REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna PACC Znowu o wizach

Znowu o wizach

-

fot.Piotr Jezioro
Kolejna delegacja z Polski z wizytą w PACC fot. Piotra Jezioro

 

REKLAMA

W ubiegły wtorek Polsko-Amerykańską Izbę Handlową (PACC) odwiedziła kolejna delegacja z Polski. Tym razem była okazja, by poznać się i porozmawiać z przedstawicielami firm i urzędów z Rzeszowa, Sopotu, Kraśnika i Bielska, którzy w Chicago zatrzymali się na jeden dzień, w drodze do Seattle w stanie Waszyngton. Głównym celem ich podróży było wzięcie udziału w seminarium „Poland – Washington State Trade Opportunities in the Aerospace Industry”. Przylecieli dreamlinerem, więc o komforcie podróży, mimo długości lotu, goście z Polski mówili pozytywnie. Tylko te wizy…

Trudno powiedzieć, o ile więcej osób z Polski wybierałoby się do USA w celach biznesowych, gdyby nie było potrzeby w wielu przypadkach zabiegać o wizy, czym nie muszą przejmować się mieszkańcy większości państw mających członkostwo w Unii Europejskiej, w tym najbliżsi sąsiedzi Polski. Można oszacować, że podobnie jak w przypadku turystów byłoby ich co najmniej o 15–20 proc. więcej.

Jak dotychczas liczne zabiegi i argumenty chociażby ze strony U.S. Travel Association wykazujące, jak dużo USA na tym traci pod względem gospodarczym – nie skutkują.

Kilka dni temu w prasie pojawiła się informacja Komisji Europejskiej o ocenie aktualnej sytuacji dotyczącej braku wzajemności wizowej w stosunkach z USA, Kanadą i Brunei. W komunikacie Komisji czytamy: „Zgodnie z mechanizmem wzajemności wizowej określonym przez Parlament Europejski i Radę, jeśli dany kraj trzeci nie zniesie obowiązku wizowego w okresie 24 miesięcy od zgłoszenia sytuacji braku wzajemności, Komisja jest zobowiązana zbadać sytuację i zaproponować tymczasowe zawieszenie ruchu bezwizowego dla obywateli tego państwa trzeciego na okres 12 miesięcy”.

Termin 24 miesięcy upłynął 12 kwietnia 2016 r., jednak decyzja o wprowadzeniu wymogu posiadania wiz przez podróżnych z USA i Kanady do państw Unii Europejskiej tak szybko nie wejdzie w życie, jeśli w ogóle. Póki co, Komisja wezwała Parlament Europejski i Radę „do niezwłocznego rozpoczęcia rozmów oraz zajęcia stanowiska co do najodpowiedniejszego sposobu dalszego działania w świetle oceny sytuacji przedstawionej przez Komisję, a także do poinformowania Komisji o zajętym stanowisku najpóźniej do dnia 12 lipca 2016 r.”.

Ze względu na możliwość poważnych konsekwencji gospodarczych i administracyjnych, które mogłoby wywołać wprowadzenie wymogu posiadania wiz przez turystów amerykańskich udających się do Europy, raczej do tego nie dojdzie. Pozostaje mieć nadzieję, że tego rodzaju kroki i polityczne naciski podejmowane przez Komisję staną się kolejnym przypomnieniem dla Kongresu i administracji USA, by dodanie Polski i kilku innych państw do programu ruchu bezwizowego ponownie trafiło na legislacyjną agendę.

Z punktu widzenia Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej najważniejszym argumentem przemawiającym za przyjęciem Polski do programu bezwizowego są straty gospodarcze ponoszone przez USA, szczególnie w sektorze turystycznym, wynikające z mniejszej liczby podróżnych z Polski. Trzeba o tym przypominać, szczególnie podczas spotkań z politykami w roku wyborczym.

(bp)

[spacer color=”000000″ icon=”Select a Icon” style=”1″]

PACC POLECA:

Nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych i ciągłe pogłębianie wiedzy to kluczowe elementy rozwoju firmy i/lub kariery. W najbliższych tygodniach tego roku PACC poleca następujące okazje:

European Professionals Networking (spotkanie networkingowe współorganizowane przez działające w Chicago europejskie izby gospodarcze)

 • środa, 20 kwietnia, 17.30 – 19.30
 • The Highline Bar & Lounge, 169 W. Kinzie St., Chicago, IL
 • Dodatkowe informacje: tel. 773-205-1998 lub info@polishamericanchamber.org

The Chicago Small Business Expo/Free (impreza bezpłatna i otwarta dla wszystkich)

Small Business Center on the Road (impreza bezpłatna i otwarta dla wszystkich, szczególnie dla przedsiębiorców poszukujących finansowania lub wiedzy fachowej)

 • sobota, 30 kwietnia, 10.00 – 13.00
 • Arturo Velazquez Institute, 2800 S. Western, Chicago, IL
 • Dodatkowe informacje: biuro PACC, tel. 773-205-1998 lub info@polishamericanchamber.org

PACC Business After Hours

 • poniedziałek, 2 maja, 18.00 – 21.00
 • Wyspa Dzieci, 755 Huehl Rd., Northbrook, IL
 • Dodatkowe informacje: biuro PACC, tel. 773-205-1998 lub info@polishamericanchamber.org

Polish Constitution Day Parade

 • sobota, 7 maja, 11.30
 • Wzdłuż State Street w śródmieściu (od Lake do Van Buren) Chicago
 • Dodatkowe informacje: www.may3parade.org lub skontaktuj się z Alliance of Polish Clubs pod numerem 773-745-7799 lub 773-405-2514

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks