świętej przy 1118 N. Noble Street w Chicago, zostanie odprawiona msza św. dziękczynna sponsorowana przez ZNP (PNA). Głównym celebransem będzie biskup Leszek Leszkiewicz z Archidiecezji Tarnowskiej. ZNP (PNA) zaprasza całą Polonię do udziału w 3-majowych uroczystościach. (Inf. wł.)

[spacer color=”8BC234″ icon=”Select a Icon” style=”1″]

Przedstawiamy marszałków parady

[spacer color=”8BC234″ icon=”Select a Icon” style=”1″]

fot.Artur Partyka

Parada łączy Polonię

Jego marzeniem jest zjednoczenie Polonii i wspólne działanie dla dobra Polski i polonijnej wspólnoty. W tegorocznej paradzie pójdzie niosąc na rękach najmłodszą wnuczkę, by podkreślić wagę przekazywania następnym pokoleniom polskiej i góralskiej kultury. Rozmowa z Wielkim Marszałkiem Parady Trzeciego Maja w Chicago, prezesem Związku Podhalan w Północnej Ameryce, Józefem Cikowskim.
>>>CZYTAJ TUTAJ<<

[spacer color=”8BC234″ icon=”Select a Icon” style=”1″]

Dominic A. Pacyga  fot.Peter Serocki

2. Wicemarszałek parady prof. Dominik A. Pacyga. Imigrant w trzecim pokoleniu, urodził się w Chicago w 1949 roku. Profesor historii (emerytowany w 2017 r.) w Columbia College w Chicago. Studia doktorskie ukończył w 1981 roku na Uniwersytecie Illinois w Chicago. Jest autorem i współautorem sześciu książek poświęconych historii Chicago i chicagowskiej Polonii, m.in. “Slaughterhouse: Chicago’s Union Stock Yard and the World It Made” (2015), “Chicago: A Biography” (2009) i “Polish Immigrants and Industrial Chicago” (1991, 2001). Obecnie pracuje nad książką “Polish Chicago”. Laureat nagród Oskara Haleckiego i Mieczysława Haimana przyznawanej przez Polish American Historical Association oraz nagrody Catholic Book Award. Profesor wizytujący na uniwersytetach: Chicagowskim, Illinois i Oksfordzkim. W latach 2013-14 wykładał w Instytucie Studiów Amerykańskich i Polskiej Diaspory na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Współpracuje z wieloma muzeami, instytucjami pomocowymi i organizacjami etnicznymi w celu zachowania i prezentowania historii.

Andrew Przybylo   fot.Łukasz Dudka

3. Wicemarszałęk parady Andrew Przybyło. Od maja 2013 r. sprawuje urząd burmistrza Niles na północno-zachodnim przedmieściu Chicago. Jako burmistrz dba o społeczny i ekonomiczny rozwój miasta. W latach 1989-2013 zasiadał w Radzie Miasta Niles, a wcześniej był członkiem tutejszej komisji ds. planowania i zagospodarowania przestrzennego. Był współwłaścicielem popularnych sal bankietowych ,,White Eagle”. Jest działaczem wielu polonijnych i amerykańskich organizacji społecznych. Wielokrotnie wspierał różne inicjatywy polonijne poprzez m.in. udostępnianie bezpłatnie lub po obniżonych cenach sal bankietowych na zajęcia zespołów artystycznych, spotkań organizacji polonijnych, przyjęć polityków, itp. Absolwent chicagowskiego Loyola University. Na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Cornell University w Ithaca koło Nowego Jorku studiował zasady żywienia oraz zarządzania w gastronomii.

Maria Pappas   fot.Grzegorz Dziedzic

4. Przyjaciel Polonii Maria Pappas. Od 1998 r. sprawuje urząd skarbnika powiatu Cook. Pod jej kierunkiem zaniedbane i nieefektywne biuro skarbnika przekształciło się w skomputeryzowana, nowoczesną placówkę. Przez biuro skarbnika przepływa 18 mld dol. rocznie, z czego 13 mld dol. pochodzi z podatków od 1,8 mln nieruchomości w powiecie Cook. Przychody z podatków muszą być podzielone przez biuro skarbnika między 2200 samorządów lokalnych. Pappas jest z zawodu prawnikiem i psychologiem. Zanim została skarbnikiem powiatu Cook, zasiadała w radzie tego powiatu. Córka greckich imigrantów od dawna jest przyjaciółką Polonii, często podkreśla fakt, że wśród Polonii jest najwięcej właścicieli domów płacących podatki od posiadłości. Uczestniczy niemal we wszystkich uroczystościach polonijnych, a także honoruje przedstawicieli polskiej społeczności podczas celebracji urządzanych przez jej biuro.

[spacer color=”8BC234″ icon=”Select a Icon” style=”1″]

fot.Ewa Malcher, Artur Partyka

Chciałabym naprawić świat

Dokłada sobie obowiązków, żeby łatwiej sobie z nimi radzić. Jest dumna ze swojej polskości i wiary. Uważa, że należy walczyć z egoizmem i otwierać się na innych ludzi. Rozmowa z Żanetą Marcinik – Królową Parady Trzeciego Maja 2019.
>>>CZYTAJ TUTAJ<<<

[spacer color=”8BC234″ icon=”Select a Icon” style=”1″]

Wszyscy maszerujemy w Paradzie Dnia Konstytucji 3 Maja

Oto porządek kolumn marszowych parady:

I Zespół Pieśni i Tańca “Wawel” ZKP
II Polonijna Orkiestra Ludowa
III Stowarzyszenie Przyjaciół Ułanów Polskich im. Gen. T. Kościuszki w Chicago
IV Królowa Parady
V Grand Marshal, Vice Marshals
VI Officials

1 UNITED IMP-EXP.CPRP
2 LAS Hardwoods
3 Ignacy Jan Paderewski – Polish School
4 Polska Szkoła Św. Trójcy / Zespół pieśni i tańca “LAJKONIK”
5 COMED
6 Music Box Club
7 Chicago Society, PNA
8 Chicago Regional Council of Carpenters
9 Fundacja “Nasze Dzieci”
10 Fryderyk Chopin Polish School
11 Parafia Św. Konstancji i Polska Szkoła Św. Kolbe
12 St. Ferdinand’s Polish School
13 Polish & Slavic Federal Credit Union
14 Polish Judges of the Circuit Court of Cook County / Judge Diann Marsalek
15 Wspólnota Integracyjna Jaśmin
16 Polska Szkoła im. Urszuli Ledóchowskiej
17 Polska Szkoła im. Gen. Wł. Andersa
18 Polska Katolicka Szkoła im. Św. Błażeja
19 Związek Klubów Polskich w USA
20 Zrzeszenie Literatów Polskich im. Jana Pawła II / “Teatr Rzepicha”
21 Towarzystwo Dolnośląskie w Chicago
22 Klub Przyjaciół Ziemi Ropczyckiej
23 Klub Województwa Białostockiego
24 Towarzystwo Ratunkowe Kwików
25 Polsko-Amerykański Klub Łowiecki “Ostoja”
26 Fundacja Parafii Strzelce Wielkie
27 Polonia for Poland
28 Honory Dorothy Brown
29 Auta PRL Chicago
30 Willow Electrical Supply Co., Inc
31 Chicago Quad Squad
32 Fundacja Dar Serca / Gift From The Heart Foundation
33 Polska Szkoła im. Jana Kochanowskiego
34 Polska Katolicka Szkoła im. Świętego Krzyża
35 Polska Szkoła Językowa im. Feliksa Konarskiego
36 Polska Szkoła im. Mikołaja Kopernika
37 LOT Polish Airlines
38 Star-Tech Glass, Inc.
39 PNC Bank
40 Polska Szkoła Katolicka im. Św. Jakuba AP
41 Polska Szkoła Katolicka im. Św. Faustyny Kowalskiej w Lombard
42 Polska Szkoła im. Gen. Kazimierza Pułaskiego
43 Cardinal Wyszynski Polish School
44 Polish American Congress IL Division
45 Polamer/ Polnet Communications LTD
46 B&M Auto Collison / Golf Mill Ford
47 Metropolitan Water Reclamation District of Greater Chicago
48 You Can Be My Angel
49 Academia Muzyki Paderewski Symphony Orchestra
50 Polska Szkoła im. Św. Małgorzaty Marii
51 Parafia Pięciu Braci Męczenników
52 St. Adalbert Church “Obrona Kościoła Św. Wojciecha”
53 Polish National Alliance of U.S. of N.A.
54 Wici Song & Dance Theatre
55 Dziennik Związkowy
56 Alliance Radio, LLC (WPNA 103.1)
57 Akademia Języka Polskiego im. Wandy Rutkiewicz pod patronatem Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie
58 Polska Szkoła im. Adama Mickiewicza
59 Emilia Plater Polish School
60 Związek Podhalan w Północnej Ameryce / Zespół Pieśni i Tańca “Siumni”
61 Koło Nr 54 Kościelisko
62 Szkółka Pieśni i Tańca
63 Klub Tatry
64 TOPR
65 Slebodni w USA
66 Koło Ząb
67 Zespół Dzianiszanie
68 Polska Szkoła im. Jana Karskiego
69 Szkolny Punkt Konsultacyjny im. 7 Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie RP w Chicago
70 Polska Szkoła im. Króla Kazimierza Wielkiego
71 Polska Szkoła Millenijna im. Mikołaja Reja
72 Polish Roman Catholic Union of America (#1 of 9)
73 PRCUA Maria Konopnicka Polish Language School (#2 of 9)
74 PRCUA St. John Paul II Polish School & Polanie Dancers (#3 of 9)
75 PRCUA Adult Culture Group (#4 of 9)
76 PRCUA Southwest Center of Polish Dancing (#5 of 9)
77 PRCUA Polonia Polish Folk Song @ Dance Ensemble (#6 of 9)
78 St. Rafal Kalinowski Polish School & Mała Polska Dancers (#7 of 9)
79 PRCUA Wesoły Lud Polish Folk Dance Company (#8 of 9)
80 Polish Museum of America (#9 of 9)
81 AAC “Eagles ” of Chicago
82 Aetna
83 Szkoła Polska im Jana III Sobieskiego
84 Polska Sobotnia Szkoła im. Jana Matejki
85 Polska Szkoła Katolicka im. Św. Fabiana
86 Polska Szkoła im. Czesława Miłosza
87 Polska Szkoła im. Ks. Stanisława Cholewińskiego
88 Radio Chrystusa Króla
89 Marie Newman for Congress
90 Lednica 2000 Association
91 Polska Szkoła im. Marii Skłodowskiej – Curie
92 Polska Szkoła im. Tadeusza Kościuszki
93 Polska Szkoła im. Jana Brzechwy
94 Henryk Sienkiewicz Polish School
95 Polska Szkoła Katolicka im. Ks. Ignacego Posadzego
96 American Polish Lowland Sheepdog Club
97 Legion of Young Polish Women
98 Polish American Association
99 Polish American Contractors Builders Association (PACBA)
100 Związek Harcerstwa Polskiego
101 Polish American Engineers Association
102 WW II Polish Army Historical Association
103 Service Employees International Union, Local 1
104 Polish American Medical Society
105 Northwestern University Polish-American Student Alliance
106 Polish American Youth Council
107 Koda Auto Electronics and Services Inc
108 Chorągiew Stanisława Revery Potockiego
109 Addiction Recovery Services, Inc
110 Amber Coalition: Polish American Cancer Awareness Program
111 10 Pułk Draganów
112 Polish American Police Association (PAPA)
113 Inter – Pro Sailing Team
114 Karol Feledyn
115 Pod1Dachem
116 Klub Idź Pod Prąd Chicago
117 City Mazda Chicago – polskamazda.com
118 Chicago Union of Upper Silesians
119 Chicago Chopin Foundation
120 Sandra Anderss
121 Motor Clubs – ANDERS MC/Wataha Riders/ Eagle Riders
122 DePaul Polish Student Alliance (DPSA)
123 Advocates Society – The Association of Polish- American Attorneys
124 Polsport Driving School

Mapka trasy parady i rozmieszczenia kolumn marszowych

Zdjęcia: Artur Partyka, Dariusz Lachowski, Dariusz Piłka

 • parada6
 • parada4
 • parada5
 • parada2
 • parada3
 • parada 1
 • DAR_0978
 • DSC_4901
 • DSC_5756
 • DAR_0841
 • AV8E8941
 • DSC_5505

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks